تکنولوژی ایران، غرب را می‌ترساند

© Photo / IRNAپالایشگاه آبادان
پالایشگاه آبادان  - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.08.2022
Telegram
کارشناس: یکی از مسائل اساسی که آمریکا و اروپایی‌ها را نگران کرده است ورود تکنولوژی ایران به کشورهای است که در حیاط خلوت آمریکا قرار گرفته‌اند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایرنا"، قاسم ساعدی،عضو کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرد که برای راه‌اندازی پالایشگاه‌های فراسرزمینی با سوریه و عراق به توافق رسیدیم.
وی در ادامه گفت: "یکی از راهکارهای مهم در خنثی‌سازی تحریم‌ها توسعه همکاری‌های فراسرزمینی پالایشگاهی و سهامداری ایران در پالایشگاه‌های فراسرزمینی است. ما باید تعداد پالایشگاه‌ها را در کشور بیشتر و آنها را توسعه دهیم.
همچنین باید علاوه بر افزایش تعداد پتروپالایشگاه‌ها از خام فروشی اجتناب کنیم، چراکه این فرآورده‌های استخراج شده بعد از پالایش می‌توانند ضمن ایجاد اشتغال، اثر مستقیمی را در حوزه خاص اقتصاد کشور داشته باشند.
یکی از مسائل اساسی که آمریکا و اروپایی‌ها را نگران کرده است ورود تکنولوژی ایران به کشورهای است که در حیاط خلوت آمریکا قرار گرفته‌اند. آنها خوب می‌دانند یکی از فرصت‌هایی که ایران توانست در راستای رفع تحریم‌ها برای خود ایجاد کند، صادرات بنزین و نفت به ونزوئلا جهت تزریق به چاه‌ها برای فعال کردن پالایشگاه‌های آنهاست که همین موضوع آنها نگران کرده است.
ایران از بعد فنی و مهندسی، تربیت کارشناسان و تکنولوژی که قطعات از شرکت‌های دانش بنیان داخلی تولید و به کار بسته شوند به پیشرفت‌های خوبی دست پیدا کردیم، در واقع امروز در داخل و خارج از کشور در بحث انرژی و پالایشگاهی حرفی برای گفتن داریم.
بنزین - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.08.2022
چطور بنزین قاچاق از ایران سر از افغانستان درمی‌آورد؟
در رابطه با اهمیت و ظرفیت صادرات خدمات فنی مهندسی و بازسازی پالایشگاه‌های کشورهای ونزوئلا و سهامداری در آن‌ها، امروز جمهوری اسلامی ایران در داخل کشور از قابلیت‌های فنی مهندسی برخوردار است و زمینه تقویت دانش بنیان‌ها را فراهم کرده است.
ایران در این حوزه حرفی برای گفتن دارد تا جایی که برای بازسازی و احیا پالایشگاه‌های فراسرزمینی قدم‌های خوبی برداشته و قراردادهای خوبی را با کشورهای خارجی به ویژه کشورهای آمریکای جنوبی و ونزوئلا برای احیا و راه‌اندازی پالایشگاه‌های تعطیل شده منعقد کرده است.
در عرصه پالایشگاه‌های فراسرزمینی نسبت به گذشته قدم برجسته‌تر و موثرتری را برداشته‌ایم. یکی از راهکارهای مهم در خنثی‌سازی تحریم‌ها، توسعه همکاری‌های فراسرزمینی پالایشگاهی و سهامداری ایران در پالایشگاه‌های فراسرزمینی است.
امروز ما دیگر نگران آمار و ارقام و سهمیه‌های که کشورها برای ما تعیین می‌کنند، نیستیم، عملاً با این حرکت آمریکا و کشورهای اروپایی را زمین‌گیر کردیم و آنها دیگر نمی‌توانند سناریو جدیدی برای ما تعریف کنند.
در بحث راه‌اندازی پالایشگاه‌های فراسرزمینی با کشورهای سوریه و عراق توافقات خوبی صورت گرفته است و اخیراً به لبنان اعلام آمادگی کردیم و به احتمال زیاد آنها نیز استقبال می‌کنند، قطعاً کشورهای دیگری را در آسیای میانه در آینده نزدیک خواهیم داشت".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала