گزارش و تحلیل

کنعانی: در موضوع اوکراین و روسیه جانبداری نمی‌کنیم

© Photo / IRNAناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 25.07.2022
Telegram
پس از دیدار رهبر جمهوری اسلامی ایران با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه رسانه‌ های غربی گمانه زنی‌هایی را پیرامون احتمال شرکت ایران در عملیات ویژه نظامی روسیه در اوکراین مطرح کردند این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کردند با هرگونه درگیری نظامی در کشورهای جهان مخالف اند.
اسپوتنیک - ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در زمینه به خبرنگار اسپوتنیک در تهران گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با جنگ اوکراین روشن است بار ها در عالی ترین سطح این موضع را اعلام کردیم.
این دیدگاه توسط وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز بار ها بیان شده.
در جلسه قبل نیز توضیح دادم جمهوری اسلامی ایران با هرگونه راهکار نظامی و جنگی در مورد هر کشوری در منطقه مخالف است، جمهوری اسلامی ایران تاکید می‌ کند اختلافات باید از طریق سیاسی حل و فصل شود.
ما معتقد به ضرورت ورود به رویکرد سیاسی برای حل بحران بین روسیه و اوکراین هستیم و هیچ تغییری در مواضع سیاسی، گفتاری و عملی جمهوری اسلامی ایران در بحث روسیه و اوکراین اتفاق نیافتاده و ارتباط مستمر و مشارکت های مستمر با طرفین وجود دارد.
راهکار سیاسی مورد توصیه ایران است اساسا ما به حمایت از یک طرف در مقابل طرف دیگر قرار نمی گیریم.
وی همچنین پیرامون امضای موافقتنامه جامع همکاری بلند مدت میان ایران و روسیه بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران بر مبنای سیاست منطقه گرایی و آسیا محور خود گسترش همه جانبه مناسبات با کشور های همسایه اعم از همسایه های مرزی و همسایگان منطقه‌ ای را در دستور کار دارد و در همین مسیر عمل می‌کند.
ولادیمیر پوتین و آیت الله علی خامنه ای - اسپوتنیک ایران, 1920, 21.07.2022
گزارش و تحلیل
نگاهی به اهداف و نتایج سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به ایران
تاکید جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی بر توازن پویا است ما به سمت بلوک بندی های سیاسی، تشکیل گروه‌ های سیاسی که ایجاد تقابل و رقابت غیرسازنده کند حرکت نمی‌کنیم.
مناسبات جمهوری اسلامی ایران با روسیه بسیار متنوع و متکثر است و از دروازه های مختلف در حال گسترش روابط خود هستیم، ما موافقتنامه همکاری با روسیه داشتیم و مبنای تحولات و نیاز های جدید پیش نویس همکاری جامع و طولانی مدت را تبادل کردیم و نهایی شده، انشالله این سند جامع امضا خواهد شد.
با کشور چین نیز این سند را امضا کردیم و با ترکیه نیز اخیراً تفاهم‌ نامه همکاری های جامع و بلند مدت را امضا کردیم و آمادگی داریم با همه کشور های موثر چنین رویکردی را داشته باشیم.
خارج از منطقه نیز حتی نسبت به اروپا نگاه ما مبتنی بر توسعه روابط است و به سمت تشکیل قطب های قدرت حرکت نمی کنیم.
وی افزود: روابط اقتصادی و تجاری ایران و روسیه مبتنی بر منافع مشترک و متقابل است دو کشور تاکید می‌کنند که این روابط می‌تواند بیش از پیش توسعه پیدا کند و می تواند بر مبنای ارز های ملی دو کشور باشد این همکاری رو به رشد است و منافع متقابل را تامین میکند.
سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر اهمیت اجلاس آستانه در تهران و تاثیرگذاری آن اظهار داشت: ما دیدگاه و مواضع مشترک را در بیانیه پایانی مشترک سه کشور نیز به طور جدی مشاهده کردیم ترکید من حمایت است ثبات و امنیت آرامش و حدت و راهکار سیاسی به عنوان مبانی اصولی مورد اتفاق سه کشور بود ما معتقد هستیم اجلاس تهران زمین های بسیار موفقی را فراهم کرد که هم در ارتباط با سوریه کارهای مهمتر و سازنده تری به سمت جلو به منظور بازگرداندن شرایط کامل ثبات و آرامش به این کشور داشته باشیم و هم یک الگوی موفق مبنی بر همکاری های منطقه چند جالبه مشاهده کردیم که می‌تواند الگوی موثر برای حل و فصل بحران ها و اختلافات منطقه ای باشد مسائل و مشکلات در مرز مشترک سوریه و ترکیه دولتی است بخشی از این امر ناشی از سیاست آمریکا برای حمایت از برخی گروه ها در منطقه است همانطور که پیشتر تاکید کرده معتقدیم اختلاف نظر در حوزه شمال سوریه باید درست شود این گفتگو باید مبتنی بر توافقات گذشته دکتر شوهر باشد و در آن باید بروند آستانه توجه شود اجلاس تهران موفق بود و تاثیرات ایجابی خود را گذاشت.
کنعانی همچنین پیرامون روند مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی بیان کرد: ۵دور مذاکرات جمهوری اسلامی ایران با دولت عربستان سعودی با میزبانی دولت عراق در بغداد انجام شده.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 25.07.2022
گزارش و تحلیل
کنعانی: در احیای برجام شتابزده عمل نمی‌کنیم
خوشبختانه نتایج بسیار خوبی پس از اجلاس اخیر جده مشاهده کردیم، فواد حسین وزیر امور خارجه عراق در تماس تلفنی با آقای دکتر امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران ایشان را در جریان برخی مسائل مرتبط با اجلاس جده قرار دادند.
آقای فواد حسین اشاره کردند که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در حاشیه گفتگو های جده اظهار تمایل و آمادگی کردند که گفتگوی رسمی، علنی و سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در نشست بعدی برقرار شود و این یک نشانه مثبت است.
ما معتقدیم با توجه به اراده مشترک طرفین برای یک گام عملی به سمت جلو زمینه فراهم شده که نشست بعدی بصورت رسمی و سیاسی در بغداد برگزار شود تا گام‌ های ملموس به سمت ارتقا و از سر گیری مناسبات رسمی دو کشور به وجود بیاید.
از نقش مثبت دولت عراق نیز سپاسگزاری می کنیم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала