ادعای آمریکا : مذاکرات دوحه پیشرفتی به همراه نداشت

© Depositphotos / Teamtimeوزارت خارجه آمریکا
وزارت خارجه آمریکا - اسپوتنیک ایران, 1920, 30.06.2022
Telegram
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد مذاکرات هسته‌ای غیرمستقیم با ایران در دوحه هیچ پیشرفتی به همراه نداشت.
به گزارش اسپوتنیک، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: در حالی که از تلاش‌های اتحادیه اروپا بسیار سپاسگزاریم اما از اینکه ایران باز هم نتوانسته است به ابتکار اتحادیه اروپا پاسخ مثبت دهد و در نتیجه هیچ پیشرفتی حاصل نشده است، نا امید هستیم.
وی افزود : ما در دوحه، همچون گذشته آمادگی خود را برای به نتیجه رساندن و اجرای سریع توافق در مورد بازگشت متقابل به پایبندی کامل به برجام بر اساس تقریباً یک سال و نیم مذاکرات، به وضوح اعلام کردیم.اما در دوحه، ایران مانند گذشته موضوعاتی را مطرح کرد که کاملاً نامرتبط با برجام بود و ظاهراً آماده تصمیم گیری اساسی در مورد اینکه آیا می‌خواهد توافق را احیا کند یا آن را دفن کند، نیست.
علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.06.2022
توضیحات سخنگوی دولت ایران درباره سفر بورل به تهران و مذاکرات قطر
از سوی دیگر، یک مقام ارشد دولت آمریکا هم مدعی شد که مذاکرات غیرمستقیم بین مقامات آمریکایی و ایرانی در دوحه قطر که با میانجیگری آمریکا به منظور نجات توافق هسته‌ای انجام شد، در یک نقطه راکد قرار گرفت که در این مرحله به معنای عقب گرد است.
این در حالی است که "انریکه مورا" معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از ادامه تلاش‌ها خبر داد و در پیامی توئیتری نوشت: دو روز مذاکرات فشرده و غیرمستقیم در دوحه پیرامون برجام. متأسفانه هنوز پیشرفتی که تیم اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده به آن امیدوار بود، محقق نشده است.
وی افزود: ما با فوریت بیشتری به همکاری برای اینکه توافق کلیدی جهت منع اشاعه و ثبات منطقه را به مسیر بازگردانیم ادامه خواهیم داد.
همچنین مشاور تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران بر ضرورت برچیدن تحریم‌ها به منظور اجرای توافق هسته‌ای تاکید کرد.
محمد مرندی در گفتگو با شبکه خبری المیادین پیرامون مذاکرات دوحه گفت: انتظار نمی‌رفت که مذاکرات تنها طی دو روز به راهکار مثبتی منتهی شود.
وی با بیان اینکه تهران اظهارات رسانه‌ای مقامات آمریکا را جدی نمی‌گیرد، افزود: آمریکایی‌ها باید تضمین‌های مورد درخواست ایران را فراهم کنند تا نشان دهند که مثل گذشته بار دیگر از پشت به ما خنجر نخواهند زد.
مرندی همچنین با تاکید بر ضرورت رفع تحریم‌ها به منظور اجرای مجدد برجام، افزود که اروپایی‌ها امروز توجه بیشتری به ایران دارند چرا که به دلیل جنگ اوکراین به نفت آن نیازمند هستند.
مشاور هیأت مذاکره کننده ایران در عین حال تاکید کرد که مذاکرات دوحه شکست نخورده و ادامه خواهد داشت.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала