وضعیت همکاری تجاری ایران و آفریقا چگونه است؟

© Photo / IRNAمیزان تجارت ماهانه ایران در دوران تحریم شکسته شد
میزان تجارت ماهانه ایران در دوران تحریم شکسته شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 11.06.2022
Telegram
کارشناس: حجم صادرات ایران به قاره آفریقا مطلوب نیست و فقط ۲ و نیم درصد از کل صادرات ایران تشکیل داده است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایرنا"،روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک اعلام کرد که در سال ۱۴۰۰ بیش از ۲ میلیون تن کالا به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار به آفریقا صادر شد که فقط ۲.۵ درصد کل صادرات ایران در این سال بوده است.
وی در ادامه افزود: "صادرات ایران به کشورهای آفریقایی در سال ۱۴۰۰ از بین ۵۵ کشور این قاره به ۵۰ کشور صادرات داشتیم و که از نظر تعداد در حوزه صادرات این میزان خوب است، ولی از لحاظ حجم صادرات به این قاره این حجم صادرات مطلوب نیست.
این میزان در برابر وسعت جغرافیایی این قاره و جمعیت آن و مسافت آن نسبت به برخی قاره های دیگر به جمهوری اسلامی ایران وجمل و نقل آسان تر مطلوب نیست ما با برخی از کشورهای این قاره قرابت‌های فرهنگی، زبانی (تانزانیا) و حتی قومی و مذهبی داریم بنابراین به دلیل ارزانی کالاهای ایرانی و مسافت کم می بایست میزان صادرات ما بیشتر از این میزان باشد.
رئیسی: آفریقا از محورهای اصلی سیاست خارجی ایران است - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.05.2022
رئیسی: آفریقا از محورهای اصلی سیاست خارجی ایران است
در سال گذشته ۲ میلیون و ۵۲۶ هزار و ۳۹۹ تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۱۹۹ میلیون و ۴۴۲ هزار و ۱۵۰ دلار کالا به کشورهای آفریقایی صادرات داشتیم که کشور غنا با ۵۸۶ هزار تن خرید به ارزش ۳۵۳ میلیون دلار در جایگاه اول است.
آفریقای جنوبی با ۲۵۴ میلیون دلار، نیجریه با ۱۲۵میلیون دلار، موزامبیک با ۹۸میلیون دلار چهارم، کنیابا ۷۷ میلیون دلار پنجم، سودان با ۷۳ میلیون دلار ششم، الجزایر با ۶۷ میلیون دلار هفتم، تانزانیا با ۵۵ میلیون دلار هشتم، سومالی با ۲۹ میلیون دلار نهم و ساحل عاج با ۱۵ میلیون دلار دهم است و کشورهای اتیوپی، لیبی، مصر، مراکش، جیبوتی، مولداوی، ماداگاسکار، سنگال و اوگاندا در رتبه های بعدی قرار دارند.
مجموع صادرات ایران به ۵۰ کشور آفریقایی حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده است.
در سال ۱۴۰۰ فقط از ۱۸ کشور آفریقایی واردات داشتیم که از لحاظ ارزش ۶۰ میلیون و ۳۷۰ هزار و ۹۵۹ دلار و از لحاظ وزن فقط ۶۵ هزار و ۲۲۸ تن از بوده است که تانزانیا با فروش ۴۴ هزار و ۷۰۶ تن کالا به ارزش ۱۴ میلیون و ۶۵۶ هزار دلار در جایگاه نخست، غنا با هفت میلیون و ۴۷۳ هزار دلار، اتیوپی با هفت میلیون و ۲۵۶ هزار دلار ، آفریقای جنوبیبا ۶ میلیون و ۴۴۵ هزار دلار، کنیابا ۶ میلیون و ۳۰۳ هزار دلار، سیشل با چهار میلیون دلار، زیمباوه با سه میلیون و ۸۵۱ خزار دلار، سوازیلند با سه میلیون و ۷۱۱ هزار دلار و مصر با سه میلیون و ۵۷۸ هزار دلار عمده ترین کشورهای طرف معامله ایران برای واردات بودند".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала