گزارش و تحلیل

فریده زبیدی: کشف سومین محموله بزرگ مواد مخدر شیشه در مرزهای شرقی ایران

© Fotolia / Joebakalفریده زبیدی: کشف سومین محموله بزرگ مواد مخدر شیشه در مرزهای شرقی ایران
فریده زبیدی: کشف سومین محموله بزرگ مواد مخدر شیشه در مرزهای شرقی ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 15.06.2022
Telegram
افغانستان از سال 1992 بزرگترین تولید کننده تریاک در جهان محسوب می شود امری که امروزه به بالاترین حد خود رسیده و تولید تریاک در این کشور از هر زمان دیگر بیشتر شده همچنین بر اساس آمار اتحادیه اروپا این کشور بزرگترین صادر کننده هروئین به اروپا نیز می باشد.
همجواری مرزی جمهوری اسلامی ایران با افغانستان و پاکستان باعث شده تا ایران سد اولیه مبارزه با قاچاق مواد مخدر به اروپا باشد سدی که به گفته مسئولان جمهوری اسلامی ایران دست تنها مقابل دریای قاچاق مواد مخدر ایستادگی کرده، ایران بار ها اعلام کرده در صورت عدم کمک مجامع جهانی نمیتوانند اروپا را از سیل مواد مخدر مصون بدارد.
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران امروز معاون گمرک ایران از کشف سومین محموله بزرگ مواد مخدر" شیشه" توسط کارکنان گمرک در مرز های شرقی جمهوری اسلامی ایران به وزن 154 کیلوگرم خبرداد.
فریده زبیدی معاون حقوقی و نظارت گمرک جمهوری اسلامی ایران در جمع مسوولین مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته گمرک اظهارداشت:
در مرز های کشور با حجم زیادی از جاسازی های حرفه ای قاچاق کالا و مواد مخدر در محموله تجاری و یا در بخش هایی از کشنده ها و کانتینر ها با روشهای پیچیده روبرو هستیم که نیازمند تجهیزات مناسب کنترلی ،سگ های موادیاب بیشتر و پرسنل آموزش دیده تر است و تا کنون نیز با وجود همه کاستی ها درامکانات و نیروی انسانی تلاشهای ایثارگرانه همکاران ما در مرز های تجاری کشور مانع بزرگی برای سوداگران مرگ بوده است.
زبیدی درادامه از کشف محموله بزرگ مواد مخدر" شیشه" در مرز های شرقی خبر داد و گفت:
به دنبال هشدار های ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری، ارگان های مقابله ای از جمله فراجا، واجا و مرزبانی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر گسترش جاسازی های حرفه ای مواد مخدر صنعتی به ویژه مواد مخدر شیشه( مت آمفتامین) در وسایل نقلیه تجاری و شخصی، انواع کالاهای تجاری و به خصوص تانکر های خالی ورودی از افغانستان، موضوع با جدیت و به طور ویژه در مبادی رسمی کشور در دستور کار قرار گرفته و با الطاف الهی، ضمن بهره گیری از امکانات موجود مشخص شد که در قسمت داخلی بدنه کابین کامیون ورودی از افغانستان در گمرک ماهیرود مقدار 153کیلو و467گرم موادمخدر صنعتی "شیشه "که به صورت حرفه ای جاسازی شده بود، توسط همکاران پرتلاشمان کشف شد.
کشف مواد مخدر از مأمور امنیتی سعودی در فرودگاه بیروت - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.05.2022
کشف مواد مخدر از مأمور امنیتی سعودی در فرودگاه بیروت
معاون گمرک جمهوری اسلامی ایران افزود:
بعد از کشف مواد مخدر جاساز شده، کامیون توقیف و مواد مکشوفه همراه با مدارک متهم افغان (گواهینامه صادره از افغانستان، گذرنامه،گواهینامه بین المللی و...)برای طی مراحل قانونی در اختیار سربازان گمنام امام زمان(عج)در استان خراسان جنوبی قرار گرفت.
زبیدی اعلام کرد:
گزارش واصله از گمرک ماهیرود استان خراسان جنوبی حاکی از آن است که ماموران گمرک ماهیرود در حین کنترل و بازرسی یک دستگاه کامیون تانکری سفید رنگ با پلاک افغانستان در حین کنترل داخل کابین متوجه دستکاری در پیچ های حفاظ پشت کابین شده وبعد از آن اقدام به جابجایی خودرو و باز کردن تخت کابین می کند و پس از باز شدن قسمت های انتهایی تخت، مشخص می شود که تودوزی و فیبرهای داخل کابین جابجا و تمام پیچ ها از حالت فابریک خارج و با استفاده از چسب مجدداً نصب شده اند. با استفاده از دستگاه برش جوش کاری و سنگ فرز، قسمت های زیرین تخت برش زده شده و جاسازی حرفه ای نمایان شده است، در این جاسازی تعداد 194 بسته مواد مخدر "شیشه "کشف و پس از هماهنگی با دادستان محترم و تنظیم صورتجلسه به نمایندگان ذیصلاح تحویل شده است.
زبیدی ضمن تشکر از زحمات همه همکاران گمرک در سراسر ایران به ویژه کارکنان مرتبط با مبارزه با مواد مخدر بیان کرد:
اخیراً میزان مواد مخدر صنعتی به ویژه شیشه و هروئین از مبدأ افغانستان به مراتب بیشتر شده به طوری که ازابتدای سال علاوه بر کشف روزانه مواد مخدر در رویه های مسافری و تجاری ، کشفیات بزرگی درچند مرحله با میزان 580کیلو گرم و 60 کیلوگرم هم از این نوع مواد مخدر داشتیم که کشف محموله 154 کیلوگرمی درروزهای اخیر سومین محموله بزرگ کشف شده توسط گمرک در سال جاری است.
معاون حقوقی و نظارت گمرک در پایان تاکید کرد:
با وجود گسترش حجم جاسازی های حرفه ای مواد مخدر صنعتی و سنتی از مبدأ افغانستان، ایجاد پست های سازمانی وبهره گیری ازتعداد بیشتر متخصصان این حوزه و بهره گیری از امکانات مطلوب کنترلی و ایکس ری خواسته ما در گمرک است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала