چطور در ایران قوانین بازنشستگی اصلاح می‌شود؟

© Photo / Soheil Gargari کاهش سن بازنشستگی زنان در ایران
کاهش سن بازنشستگی زنان در ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 25.07.2022
Telegram
کارشناس: ایراد جدی در کشور تورم است و هرچه می دویم به تورم نمی رسیم و این یک مسئله جدی است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایسنا"، محمد اسکندری، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ایران با تاکید بر اینکه قوانین بازنشستگی باید اصلاح شوند گفت: "اصلاحات پارامتریک باید اجرا شود که یکی از آنها "سن بازنشستگی" است. امید به زندگی بهبود یافته اما سن بازنشستگی را پایین آورده‌ایم وبرعکس عمل کرده‌ایم. اصلاحاتی از این دست خیلی جدی در دستورکار قرار دارند.
وی در ادامه افزود: "صندوق بازنشستگی کشوری در حوزه حقوق بازنشستگان تابع کامل سازمان برنامه و قانون بودجه است و پیگیر مطالبات هستیم. معیشت، دغدغه همیشگی ماست. ایراد جدی در کشور تورم است و هرچه می دویم به تورم نمی رسیم و این یک مسئله جدی است. اینکه ریشه تورم کجاست و عاملش چیست؟ باید مدنظر قرارداد بگیرد. معیشت بازنشستگان دغدغه همیشگی ماست، چه در باب حقوق و چه بیمه تکمیلی باشد.
ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری در این کشور اجرا نمی‌شود و یا تبعیض وجود دارد، به شدت پیگیر هستیم. برخی دستگاه‌ها که خوب بودجه می‌گیرند به پرسنل و بازنشستگان خوب می‌رسند ولی برخی که پرسنل و بازنشسته پرتعداد دارند این رسیدگی را ندارند.
بازنشستگان - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.12.2021
چرایی افزایش ۲ سال سن بازنشستگی در ایران
بازنشستگان می توانند تا سقف ۵۰ میلیون تومان خرید داشته باشند که البته میزان دقیق آن بستگی به میزان حقوق دریافتی شان دارد. نرخ کارمزد آن پایین آمده و شش درصد شده است. اخبار مربوط به وام ضروری بازنشستگان نیز اعلام شد. وام ازدواج فرزندان بازنشستگان را یک‌بار به روز کردیم و به متقاضیان پرداخت شد. امیدواریم بتوانیم یک بار دیگر در آینده نزدیک وام را به همه کسانی که درصف هستند، اعطا کنیم.
اسکندری درباره سن پایین بازنشستگی در کشور نیز اظهار کرد: قانون بازنشستگی در کشور ما مشکلات عدیده دارد. یک کف سن بازنشستگی باید درنظرگرفته شود. اکنون میانگین سن بازنشستگی صندوق کشوری حدود ۵۱ سال است. این سن تازه ابتدای پختگی و شکوفایی به ویژه در عرصه مدیریتی است. در حوزه بازنشستگی سیاست‌هایی داشتیم که به نظرم اشتباه هستند.
اصلاحات پارامتریک باید اجرا شود که یکی از آنها سن بازنشستگی است. امید به زندگی بهبود یافته اما سن بازنشستگی را پایین آورده‌ایم وبرعکس عمل کرده‌ایم. اصلاحاتی از این دست خیلی جدی در دستورکار قرار دارند".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала