دختر خاک رئیس جمهور هند شد

CC0 / / پرچم هند
پرچم هند - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.07.2022
Telegram
خانم دروپادی مورمو از سیاستمداران قبیله‌ای در هند به عنوان پانزدهمین رئیس‌جمهوری این کشور انتخاب شد و دومین بانویی است که این عالی‌ترین مقام تشریفاتی را در هند از آن خود می‌کند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از آناتولی، دروپادی مورمو جایگزین آقای "رام نات کوویند" می‌شود که دوره ریاست جمهوری‌اش در ۲۴ ژوئیه (فردا یکشنبه) به پایان خواهد رسید.
براساس اعلام رسمی، از مجموع ۴۷۵۴ رای اخذ شده در پارلمان، دروپادی مورمو توانست ۲۸۲۴ رای کسب کند. به دنبال آن نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند به اقامتگاه مورمو در دهلی‌نو رفت تا این پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری را به اوت تبریک بگوید.
مودی همچنین در یک سری پیام توییتری گفت، این کشور در حال نوشتن تاریخ است زیرا "دختر هند که از یک جامعه قبیله‌ای متولد شده در قسمتی دورافتاده از شرق هند است، به عنوان رئیس جمهوری ما انتخاب شده است."
پدر بیل گیتس درگذشت + عکس  - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.07.2022
یک شهروند هند از لحاظ میزان ثروت از بیل گیتس پیشی گرفت
مودی همچنین در توییتر نوشت: او همچون پرتو امیدی برای شهروندان ما، به ویژه فقرا، به حاشیه رانده شده‌ها و مردمان تحت ستم ظاهر شده است.
این معلم ۶۴ ساله از ایالت اودیشا، نامزد حزب حاکم بهاراتیا جاناتا بود و سابقه‌ فرمانداری ایالتی داشت. خانم مورمو، اولین رهبر قبیله‌ای این کشور است که به بالاترین پست منصوب می‌شود. هر چند که رئیس جمهوری در هند رئیس کشور است، اما قدرت اجرایی ندارد. او از سوی اعضای هر دو مجلس و مجامع قانونگذاری ایالت‌ها و مناطق تحت اداره فدرال انتخاب شد.
او گفت از تلویزیون مطلع شد که نامزد این سمت شده است و این خبر او را "متعجب" و "شاد" کرده و تصور نمی‌کرده که به عنوان یک سیاستمدار قبیله‌ای از منطقه‌ای دورافتاده کاندیدای این پست بلندپایه شود. رهبران سیاسی در اودیشا از نامزدی او استقبال کردند و او را "دختر خاک" نامیدند. او متعلق به جامعه سانتال، یکی از بزرگ‌ترین گروه‌های قبیله‌ای هند است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала