اتحادیه اروپا خواستار خویشتنداری طرف های عراقی شد

© Photo / IRNAاتحادیه اروپا خواستار خویشتنداری طرف های عراقی شد
اتحادیه اروپا خواستار خویشتنداری طرف های عراقی شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.07.2022
Telegram
سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ابراز نگرانی از احتمال تشدید تنش ها در اعتراضات بغداد، از همه جریان های سیاسی عراقی خواست خویشتنداری کنند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از المعلومه، اتحادیه اروپا امروز یکشنبه به تحولات اخیر عراق واکنش نشان داد و از همه طرف‌های سیاسی عراقی خواست خویشتنداری کنند و مشکلات و اختلافات را از طریق مذاکرات سیاسی حل و فصل کنند.
بر اساس این گزارش، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تأکید بر ضرورت احترام به نهادهای دولتی عراق، از اعتراضات مستمر و تشدید احتمالی تنش‌ها در بغداد ابراز نگرانی کرد.
بورل همچنین از همه طرف‌ها خواست به منظور جلوگیری از خشونت‌های بیشتر خویشتنداری کرده و مشکلات را از طریق گفتگوهای سیاسی سازنده در چارچوب قانونی حل و فصل کنند.
این مقام ارشد اروپایی در پایان گفت: تضمین حق اعتراضات مسالمت آمیز برای برقراری دموکراسی ضروری بوده و احترام به قانون و نهادهای دولتی بسیار حائز اهمیت است.
واکنش اتحادیه اروپا به تحولات عراق در حالی است که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل و سفارت آمریکا در بغداد نیز به این تحولات واکنش نشان داده و ضمن درخواست از همه طرف‌ها و جریان‌های سیاسی عراقی برای خویشتنداری، از احتمال بروز نا آرامی‌ها و تشدید بیشتر تنش‌ها ابراز نگرانی کردند.
سیر تحولات عراق دیروز شنبه شتاب بیشتری پیدا کرد و طرفداران صدر در اعتراض به نامزدی محمد شیاع السودانی برای پست نخست وزیری عراق به منطقه سبز بغداد وارد شدند؛ این در حالی بود که ورودی‌ های منطقه سبز با موانع سیمانی مسدود شده بود، ولی طرفداران صدر موانع را کنار زده و با نیروهای امنیتی درگیر و شماری زخمی شدند. طرفداران صدر در نهایت برای دومین بار طی چند روز گذشته وارد پارلمان شدند و اعلام کردند که دست به تحصن نامحدود در داخل آن می‌زنند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала