تحویل سیستم موشک‌اندازچندگانه به کیف از سوی واشنگتن

© Sputnik / The Ministry of Foreign Affairs of the Russian Federation / ورود به گالری تصاویرسرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه
سرگی لاوروف، وزیر امورخارجه روسیه - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.06.2022
Telegram
لاوروف برنامه های واشنگتن برای تحویل سیستم پرتاب چندگانه موشک به کیف را خطرناک خواند.
به گزارش اسپوتنیک، سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه برنامه های واشنگتن برای تحویل سیستم موشک پرتاب چندگانه به کیف را خطرناک خواند.
گفتنی است، چندی پیش، مقامات ارشد آمریکایی اعلام کردند که واشنگتن سامانه‌های موشک دوربرد و دیگر تسلیحاتی به ارزش مجموعا ۷۰۰ میلیون دلار را به اوکراین می‌فرستد، بسته‌ای کمکی که روسیه آن را افزایش‌دهنده خطر تقابل مستقیم واشنگتن و مسکو دانست. این مقامات افزودند که سامانه‌های مذکور برای حمله به خاک روسیه استفاده نخواهند شد.
بسته کمک‌های نظامی جدید آمریکا به اوکراین شامل سامانه‌ موشکی توپخانه‌ای با قابلیت تحرک بالا (هیمارس) و مهمات است تا به کی‌یف در حمله دقیق‌تر به اهداف از فاصله دور در داخل خاک اوکراین کمک کند. این خبر در پی پیام‌های ضد و نقیض کاخ سفید مبنی بر ارسال سامانه راکت‌انداز چندگانه منتشر شد، سامانه‌ای که می‌تواند راکت‌ها را تا فاصله ۳۰۰ کیلومتری پرتاب کند.
عملیات ویژه نظامی روسیه نتیجه سال ها تحریک غرب در اوکراین است. غرب سال‌ها عمدا حکومت نظامی را تحریک کرد تا در نتیجه این تحریکات و واکنش مسکو، یک تعطیلی بی پایان با تحریم‌ها آغاز کند. روسیه با اوکراین و مردم اوکراین در جنگ نیست. هدف اصلی جلوگیری از یک درگیری جهانی است که در حال آماده سازی است و در آن اوکراین نقش یک پایگاه نظامی برای حمله به فدراسیون روسیه تعیین شده است. مقامات کی یف 8 سال فرصت داشتند تا موضوع را در چارچوب تمامیت ارضی خود از طریق مذاکره حل کنند، اما اوضاع به جلو نرفت.
Self-propelled artillery system Koalitsiya-SV at the May 9 Victory Parade rehearsal in Moscow region. - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.06.2022
ارزیابی آمریکا از هویتزر "کوالیتسیا – اس وی" روسیه
روسیه بامداد روز پنجشنبه ۲۴فوریه عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد. رئیس جمهور ولادیمیر پوتین هدف آن را "حمایت از افرادی که به مدت هشت سال مورد قلدری و نسل کشی رژیم کی یف قرار گرفته اند" نامید.
به گفته وی، برای این منظور، برنامه ریزی شده است که "غیر نازی سازی و غیرنظامی سازی اوکراین" انجام شود، تا همه جنایتکاران جنگی که مسئول "جنایت های خونین علیه غیرنظامیان" در دونباس هستند، به دست عدالت سپرده شوند.
از سال 2005، واشنگتن حداقل 224 میلیون دلار برای تأمین مالی برنامه های بیولوژیکی در اوکراین اختصاص داده است. ایالات متحده درگیر نوسازی و تجهیز مجدد حدود 30 موسسه علمی وزارتخانه های بهداشت و کشاورزی و همچنین چندین مرکز بهداشتی و اپیدمیولوژیک فرماندهی نیروهای پزشکی وزارت دفاع اوکراین بود. نتایج تحقیقات قبل از شروع عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین به مناطق تحت کنترل کی‌یف منتقل شد.
وزارت دفاع روسیه طی عملیات نظامی ویژه، شواهدی را به دست آورده و فاش ساخت که بر اساس آن‌ها در اوکراین فعالیت‌هایی در رابطه با برنامه های بیولوژیکی نظامی آمریکا انجام می شود. شبکه ای از بیش از 30 آزمایشگاه بیولوژیکی که به طور خاص با عوامل ایجاد کننده طاعون و سیاه زخم سروکار داشت. اسناد دریافتی روسیه نیز حاکی از آن است که هانتر بایدن، پسر رئیس جمهور آمریکا در تامین مالی این برنامه مشارکت داشته است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала