گزارش و تحلیل

بیستمین نشست وزرای امور خارجه دی۸

Bangladesh : un islamiste de 90 ans reconnu coupable de crimes de guerre
Bangladesh : un islamiste de 90 ans reconnu coupable de crimes de guerre - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.07.2022
Telegram
بیستمین نشست وزرای امور خارجه سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور در حال توسعه(دی ۸) امروز در داکا پایتخت بنگلادش برگزار شد.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران بیستمین نشست وزرای امور خارجه سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور در حال توسعه(دی ۸) امروز در داکا پایتخت بنگلادش برگزار شد. این نشست با سخنان مجازی خانم شیخ حسینه نخست وزیر بنگلادش افتتاح شد. در ادامه، نشست وزرا به ریاست ابوالکلام عبدالمومن وزیر خارجه بنگلادش به بررسی دستور کار خود پرداخت.
وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکیه و نیز وزرای مشاور در امور خارجی پاکستان و نیجریه بصورت مجازی در این نشست حضور یافته و به ایراد سخنرانی پرداختند. معاونین وزرای امور خارجه مالزی، اندونزی و مصر نیز بطور حضوری در این نشست سخنرانی کردند.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سخنان خود ضمن تبریک بیست و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان دی ۸ ، به حضور فعال جمهوری اسلامی ایران در فعالیتهای سازمان دی ۸ از بدو تاسیس اشاره نمود.
دیدار و گفتگوی وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سوريه - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.07.2022
استقبال امیرعبداللهیان از وزیر خارجه سوریه
دکتر امیرعبداللهیان همکاری اقتصادی با کشورهای همسایه و مسلمان را از اولویتهای دیپلماسی اقتصادی کشور دانسته و بر اهمیت سازوکارهای همکاری چندجانبه نظیر دی ۸ تاکید کرد.‌
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین به بحرانهای جاری جهانی از جمله کرونا، بحران انرژی و بحران ناامنی غذایی اشاره کرد و یادآور شد توانمندیها و امکانات جمهوری اسلامی ایران در خدمت کشورهای عضو سازمان در مواجهه با بحرانهای جاری می باشد.
وزیر امور خارجه همچنین به ابتکارات ایران در عرصه های جهانی از جمله ابتکار موسوم به " گاز در خدمت بازیابی اقتصاد جهانی در دوره پسا کرونا" اشاره کرد که از سوی ریاست جمهوری اسلامی ایران در نشست سران کشورهای صادر کننده گاز ارائه گردید.
دکتر امیرعبداللهیان همچنین بر ضرورت حمایت از بخشهای خصوصی کشورهای عضو تاکید کرد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین پیشنهاد کرد "بین المجالس دی ۸" با هدفِ کمک جمعی مجالس کشورهای عضو به همکاریهای اقتصادی فی مابین ایجاد شود.
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.05.2022
گفتگوی وزیر خارجه ایران در مجمع جهانی اقتصاد در داووس + ویدئو
یادآور می شود در حاشیه نشست وزرای امور خارجه، جلسه روسای اتاقهای بازرگانی و نیز نمایشگاه بازرگانی دی ۸ برگزار شد.
سخنرانی وزیر امور خارجه ی جمهوری اسلامی ایران در این نشست به شرح زیر بود:
برادر عزیزم جناب آقای ابوالکلام عبدالمومن،
وزیر محترم امور خارجه جمهوری خلق بنگلادش
خرسندم در بیستمین نشست شورای وزیران سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور در حال توسعه ( دی8) در کشور دوست و برادر بنگلادش شرکت می نمایم. از میزبانی عالی این نشست تشکر می کنم. همچنین از سرکار خانم شیخ حسینه نخست وزیر محترم جمهوری خلق بنگلادش بابتِ سخنرانی افتتاحیه و نظرات سازنده ایشان قدردانی می کنم.
ازِ دبیرکل محترم و همکارانشان در دبیرخانه سازمان دی 8 به جهت آماده سازی این اجلاس سپاسگزارم. همچنین اجازه می خواهم بیست و پنجمین سالگرد تأسیس سازمان دی 8 را تبریک عرض کنم. امیدوارم سازمان دی 8 با قوت و سرعت به پیشرفت خود ادامه دهد.
جناب آقای رئیس، جناب آقای دبیرکل،
خانمها و آقایان،
دیپلماسی اقتصادی و تعمیقِ مناسبات با کشورهای همسایه و کشورهای مسلمان از جمله اولویتهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. همچنین، تقویتِ سازوکارهای چندجانبه همچون سازمان دی 8 برای دولت من از اهمیت بالایی برخوردار است. ما همواره از تلاش های جمعی کشورهای در حال توسعه برای تحقق یک نظام اقتصادیِ بین المللیِ کارآمد و در کنار آن، دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی، رفاه و سعادت مردم، حفظ ارزشها و فرهنگهای ملی و کسب جایگاهِ مناسب در مناسبات بین المللی حمایت نموده ایم.
به همین دلیل است که جمهوری اسلامی ایران از اعضای فعال گروه بندیهای بین المللی و منطقه ای اقتصادی ازجمله سازمان دی 8 می باشد. در حوزه همگرایی اقتصادی و تبادل تجاری نیز در حال ایجاد بنیانهای تجارت آزاد هستیم و بزودی موافقتنامه منطقه تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اورآسیا را نهایی خواهیم کرد.
پیش‌ بینی رشد ۳ و تورم ۳۲ درصدی اقتصاد ایران در امسال - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.04.2022
پیش‌ بینی رشد ۳ و تورم ۳۲ درصدی اقتصاد ایران در امسال
حضار محترم،
عالیجنابان،
سازمان دی 8 علیرغم گسستگی جغرافیایی، از ظرفیت ها و نعمتهای فراوان طبیعی و انسانی، ذخایر انرژی، اقتصادهای مکمل و بخش خصوصیِ علاقمند برخورداراست. بحران کرونا محاسبات و طراحیهای اقتصادی و توسعه ای کشورها را برهم زد و جامعه جهانی را با یک نوع عدم قطعیت مواجه ساخت. براین باوریم که کشورهای عضو دی 8 باید علاوه بر سیاستها و جهت گیریهای ملی خود، گزینه های همکاریِ جمعی در دوران پساکرونا را مدنظر داشته باشند. علاوه برکرونا، کشورهای عضو با بحران ناامنی غذایی و امنیت انرژی مواجه هستند.
در این برهه حساس، جمهوری اسلامی ایران کماکان آماده است همه ظرفیتها و توانمندیهای سیاسی، اقتصادی و فرهنگی خود را در خدمت رشدِ اقتصادی و توسعه و رفاه و پیشرفت ارزشهای مشترک قرار دهد. یادآور می شوم با وجودِ اقداماتِ غیرقانونی یکجانبه ایالات متحده آمریکا و اعمال تحریم، جمهوری اسلامی ایران با تکیه بر اراده و توان داخلی خود به موفقیت های چشمگیر و دست آوردهای بزرگی در حوزه های مختلف دست یافته است.
ما آمادگی خود را برای کمک به جامعه جهانی برای خروج از بحران جاری انرژی و مقابله با تهدیدات مربوط به ناامنی غذائی اعلام نموده ایم. موقعیت ممتاز مواصلاتی و ترانزیتی ما در خدمتِ بازارهای مصرف می باشد. همچنین به عنوان دارنده منابع عظیم انرژی، آماده ایم به تلاشها برای تضمین امنیت عرضه انرژی کمک نماییم. جناب آقای رئیسی ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران ابتکار " گاز در خدمتِ بازسازی اقتصاد جهانی در دوره پساکرونا" را به نشست سران کشورهای صادر کننده گاز ارائه نمودند. آماده ایم گفتگو بین تولیدکنندگان با مصرف کنندگان را در چارچوب ابتکار فوق آغاز نماییم.
بازرس و نماینده ویژه رئیس جمهور ایران به وزیر اقتصاد نامه نوشت - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.04.2022
بازرس و نماینده ویژه رئیس جمهور ایران به وزیر اقتصاد نامه نوشت
حضار محترم،
خانم ها و آقایان،
سازمان دی 8 در طول 25 سال عمر خود به تدریج به یک بسترِ ارزشمند برای تقویت همکاریهای اقتصادیِ موثر در بین کشورهای عضو تبدیل شده است. اما با وجود پتانسیل‌های تجاری بالا، تجارتِ درون-سازمانیِ دی 8 کماکان زیر10 درصد است. بنابراین لازم است سازوکارهایی برای تسهیل و توسعه تجارت میان اعضا ایجاد شود.
معتقدیم بخشهای خصوصی نیز باید در حوزه های تجارت، انرژی، سرمایه‌گذاری، صنعت، کشاورزی، تعاملات اجتماعی و گردشگری نقش ایفا نمایند. ما به عنوان دولتهایِ کشورهای عضو باید حمایتهای لازم از بخشهای خصوصی را بعمل آوریم.
علاوه بر آن، باید از ظرفیتِ پارلمانهای کشورهای عضو نیز در توسعه و پیشبرد همکاریها بهره ببریم. پیشنهاد می کنم دبیرخانه دی 8 امکانِ برگزاری نشستهای مشترک مجالس 8 کشور و حتی ایجاد "بین المجالس دی 8" را بررسی نماید. آماده ایم به این مهم کمک نماییم.
توجه به حوزه آموزش و فنآوری از جمله موضوعات کلیدی برای توفیق سازمان دی 8 است. جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تاسیس سازمان، علاقه خود به این دو حوزه را از طریق تاسیس "دانشگاه بین المللی دی 8" در همدان و " شبکه انتقال و تبادل فناوری دی 8" در پارک فنآوری پردیس نشان داده است. دبیرکل محترم در سفر اخیر خود به ایران از هر دو نهاد بازدید بعمل آوردند.
گسترش سازمان دی 8 به سایر کشورها و پذیرش اعضای جدید نیز می تواند به عنوان ابزاری برای تحقق اهداف سازمان مدنظر باشد. از اظهارِ علاقه و آمادگی کشور دوست و همسایه ما جمهوری آذربایجان جهت پیوستن به سازمان دی 8 استقبال می کنیم. سازمان دی 8 باید پذیرش اعضای جدید را تسریع نماید.
بلومبرگ: پوتین اقتصاد آلمان را به سرحد خود رسانده - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.06.2022
بلومبرگ: پوتین اقتصاد آلمان را به سرحد خود رسانده
جناب آقای رئیس،
دوستانِ عزیز،
امروز سازمانها و ابتکارات منطقه ای نقش برجسته ای در هدایت سیاست و اقتصاد بین الملل ایفا می نمایند. رویکرد فعالانه و سازنده جمهوری اسلامی ایران در همکاری با سازمانها و ابتکارات منطقه ای و بین المللی مختلف موجب شده است تا از کشورهای من برای حضور در نشست ها و ابتکارات مختلف دعوت بعمل آید. تهران در این نشست ها تلاش می نماید تا توجه کشورهای مخلتف را به نقش برجسته همکاریهای منطقه ای در صلح، ثبات و توسعه ملی کشورها جلب نماید. همکاران محترم من اطلاعات کافی از پیچیدگی های تحولات در آسیای غربی و جنوبی دارند. جمهوری اسلامی ایران تلاش می نماید در همکاری با همسایگان و دیگرکشورهای منطقه از طریق همکاریهای منطقه ای صلح، ثبات و توسعه ملی و منطقه ای را تحکیم بخشد.
در پایان، مطمئن هستم این نشست گامی دیگر در راستای دستیابی به اهداف بلندِ سازمان و بنیانگذاران آن و نیز ارتقاء جایگاه و منزلت سازمان دی 8 در مناسباتِ منطقه‌ای و بین‌المللی خواهد بود.
از توجه همگی سپاسگزارم
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала