علت تفاوت قیمت برق در ایران و اروپا چیست؟

© Fotolia / Daniilantiq2010قطع برق ۴ نهاد دولتی در پایتخت ایران
قطع برق ۴ نهاد دولتی در پایتخت ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 12.07.2022
Telegram
رسانه: قیمت برق در آلمان و فرانسه به‌ترتیب ۷ و ۸ برابر قیمت دریافتی از پرمصرف‌ترین مشترکان برق خانگی در ایران است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از " فایننشال تایمز"، با افزایش قیمت گاز طبیعی در اروپا، قیمت برق در قاره سبز رکوردهای جدیدی را به ثبت رسانده است. قیمت برق در آلمان و فرانسه به‌ترتیب ۷ و ۸ برابر قیمت دریافتی از پرمصرف‌ترین مشترکان برق خانگی در ایران و ۱۰۰ و ۱۱۳ برابر قیمت متوسط دریافتی از مشترکان خانگی در ایران است.
برق آلمان برای تحویل در سال آینده میلادی که شاخص قیمت برق اروپا را تعیین می‌کند، 325 یورو (334 دلار) در هر مگاوات‌ساعت معامله شد و رکورد ماه دسامبر را پشت‌سر گذاشت. شاخص قیمت برق اروپا در همین ماه در سال گذشته میلادی برابر با 81 یورو (83 دلار) در هر مگاوات‌ساعت بود. قیمت برق در فرانسه از آغاز سال جاری میلادی دو برابر شده و به 366 یورو (377 دلار) در هر مگاوات‌ساعت رسیده است.
در کشورهای اروپایی، یارانه‌ای روی مصرف برق پرداخت نمی شود، اما در ایران، مصرف برق با یارانه دولتی همراه است. بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال 1399، در این سال 12 هزار و 150 میلیارد تومان یارانه پنهان در مصرف برق کشور پرداخت شده است.
قیمت تمام‌شده تولید برق در ایران، بدون احتساب هزینه سوخت، هر کیلووات‌ساعت 500 تومان است. از هر مترمکعب گاز حدود 3 کیلووات‌ساعت برق در کشور تولید و وارد شبکه مصارف مختلف اعم از صنعتی، تجاری و خانگی می‌شود. اگر بهای صادراتی هر مترمکعب گاز در منطقه را بر اساس آمار سال 99 حدود 26 سنت در نظر بگیریم، هرمترمکعب گاز 7800 تومان قیمت خواهد داشت که هزینه تأمین سوخت تولید هر کیلووات‌ساعت برق در ایران به 2600 تومان می‌رسد.
اعلام آمادگی ایران برای افزایش صادرات برق به پاکستان و افغانستان - اسپوتنیک ایران, 1920, 12.04.2022
تحریم واردات سوخت هسته ای از روسیه تهدیدی برای تامین برق اتحادیه اروپا
اگر قیمت‌های سال 1401 را در نظر بگیریم که به‌مراتب قیمت گاز در منطقه و جهان افزایش داشته است، این رقم به‌مراتب بیش از این خواهد بود. با احتساب قیمت 2600 تومان هزینه سوخت برای تولید هر کیلووات‌ساعت برق و درنظر گرفتن 500 تومان هزینه متوسط تمام‌شده تبدیل انرژی و انتقال و توزیع آن، قیمت تمام‌شده تأمین هر کیلووات‌ساعت برق در ایران حداقل 3100 تومان خواهد بود.
در زمان حاضر به‌طور متوسط به‌ازای مصرف هر کیلووات‌ساعت برق در ایران 100 تومان از مصرف‌کننده خانگی دریافت می‌شود. محاسبه نرخ برق در قبوض، به‌صورت پلکانی لحاظ می‌شود و بعد از مصوبه دی‌ماه 1400 هیئت وزیران که از ابتدای بهمن ماه سال گذشته اجرایی شد، پلکان‌های مصرفی در مصارف بیش از الگو با افزایش تعرفه مواجه شدند به‌طوری که در بیشترین میزان پرداختی، نرخ مصرف برق برای مشترکانی که بیش از دو برابر الگو مصرف می‌کنند، با نرخ 1400 تومان در هر کیلووات‌ساعت محاسبه می‌شود.
اگر قیمت‌های برق در اروپا را به‌ازای مصرف هر کیلووات‌ساعت در نظر بگیریم، قیمت برق در آلمان به 33.4 سنت و قیمت برق در فرانسه به 37.7 سنت رسیده است. در نتیجه، قیمت برق در آلمان و فرانسه به‌ترتیب 7 و 8 برابر قیمت دریافتی از پرمصرف‌ترین مشترکان برق خانگی در ایران و 100 و 113 برابر قیمت متوسط دریافتی از مشترکان خانگی در ایران است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала