رکود بازار و کاهش قیمت چای خارجی در ایران

CC0 / Pixabay / کشف بسیاری از ترکیبات ناشناخته بالقوه خطرناک در چای
کشف بسیاری از ترکیبات ناشناخته بالقوه خطرناک در چای  - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.07.2022
Telegram
کارشناس: مجموع مبلغ خرید برگ سبز چای داخلی ۶۸۰ میلیارد تومان بوده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایرنا"، حبیب جهانساز، رییس سازمان چای ایران از کاهش ۱۷ تا ۳۰ درصدی قیمت چای خارجی خبر داد و اظهار داشت که بیش از ۸۰ هزار تن برگ سبز چای از ابتدای فصل برداشت تاکنون در شمال کشور خریداری شده است.
وی در ادامه افزود: "مجموع مبلغ خرید برگ سبز چای داخلی ۶۸۰ میلیارد تومان بوده که تاکنون ۵۰۳ میلیارد تومان آن معادل ۷۳ درصد به چایکاران به پرداخت شده است و بقیه نیز به حسابشان واریز می شود. ۶۶ درصد این محصول چای درجه یک و ۳۴ درصد چای درجه ۲ است. از این میزان خرید برگ سبز چای تاکنون ۱۸ هزار تن چای خشک استحصال شده است.
نیاز سالیانه کشور ۱۰۰ هزار تن است. هر ساله نزدیک به ۳۰ هزار تن چای خشک از محل تولید داخل و ۷۰ هزار تن از محل واردات تامین می شود. چای تولید داخل مشمول قیمت‌گذاری نمی شود، اما چای خارجی که قیمت هایی بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان دارد به دلیل کاهش تقاضا و رکود بازار بین ۱۷ تا ۳۰ درصد افت قیمت داشته است.
خطر مرگبار چای اعلام شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 05.04.2021
خطر مرگبار چای اعلام شد
نود درصد میزان خرید برگ سبز چای کشور مربوط به استان گیلان است. در چین نخست ۵۰ هزار تن برگ سبز و در چین دوم ۳۰ هزار تن برگ سبز چای خریداری شده است و خرید این محصول تا پایان مهرماه ادامه خواهد داشت.
با توجه به هزینه های تمام شده، تولید و کیفیت و درجه بندی چای شامل ممتاز، زرین، شکسته، قلم و چوب قیمت های متفاوتی دارد که اکنون هر کیلوگرم چای خشک درب کارخانه های فراوری بین ۷۰ تا ۱۲۰ هزار تومان به فروش می رسد، البته در صورت بسته بندی و برندسازی با قیمت های کیلویی ۱۵۰ هزار تومان نیز به فروش می رسد".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала