گفتگوی وزیر خارجه ایران و دبیر کل سازمان ملل درباره قطعنامه شورای حکام

© Sputnik / Sergey Pyatakov / ورود به گالری تصاویردبیر کل سازمان آنتونیو گوترش
دبیر کل سازمان آنتونیو گوترش  - اسپوتنیک ایران, 1920, 12.06.2022
Telegram
وزیر خارجه ایران با دبیر کل سازمان ملل متحد در یک گفت و گوی تلفنی اقدام آمریکا و سه کشور اروپایی برای ارائه قطعنامه به شورای حکام آژانس را رفتاری شتابزده خواند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد شنبه‌شب در خصوص برخی تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله قطعنامه ضدایرانی شورای حکام گفت و گو کردند.
وزیر امور خارجه ایران، اقدام آمریکا و سه کشور اروپایی در ارائه قطعنامه به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را رفتاری شتابزده و سیاسی معرفی کرد.
امیرعبداللهیان حمله نظامی به فرودگاه غیرنظامی دمشق را نقض فاحش اصول منشور ملل متحد دانست و افزود: شرایط منطقه اثبات کرده است که آتش‌افروزی رژیم صهیونیستی علیه امنیت و ثبات منطقه به خودش بر خواهد گشت.
دبیرکل سازمان ملل در این گفتگو، در خصوص بحران یمن، از تلاش‌ها و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تداوم آتش‌بس تقدیر کرد.
گوترش همچنین نشست آستانه در خصوص سوریه را بستری مناسبی برای رسیدگی به این بحران و رفع دغدغه‌های احتمالی میان سوریه و ترکیه دانست.
دبیرکل سازمان ملل متحد در این گفتگوی تلفنی ادامه گفتگوهای وین را بسیار مهم دانسته و دیپلماسی را بهترین مسیر حل اختلافات بین جمهوری اسلامی ایران و برخی دیگر از طرفهای مذاکرات برجام دانست.
گوترش همچنین قطعنامه اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ایران را صرفاً دارای محتوای توصیه‌ای خواند و بر اهمیت تداوم مذاکرات خاطرنشان کرد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала