۵۳ ماهواره اینترنتی "استارلینک" در آمریکا به مدار زمین پرتاب شدند

CC0 / / ماموریت استارلینک از اسپیس ایکس
ماموریت استارلینک از اسپیس ایکس - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.07.2022
Telegram
شرکت "اسپیس ایکس" در صدمین پرتاب موشک "فالکون ۹"، ۵۳ ماهواره اینترنتی "استارلینک" را به مدار زمین پرتاب کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا ، شرکت "اسپیس ایکس" (SpaceX) به نقطه عطف جدیدی دست یافته است. این شرکت، موشک "فالکون ۹" (Falcon 9) خود را برای صدمین بار پرتاب کرده است.
موشک فالکون ۹ طی این ماموریت، با موفقیت از زمین پرتاب شد و حدود هشت دقیقه بعد به زمین بازگشت. ماموریت اصلی این موشک، ارسال ۵۳ ماهواره اینترنتی "استارلینک" (Starlink) به مدار پایین زمین بود و این کار را با موفقیت انجام داد.
فالکون ۹، ۹ موتور موسوم به "مرلین" (Merlin) خود را مشتعل کرد، سکوی پرتاب را در "پایگاه نیروی هوایی کیپ کاناورال" (CCSFS) فلوریدا ترک کرد، ماهواره‌ها را رساند و سپس، دوباره به زمین نشست.
استقرار ۵۳ ماهواره، حدود ۱۵ دقیقه پس از بلند شدن انجام شد. این سیزدهمین بار است که از این موشک مجددا استفاده می‌شود.
ارزیابی پتانسیل نظامی ماهواره های آمریکایی استارلینک   - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.10.2021
ارزیابی پتانسیل نظامی ماهواره های آمریکایی "استارلینک"
فالکون ۹، یک موشک دو مرحله‌ای قابل استفاده مجدد است که تاکنون در انتقال افراد و محموله‌ها به مدار زمین و فراتر از آن موفق و ایمن بوده است. ۹ موتور مرلین این موشک هنگام بلند شدن، ۱.۷ میلیون پوند نیروی رانش را آزاد می‌کنند تا موشک به مقصد خود در فضا هدایت شود. پس از رها شدن محموله، مرحله نخست به زمین باز می‌گردد.
توانایی استفاده مجدد از مرحله نخست موشک‌ها، به اسپیس ایکس کمک می‌کند تا هزینه هر پرتاب را پایین نگه دارد و همچنین، موشک‌ها را در برابر محصولات شرکت‌های قدیمی‌تر، بسیار رقابتی می‌کند.
این امر، بخشی از طرح "ایلان ماسک" (Elon Musk) برای استعمار مریخ است. زمانی که اسپیس ایکس بتواند بر استفاده مجدد از یک موشک تسلط یابد، می‌تواند ارسال چندین موشک به مریخ و بازگرداندن آنها به زمین را آغاز کند.
ماسک قصد دارد از موشک‌های بزرگ "استارشیپ" (Starship) شرکت اسپیس ایکس برای انتقال انسان به سیاره سرخ و بازگرداندن او استفاده کند.
اسپیس ایکس اخیرا اعلام کرد که "استارشیپ ۲۴" اکنون روی سکوی پرتاب در مرکز آزمایشی واقع در تگزاس قرار دارد.
اسپیس ایکس در یک توییت نوشت که اقدام برای آماده‌سازی نخستین آزمایش پرواز مداری استارشیپ نشان می‌دهد که این موشک بزرگ می‌تواند در ماه جاری به پرواز درآید.
تمام فعالیت‌ها در این مرکز آزمایشی، بیش از یک سال است که به دلیل بررسی زیست‌محیطی توسط "اداره هوانوردی فدرال آمریکا" (FAA) متوقف شده‌اند.
بر اساس گزارش اداره هوانوردی فدرال آمریکا، اسپیس ایکس پیش از این که بتواند موشک دیگری را پرتاب کند، موظف است بیش از ۷۵ اقدام را برای کاهش اثرات زیست محیطی استارشیپ انجام دهد.
گزارش اداره هوانوردی فدرال آمریکا در ۱۳ ژوئن منتشر شد و ایلان ماسک روز بعد در توئیتی نوشت: استارشیپ ماه بعد آماده خواهد بود که پرواز کند.
همچنین، او در ۱۴ ژوئن توییت کرد که اسپیس ایکس، دومین استارشیپ را در ماه اوت آماده پرواز خواهد کرد.
به نظر می‌رسد که شرکت ماسک، تاییدیه اداره هوانوردی فدرال آمریکا را دریافت کرده و در حال پیشبرد نخستین پرتاب مداری استارشیپ است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала