رکورد کوتاه‌ترین شبانه‌روز زمین شکسته شد +عکس

© Fotolia / James Thewسیاره زمین هنگام غروب
سیاره زمین هنگام غروب - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.08.2022
Telegram
سرعت چرخش زمین افزایش یافته و رکورد سریع‌ترین چرخش به دور خود را شکسته است.
به گزارش اسپوتنیک، به نقل از ایندیپندنت، زمین در زمینه کوتاه‌ترین روز خود، رکورد جدیدی ثبت کرده است. به گفته کارشناسان، سیاره زمین روز ۲۹ ژوئن ۲۰۲۲ یک چرخش کامل را در مدت ۱.۵۹ میلی‌ثانیه -کمی بیش از یک‌هزارم ثانیه- کمتر انجام داد که کوتاه‌تر از چرخش استاندارد ۲۴ساعته آن است. این دومین بار در این ماه است که زمین رکورد خود را می‌شکند، چرا که در تاریخ ۲۶ ژوئیه، این زمان معادل ۱.۵۰ میلی‌ثانیه کمتر از ۲۴ ساعت بود.
کارشناسان می‌گویند مدتی است که سرعت چرخش زمین افزایش یافته است. اما اگر در دوره‌های طولانی‌تر بررسی کنیم، چرخش زمین رو به کندی می‌رود. زمین در هر قرن، چند میلی‌ثانیه بیشتر طول می‌کشد تا یک دور کامل به دور خود بچرخد. دلایل این اتفاق، نامشخص است، اما دانشمندان گمان می‌کنند که این رویداد ناشی از فرآیندهایی در لایه‌های داخلی یا خارجی هسته زمین، اقیانوس‌ها، جزر و مد یا حتی تغییرات اقلیمی باشد.
برخی دانشمندان می‌گویند کوتاه شدن روزها به انحرافی کوچک در محور چرخش زمین مربوط است که به نام "تکان چندلر" مشهور است."لئونید زوتوف"، "کریستین بیزوارد" و "نیکولای سیدورنکوف"، دانشمندانی که هفته آینده این بررسی را در انجمن علوم زمین آسیا-اقیانوسیه ارائه خواهند داد، می‌گویند "تکان چندلر" شبیه به لرزشی است که‌ موقع افزایش یا کاهش سرعت فرفره می‌بینیم.
اگر زمین با این سرعت فزاینده به چرخش خود ادامه دهد، ممکن است به افزایش یک ثانیه کبیسه منفی بینجامد تا سرعت چرخش زمین به دور خورشید با اندازه‌گیری ساعت اتمی تنظیم شود. با این حال، ثانیه جهش منفی احتمالا مشکلاتی برای سامانه‌های فناوری اطلاعات به وجود می‌آورد. شرکت "متا" به تازگی عنوان کرده است که دومین جهش زمان، برای دانشمندان و ستاره‌شناسان مفید است، اما عملی پرخطر است که ضرر آن بیشتر از فایده آن است، چرا که چنین پرش زمانی روی ذخیره‌سازی داده‌ها تاثیر می‌گذارد و موجب مختل شدن برنامه‌ها یا تخریب اطلاعات می‌شود.
گفتنی است که ساعت هماهنگ جهانی (UTC)، معیار اصلی زمان است که جهان بر اساس آن ساعت و زمان را تنظیم می‌کند و تاکنون با یک ثانیه کبیسه ۲۷ بار به‌روز شده است. مهندسان "متا" می‌گویند: «ما از توقف افزایش ثانیه‌های کبیسه در آینده و باقی ماندن در سطح ۲۷ فعلی حمایت می‌کنیم، چرا که معتقدیم برای هزاره آینده کافی خواهد بود.»
کاربران نظرات متفاوتی عنوان می‌کند. برخی از کاربران یکی از اصلی‌ترین دلایل این اتفاق را تغییر محور چرخش زمین به دور خودش می‌دانند که به خاطر زلزله‌های مهیبی مانند زلزله ۹ ریشتری ۲۰۱۱ ژاپن، زلزله ۹٫۱ ریشتری اندونزی در ۲۰۰۴، زلزله ۸٫۸ ریشتری ۲۰۱۰ شیلی، و چندین زلزله مهیب دیگر اتفاق افتاده است. برخی از دیگر عنوان می‌کنند که بر اساس نظریه انشتین زمین هر دوهزار و دوازده سال یکبار محور چرخشش را به سمت سیاه چاله تغییر می‌دهد. این کاربران عنوان می‌کنند این همان اعداد و ارقامی است که قوم مایا برای پایان تاریخ بشر پیش بینی می‌کردند و از سال ۲۰۱۲ این تغییرات شروع شده است.
جمعی از کاربران هم سد سه دره بر روی رودخانه یانگ تسه در چین را دلیل کاهش سرعت حرکت زمین و افزایش طول شبانه روز می‌دانند. گروهی از کاربران عنوان می‌کنند که در کتاب قرآن گفته شده محاسبه‌ی مدت شب و روز برای انسان غیر‌ممکن است و هیچ وقت توانایی فهم آن را به دست نخواهد آورد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала