انتقاد تند بلینکن از ایران

© AP Photo / Carlos Barriaآنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا - اسپوتنیک ایران, 1920, 14.06.2022
Telegram
بلینکن از مقامات ایرانی به دلیل گفتگوی پوچ در مورد توافق هسته ای انتقاد کرد.
به گزارش اسپوتنیک، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه گفت: ایران در تلاش است تا مسائل نامربوط را وارد مذاکرات هسته ای کند.
وی: ایران تلاش می‌کند در مذاکرات احیای برجام در وین، مسائل غیرمجاز را در دستور کار قرار دهد، اما رفتارش دلگرم‌کننده نیست.
بلینکن ادامه داد: "آنچه می‌بینیم این است که ایران همچنان در تلاش است تا موضوعات نامربوط را در دستور کار قرار دهد که به سادگی نباید وجود داشته باشند".
این دیپلمات آمریکایی گفت که تهران باید "بسیار فوری" تصمیم بگیرد که آیا قصد دارد رویکردی مثبت در مذاکرات احیای برجام اتخاذ کند یا خیر.
شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه (18 خرداد/ 8 ژوئیه) قطعنامه‌ای را که ایران را به عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم می‌کند با 30 رأی موافق، 2 رأی مخالف (روسیه و چین) و 3 رأی ممتنع (هند، لیبی و پاکستان) به تصویب رساند.
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران در واکنش به تصویب این قطعنامه تصمیم گرفته 27 دوربین آژانس در تأسیسات هسته‌ای آن کشور را خاموش کند.
این در حالی است که سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه 18 خرداد اعلام کرد که دو دوربین فراپادمانی آژانس خبر داده و اعلام کرده بود فعالیت دستگاه اندازه گیری بر خط سطح غنا و فلومتر (OLEM‌) متعلق به نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل هم قطع می‌شود.
در بیانیه‌ای که سازمان انژری اتمی ایران چهارشنبه صادر کرد آمده است: "جمهوری اسلامی ایران تاکنون همکاری‌های گسترده‌ای با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی داشته است که متأسفانه آژانس بدون اینکه در نظر داشته باشد که این همکاری‌ها ناشی از حسن نیت ایران است، نه تنها قدردان این همکاری‌ها نبوده، بلکه به نوعی آن را وظیفه ایران نیز تلقی کرده است. به همین دلیل تصمیم گرفته شد از امروز فعالیت‌ دوربین‌های فرا‌پادمانی دستگاه اندازه گیری بر خط سطح غنا OLEM‌ و فلومتر آژانس قطع شود که دستور آن به مسئولان مربوطه داده شده است."
سازمان انرژی اتمی ایران در این بیانیه همچنین یادآور شده بود: "البته بیش از 80 درصد از دوربین‌های موجود آژانس دوربین‌های پادمانی هستند که کمافی‌السابق فعالیت این دوربین‌ها ادامه خواهد یافت."
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала