ادعاهای یک مقام ناشناس آمریکایی درباره مذاکره دوحه با ایران

© AFP 2022 / Carlos Barriaادعاهای یک مقام ناشناس آمریکایی درباره مذاکره دوحه با ایران
ادعاهای یک مقام ناشناس آمریکایی درباره مذاکره دوحه با ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 02.07.2022
Telegram
یک مقام ارشد آمریکایی در گفتگو با رویترز مدعی شد که پس از مذاکرات غیرمستقیم با ایران در دوحه، شانس احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ (برجام) با ایران بدتر شده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر، در حالی که ایران چشم انداز مذاکرات دوحه را مثبت ارزیابی کرده، این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، در گفتگو با رویترز ادعا کرد: چشم انداز توافق پس از دوحه بدتر از قبل از دوحه است و روز به روز بدتر می‌شود.
او مدعی شد: "شما می‌توانید دوحه را در بهترین حالت به عنوان آب در حال حرکت و در بدترین حالت به عنوان حرکت به سمت عقب توصیف کنید. اما در این مرحله حرکت آب برای تمام اهداف عملی حرکت به سمت عقب است."
ادعاهای این مقام آمریکایی در حالی مطرح شده که او به جزئیات مذاکرات دوحه اشاره‌ای نکرده است.
مقام آمریکایی همچنین مدعی شده است که در مرحله کنونی، نمی‌داند که ایرانی‌ها چه می‌خواهند؟ او در ادامه افزود: آنها با جزئیات زیادی به دوحه نیامده بودند. بیشتر خواسته‌هایی که آنها مطرح کردند، یا می‌دانستند - یا باید می‌دانستند - خارج از محدوده برجام بود و بنابراین برای ما و اروپایی‌ها در این مرحله قابل بحث نبود، یا مسائلی بود که به طور کامل در وین مورد بحث و بررسی قرار گرفته و حل و فصل شده بود.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.07.2022
ایران ضمانت پایدار آمریکا را عامل نتیجه بخشی مذاکرات می داند
این مقام ارشد آمریکایی گفت که واشنگتن از آغاز مذاکرات در آوریل ۲۰۲۱ به صراحت اعلام کرده است که نمی‌تواند به ایران تضمین حقوقی بدهد که دولت آینده آمریکا به توافق پایبند باشد. او افزود: ما گفتیم که هیچ راه قانونی وجود ندارد که بتوانیم دولت آینده را متعهد کنیم، و بنابراین به دنبال راه‌های دیگری برای ایجاد آرامش با ایران و همراه با سایر کشورهای ۱+۵ و هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا بودیم. این مقام ارشد آمریکایی افزود: فکر می‌کردم آن پرونده بسته شده است.
این مقام ارشد آمریکایی استدلال تهران مبنی بر اینکه واشنگتن مقصر عدم پیشرفت است را رد کرد و گفت که ایالات متحده به تغییرات پیشنهادی اتحادیه اروپا در متن پیش‌نویس توافقی که در جریان مذاکرات گسترده‌تر در ماه مارس به دست آمده بود، پاسخ مثبت داده است، در حالی که ایران به این تغییرات پاسخ نداده است.
ادعاهای این مقام آمریکایی در حالی مطرح شده که ایران بر ضرورت برچیدن تحریم‌ها به منظور اجرای توافق هسته‌ای تاکید دارد. در همین ارتباط نیز "محمد مرندی"، مشاور هیأت مذاکره کننده ایران در گفتگو با شبکه خبری المیادین پیرامون مذاکرات دوحه گفته است: انتظار نمی‌رفت که مذاکرات تنها طی دو روز به راهکار مثبتی منتهی شود.
وی با بیان اینکه تهران اظهارات رسانه‌ای مقامات آمریکا را جدی نمی‌گیرد، افزود: آمریکایی‌ها باید تضمین‌های مورد درخواست ایران را فراهم کنند تا نشان دهند که مثل گذشته بار دیگر از پشت به ما خنجر نخواهند زد.
مرندی همچنین با تاکید بر ضرورت رفع تحریم‌ها به منظور اجرای مجدد برجام، افزود که اروپایی‌ها امروز توجه بیشتری به ایران دارند چرا که به دلیل جنگ اوکراین به نفت آن نیازمند هستند. مشاور هیأت مذاکره کننده ایران در عین حال تاکید کرد که مذاکرات دوحه شکست نخورده و ادامه خواهد داشت.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала