گزارش و تحلیل

اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از تمدید مجدد آتش بس در یمن

© AP Photo / Hani Mohammedاعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از تمدید مجدد آتش بس در یمن
اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از تمدید مجدد آتش بس در یمن - اسپوتنیک ایران, 1920, 03.08.2022
Telegram
در رایزنی فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن با مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی بر اهمیت ادامه ی آتش بس در یمن تاکید شد.
این نکته در کنار اهمیت برقراری صلح پایدار و مذاکرات یمنی_یمنی بار ها توسط مقامات جمهوری اسلامی ایران به عنوان راهکار های حل بحران یمن بیان شده.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران در ادامه تلاش های جمهوری اسلامی ایران در زمینه حل و فصل مسالمت آمیز بحران یمن، علی اصغر خاجی مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص آخرین تحولات یمن با هانس گروندبرگ نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن به تبادل نظر پرداخت.
فرستاده ویژه سازمان ملل با اشاره به آخرین پیشنهادات ارائه شده به طرف های یمنی، تمدید دوماهه آتش بس در یمن را فرصتی برای دستیابی به سازو کار منظمی برای پرداخت حقوق کارمندان، باز کردن مسیرهای تردد بین استان ها، اضافه شدن مقاصد پروازی از/به صنعا و تضمین جریان منظم سوخت به بنادر حدیده و همچنین ایجاد کمیته های نظامی، اقتصادی و سیاسی با هدف نظارت بر اجرای توافقنامه آتش بس عنوان کرد.
مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی نیز ضمن اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از تلاش‌های موثر به منظور برقراری صلحی پایدار و عادلانه در یمن، ابراز امیدواری کرد در آتش بس دو ماهه پیش رو، تلاش های انجام شده به منظور دستیابی به یک توافق جامع و فراگیر شامل آتش بس پایدار، رفع کامل محاصره و تحریم اقتصادی، پرداخت حقوق کارمندان، آزادی تردد در تمامی مسیرهای یمن، شروع به كار كميته های نظامی، اقتصادي و سیاسی و ایجاد سازوکارهای نظارتی کامل برای عدم نقض تعهدات به اجرای کامل درآید.
در ادامه رایزنی‌ های جمهوری اسلامی ایران در خصوص یمن، همچنین هفته ی گذشته علی اصغر خاجی دستیار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی با محمد عبدالسلام مذاکره کننده ارشد دولت نجات ملی یمن، به صورت تلفنی گفتگو کرد.
در این گفت وگو، طرفین آخرین تحولات مربوط به روند صلح در یمن را مورد بررسی قرار دادند.
مذاکره کننده ارشد دولت نجات ملی یمن ضمن تاکید بر تمایل رهبران دولت نجات ملی برای حفظ آرامش اوضاع یمن، تمدید آتش بس برای یک دوره جدید را منوط به تکمیل تعهدات طرف مقابل به منظور رفع محاصره، توقف درگیری ها و پرداخت حقوق کارمندان دانست.
دستیار وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی نیز ضمن ابراز خرسندی از استمرار روند آتش‌ بس، اظهار امیدواری کرد سرانجام مقاومت مردم یمن، منجر به رفع محاصره ظالمانه و دستیابی به توافق صلح عادلانه و پایدار باشد.
همچنین پیشتر نیز پتروزللا، نماینده ویژه وزارت خارجه ایتالیا در امور یمن و افغانستان، در سفر به ایران با علی اصغر خاجی، مشاور ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی دیدار و دو طرف در خصوص آخرین تحولات مربوط به بحران یمن و روند صلح در این کشور گفتگو کردند.
طرفین در این دیدار آخرین وضعیت آتش بس در یمن را مورد ارزیابی قرار داده و بر لزوم اجراء مفاد توافقنامه آتش بس، به ویژه مسائل انسان دوستانه تاکید کردند.
خاجی در این دیدار ضمن تشریح تلاش های میانجی گرانه و انساندوستانه جمهوری اسلامی ایران در پایان دادن به جنگ تحمیلی علیه مردم بی دفاع و مظلوم یمن و همچنین برقراری یک آتش بس و صلح عادلانه، اظهار داشت: " جمهوری اسلامی ایران از ابتدا بر این باور بود که بحران یمن راه حل نظامی نداشته و حل این بحران بایستی از طریق گفتگوهای سیاسی یمنی-یمنی انجام گیرد.
وی ضمن تاکید بر ضرورت تعجیل در اتخاذ راهبردی عملگرایانه در جهت حل و فصل بحران یمن، خاطر نشان کرد: "اکنون زمان تصمیم گیری توسط سازمان ملل در راستای رفع محاصره اقتصادی مردم یمن و تقویت آتش بس فرا رسیده است".
خاجی همچنین ابراز داشت: "جمهوری اسلامی ایران از هرگونه آتش بس و ابتکار صلحی که منجر به پایان دادن به رنج و آلام مردم یمن و برقرای صلح و امنیت پایدار شود، حمایت می کند"
لازم به ذکر است آتش بس دو ماهه در یمن ۱۱ ام مرداد ماه به پایان رسید اما بار دیگر تمدید شد تا شاید دستیابی به صلح در این کشور راهی ساده تر از جنگ پیشرو داشته باشد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала