آیا آمریکا به تعهدات برجامی برخواهد گشت؟

© AFP 2022 / JOE KLAMARAustrian police officers stand guard near the entrance of the Grand Hotel in Vienna on April 6, 2021, where diplomats of the EU, China, Russia and Iran will hold talks.
Austrian police officers stand guard near the entrance of the Grand Hotel in Vienna on April 6, 2021, where diplomats of the EU, China, Russia and Iran will hold talks.  - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.08.2022
Telegram
مدیر کل صلح و امنیت بین المللی وزارت خارجه ایران اتهامات بی پایه و اساس علیه برنامه هسته ای صلح آمیز ایران را رد کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایرنا"، اسدالله اشراق جهرمی، مدیر کل صلح و امنیت بین المللی وزارت خارجه روز 4 اوت (پنجشنبه) در دهمین کنفرانس بازنگری ان پی تی، اتهامات بی پایه و اساس علیه برنامه هسته ای صلح آمیز ایران را رد کرد و مواضع اصولی جمهوری اسلامی ایران را در عین اشاره به موارد عدم پایبندی کشورهای غربی توضیح داد.
وی در پاسخ به اتهامات مطرح شده علیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص برجام و فعالیتهای هسته ای صلح آمیز ایران با رد اتهامات بی اساس اظهار داشت که استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای حق بی چون و چرای کشورهای عضو معاهده منع اشاعه سلاحهای هسته ای است و ایران نیز به عنوان کشور عضو این معاهده از این حق برخوردار است.
وی تاکید کرد: "در حالی که آمریکا، انگلیس و فرانسه فعالانه در حال تقویت و نوسازی زرادخانه های هسته ای خود هستند، و آلمان به عنوان یک کشور غیر هسته ای برخلاف تعهدات خود میزبان تعداد زیادی از تسلیحات هسته ای در خاک خود می باشد و همزمان همه این کشورها چشم خود را نسبت به تهدیدات ناشی از برنامه و زرادخانه هسته ای مخفی اسرائیل می بندند و از آن حمایت می کنند، آنها هیچ جایگاه اخلاقی برای بیان این اظهارات ریاکارانه در مورد برنامه صلح آمیز هسته ای ایران ندارند.
در واقع، علاوه بر سیاست های دوگانه و تظاهر به داشتن یک موضع سازنده، آنچه باعث نگرانی شدید جامعه بین‌المللی است، عدم پایبندی دولتهای مزبور به تعهدات الزام آور حقوقی خود طبق معاهده ان پی تی می باشد.
دکتر سید محمد مرندی، تحلیلگر سیاسی و رئیس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران - اسپوتنیک ایران, 1920, 03.08.2022
افشاگری توییتری سیاستمدار ایرانی درباره ماهیت سیاست های آمریکا در رابطه با چین، اوکراین و برجام
واقعیت غیرقابل انکار در این زمینه، پایبندی ایران به برجام در عین خروج آمریکا و اعمال مجدد تحریم ها و نیز بی عملی شرکای اروپایی برجام بوده و در پاسخ به این وضعیت، ایران ناگزیر از توسل به اقدامات جبرانی خاصی مطابق با مفاد برجام، از جمله بندهای ۲۶ و ۳۶ بود.
با وجود این، در صورت پایبندی سایر اعضا، ایران آمادگی دارد تعهدات برجامی خود را به طور کامل اجرا خواهد کرد. مایه تاسف است که دولت کنونی آمریکا ضمن انتقاد از سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران، در عمل به اجرای تحریم ها ادامه داده و حتی تحریم های بیشتری وضع کرده است.
مایه تاسف بیشتر آن است که اعضای اروپایی برجام نه تنها به تعهدات خود عمل نکرده اند، بلکه ازایالات متحده که تعهدات برجامی خود را نقض کرده، طرفداری می کنند.
نمایندگان این کشورها باید بدانند که استفاده از اهرم تحریم ها و یا اتخاذ رویکرد طلبکارانه علیه ایران هیچ تاثیری نخواهد داشت و مسئولیت آمریکا و سایر شرکت‌کنندگان برجام است که انتفاع ایران از مزایای اجرای برجام را تضمین کنند. در این شرایط، مذاکرات جاری در وین فرصتی مناسب در اختیار آمریکا برای اثبات جدیت آن کشور برای بازگشت به تعهدات خود ذیل برجام فراهم می سازد".
عضو هیات جمهوری اسلامی ایرن در کنفرانس بازنگری معاهده منع اشاعه سلاحهای هسته ای (ان پی تی) تاکید کرد که به رغم تمام لفاظی ها و اتهامات علیه ایران، ما به توافقنامه پادمانی خود با آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها سند الزام آور در این زمینه پایبند هستیم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала