گزارش و تحلیل

عراق و افغانستان، نمونه دمکراسی آمریکایی

© AP Photo / Karim Kadimعراق و افغانستان، نمونه دمکراسی آمریکایی
عراق و افغانستان، نمونه دمکراسی آمریکایی  - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.07.2022
Telegram
هر بار ایالات متحده آمریکا تصمیم می گیرد به کشوری حمله کند اعلام می کند که برای بسط دمکراسی به آن کشور حمله کرده.
البته همیشه هم این سوال مطرح است که اگر مردم آن کشور دمکراسی آمریکایی را نخواهند چه کار باید کنند؟
مگر می شود به زور یک ساختار و یا فرهنگ سیاسی که با فرهنگ سیاسی و فکری مردمان کشوری همخوانی ندارد را به آنها تحمیل کرد.
تجربه نشان داده که مردمان برخی کشورها عموما به سیستم فرهنگ سیاسی دیکتاتوری عادت دارند و اگر آن سیستم در کشورشان پیاده نشود آن کشور از ثبات و امنیت برخوردار نمی شود.
درست است که بسیاری نخبگان سیستم مردم سالاری ویا همان دمکراسی را ارجح می دانند، اما همه مردم که جزو نخبگان نیستند.
در بسیاری از موارد هم آمریکایی ها با شعار دمکراسی کشوری را اشغال می کنند اما عملا به دنبال آن هستند که منافع خود را تامین کنند و منافع آنها فقط در صورتی تامین می گردد که کشور بی ثبات گردد.
نمونه بسیار بازر این جریان را می توان در افغانستان دید که حدود 20 سال تحت اشغال آمریکا بود و آمریکایی ها هر چه توانستند از معادن این کشور دزدی کنند انجام دادند و وقتی که کارشان تمام شد ظرف چند ساعت کشور را تحویل طالبان دادند و رفتند.
اگر واقعا آمریکایی ها به دنبال گسترش دمکراسی در افغانستان بودند قطعا 20 سال فرصت خوبی برای آنچه از آن به عنوان دمکراسی یاد می کنند بود، به هر حال طی این مدت دو نسل در افغانستان به دنیا آمدند و با تغییر این نسل ها می شد کلا فرهنگ سیاسی دمکراسی را دراین کشور رواج داد.
البته بسیاری از کارشناسان باور دارند از همان اول هم آمریکا نمی خواست آنچه از آن به عنوان دمکراسی یاد می شود را در افغانستان جا بیاندازد.
آیا وقت روبرو شدن آمریکا با واقعیت ایران نرسیده؟ - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.07.2022
گزارش و تحلیل
آیا وقت روبرو شدن آمریکا با واقعیت ایران نرسیده؟
یا مثلا عراق را ببینید.
پس از چند دهه اشغال این کشور توسط آمریکا امروزه هنوز خیابان در تصمیم سیاسی کشور حاکم است.
اگر واقعا فرهنگ و روند دمکراتیک در این کشور جا افتاده بود امروزه مشاهده نمی کردیم که برخی هر روز در خیابان جمع شوند و برای تفریح به پارلمان این کشور حمله کنند و جلسه انتخاب رئیس جمهوری و نخست وزیر را به هم بزنند.
البته نمی خواهم وارد مباحث و دلایل پشت پرده مرتبط با این جریان ها و اینکه خود آمریکایی ها و متحدانشان پشت پرده در حال به هم زدن روند دمکراتیک در عراق هستند بپردازم ولی به هر حال هر کارشناس تازه کاری هم می تواند متوجه شود که این روند با حمایت سیاسی و مالی پشت پرده آمرکیا و متحدین اش راه افتاده و اینهایی که به پارلمان عراق حمله می کنند شبیه همان شعبان بی مخ هایی هستند که زمانی به دستور آمریکا و انگلیس مصدق را در ایران سرنگون کردند.
ولی فراموش نکنید که همان کار شعبان بی مخ در سرنگونی نخست وزیری که مورد قبول مردم بود در نهایت منجر به آن شد که مردم ایران یک انقلاب سرتاسری کردند و اولین کاری که کردند این بود که به سفارت آمریکا حمله کردند تا هم رابطه قطع شود وهم اینکه هرچه دیپلمات آمریکایی در ایران است از این کشور خارج شود.
باز هم نمی خواهم خیلی وارد این بحث شوم، چون خود این جریان هم نیاز به بحث مفصل دارد، اما در نهایت اصرار آمریکا و متحدین اش در عراق بر ایجاد بی ثباتی سیاسی در این کشور می تواند منجر به آن شود که به یکباره همه مردم عراق شورش کنند و هم آمریکا و هم شعبان بی مخ های آن کشور را ازعراق بیرون کنند.
هنر در این نیست که با پول دادن به تعدادی چماغ به دست روند سیاسی را مختل کرد چون بقیه هم بلد هستند همین کارها را بکنند و شاید هم بهتر بلد باشند از این کارها کنند.
تجربه ثابت کرده چماغ به دست هایی که برای پول حاضر می باشند دست به هر کاری بزنند برای همان پول حتی حاضر می باشند سر کسی که قبل تر آنها را استخدام کرده بود را هم بزنند.
نکته قابل تامل در این است که این روند رفتاری آمریکا و متحدین آن در منطقه و جهان منجر به آن می شود که در نهایت مردم به سمت فرد یا گروهی که با چماغ حکومت می کند بروند.
علیرغم اینکه مردم عراق سالها تحت ظلم صدام حسین زندگی کردند و آرزوی روزی را داشتند که این دیکتاتور نابود شود اما امروزه مشاهده می کنیم که کم کم بسیاری از مردم عراق آرزو دارند آن زمان ثبات و امنیت که صدام حسین با چکمه و چماغ برقرار کرده بود برگردد و اینهایی که با استفاده از چماغ به دست های خیابانی روند سیاسی کشور را مختل می کنند را جمع کند.
شرایطی که سیاست های آمریکا در جهان ایجاد می کند در واقع موجب آن می شود که مردم آرزو کنند دیکتاتورها به حکومت برگردند و آن دمکراسی آمریکایی برای خودشان باقی بماند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала