بیان تند وزیر امور خارجه عراق در قبال ایران

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / بیان تند وزیر امور خارجه عراق در قبال ایران
بیان تند وزیر امور خارجه عراق در قبال ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 13.06.2022
Telegram
وزیر خارجه عراق با زبانی تند به بیان انتقاداتی از ایران در مسائل سیاسی و زیست محیطی پرداخت.
به گزارش اسپوتنیک، فواد حسین، وزیر خارجه عراق در گفت‌وگو با یک شبکه مصری، با زبانی تند به بیان انتقاداتی از ایران در مسائل سیاسی و زیست محیطی پرداخت.
وی در ابتدای گفت‌وگو با شبکه الغد مصر گفت: تهران اکنون "زبان جدیدی" از بغداد می‌شنود؛ زبانی که از قبل وجود نداشت. ما به ایرانی‌ها گفتیم که به همکاری مشترک نیاز داریم و به دخالت از طرف ایران نیاز نداریم. روابط با ایران از مرحله "سکوت" به مرحله " صریح سخن گفتن" رسیده است، اکنون روابط با کشورهای حاشیه خلیج (فارس) در سطح عالی است و ارتباطاتی میان عراق و برخی کشوری های حاشیه خلیج (فارس) و ایران وجود دارد.
فواد حسین گفت: ما اکنون گفت وگو و مناقشه با ایران را به روش دیگری آغاز کرده‌ایم، سیاست خارجی امروز عراق دنباله روی از هیچ کشوری نیست. ما تاکید کردیم که سیاست خارجی ما از منافع عراق سرچشمه می گیرد و با دوستان رایزنی و مذاکره می کنیم اما با دشمنان با ابزارهای دیگری به غیر از خشونت، مقابله می کنیم. ما به تهران اعلام کردیم که اشتراکات دینی، تجاری، اقتصادی و غیره با هم داریم و به همکاری مشترک نیاز داریم نه دخالت از سوی ایران، ما به ائتلاف و هم پیمانی نیاز داریم، ما دخالت در امور عراق را نمی پذیریم. طرف ایرانی باید این مساله را درک کند، ما دوست هستیم و همسایه خواهیم ماند و باهم همکاری خواهیم کرد اما مساله دخالت ایران قابل قبول نیست.
وزیر عراق: با همکاری ایران سدی در برابر سرقت آثار باستانی می سازیم - اسپوتنیک ایران, 1920, 13.06.2022
گزارش و تحلیل
وزیر عراق: با همکاری ایران سدی در برابر سرقت آثار باستانی می سازیم
وی درخصوص مشکلات آب نیز گفت: دولت عراق گام های خود برای مقابله با این مشکلات را اتخاذ کرده است اما این مشکل را نمی تواند تنها در سطح داخلی حل کرد بنابراین ما به همکاری مشترک با کشورهای همجوار و منطقه‌ای نیاز داریم. اولین گامی که عراق اتخاذ کرد این بود که میزبان معاون رئیس جمهور ایران و مسئول امور محیط زیست بود که دیداری در عراق با این مسئولان برگزار شد و در مورد مساله مدیریت آب به ویژه رودهایی که از ایران سرچشمه می گیرند، رایزنی شد.
وی تاکید کرد: با همتای ایرانی خود رایزنی کردم و پیشنهاد دادم که چنین گفت وگوهایی که درمورد مسائل محیط زیست است و نه تنها در مورد مسائل امنیتی و سیاسی است با کشورهای همجوار افزایش یابد. اگر شرایط سیاسی نبود ما برنامه ای برای دعوت کشورهای همجوار از جمله عربستان، ترکیه، کویت، اردن و سوریه داشتیم تا نشستی برگزار کنیم و درمورد مسائل محیط زیستی و مدیریت آب رایزنی و تبادل نظر کنیم. رودهای اصلی عراق اساسا از ترکیه و برخی آن ها از ایران سرچشمه می گیرند بنابراین ما باید در چارچوب منطقه ای رایزنی کنیم و این مسائل را تنها از طریق راه حل مشترک می تواند حل کرد، این مشکلات را نمی توان از طریق اقدامات دیگر برطرف کرد زیرا مشکلات خشکسالی فراگیر شده است و این مشکلات اکنون در ایران، ترکیه و عراق وجود دارد، لذا ما به همکاری مشترک نیاز داریم. عراق برای حل این مشکلات نمی تواند اقدامات انفرادی اتخاذ کند زیرا این مشکل مشترک است اما ما مشکلاتی با این دو کشور داریم.
وی در ادامه با متهم کردن ایران به تغییر مسیر آب رودخانه ها گفت: با ایران باید گفت وگوی صریحی داشته باشیم و عملا این گفت وگوها را آغاز کرده‌ایم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала