دلیل شکل گیری عصر یخبندان مشخص شد

© Sputnikدلیل شکل گیری عصر یخبندان مشخص شد
دلیل شکل گیری عصر یخبندان مشخص شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 28.06.2022
Telegram
مجله نیچر جئوساینس در مقاله ای نوشت: علت عصر یخبندان مسدود شدن قفل های اقیانوس در کانادا بوده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از مجله Nature Geoscience، دانشمندان دانشگاه آریزونا دلیل برانگیختن عصر یخبندان روی زمین را در دوران باستان بیان کرده اند. به نظر آنها، کل موضوع نقض کانال های اقیانوس در مجمع الجزایر قطب شمال کانادا است.
برای انجام این کار، کارشناسان یک شبیه سازی کامپیوتری دقیق ایجاد کرده اند، که به طور واقع بینانه شرایط حاکم بر سیاره را در آغاز آخرین عصر یخبندان بازسازی می کند. مناطق بزرگ تری از صفحات یخی نیم کره شمالی نیز با جزئیات فضایی بالا وارد مدل شده است.
معلوم شد که "دروازه های" اقیانوس بین جزایر در مجمع الجزایر قطب شمال کانادا، یک عامل کلیدی بر آب و هوای اقیانوس اطلس شمالی است که صفحه یخی را در اسکاندیناوی تشکیل می دهد. مسدود شدن این "دروازه ها" با یخ منجر به خنک شدن ناکافی نیم کره شمالی می شود که منجر به نقض تشکیل رسوبات یخی در شمال کانادا و سیبری و نه در اسکاندیناوی می شود. اثبات این موضوع در یک مدل کامپیوتری نیز امکان پذیر بود، جایی که راه های آبی بین جزایر مجمع الجزایر مسدود شده بود.
نتیجه گیری دانشمندان با داده های اقیانوس اطلس شمالی تأیید شد که از یخچال های طبیعی در شمال کانادا گزارش می دهد که چندین هزار سال قبل از ظهور این یخچال ها در بخش اروپایی شکل گرفته است.
به گفته نویسندگان این اثر، یافته‌های آنها برای همه عصرهای یخبندان صدق می‌کند، نه فقط آخرین. علاوه بر این، مدل آنها فعل و انفعالات ناشناخته قبلی را در سیستم زمین نشان خواهد داد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала