ترکیه مدعی حاکمیت بر ۱۴ جزیره در دریای اژه شد

© AFP 2022 / Adem Altanترکیه مدعی حاکمیت بر ۱۴ جزیره در دریای اژه شد
ترکیه مدعی حاکمیت بر ۱۴ جزیره در دریای اژه شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.06.2022
Telegram
وزیر خارجه ترکیه در سخنانی جنجال‌ برانگیز مدعی حاکمیت بر ۱۴ جزیره در دریای اژه شد.
به گزارش اسپوتنیک، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه، در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت: اکنون این جزایر را غیرنظامی کنید وگرنه موضوع حاکمیت را مطرح خواهیم کرد.
او مدعی شد که یونان مفاد معاهدات ۱۹۲۳ لوزان و پاریس ۱۹۴۷ را زیرپا می‌گذارد و باید نسبت به غیر ملی شدن آنها اقدام کند. وزیر خارجه ترکیه هشدار داد در غیر این صورت بحث بر سر حاکمیت این جزایر آغاز خواهد شد.
به نوشته روزنامه یونانی تاکینگ گریس، این اولین بار نیست که ترکیه این موضوع را مطرح می‌کند، با این حال، این نخستین بار است که آنکارا نقشه‌ای از این جزایر را ارائه کرده است.
بازداشت مدیر عفو بین‌ الملل توسط ترکیه - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.05.2022
بازداشت مدیر عفو بین‌ الملل توسط ترکیه
جزایر یونانی که آنکارا مدعی حاکمیت بر آنهاست عبارتند از: ساموتراس، لمنوس، لسبوس، پسارا، ساموس، پاتموس، ایکاریا، لروس، کوس، تیلوس، کارپاتوس، کاستلوریزو، رودس و سیمی.
یونان اخیرا نامه‌ ای به سازمان ملل متحد ارسال کرد که در آن ادعاهای ترکیه را تکذیب می‌ کرد.
چاووش اوغلو در این گفتگو اظهار داشت: سیاستمداران یونانی معتقدند که اگر روزی ۵ تا ۱۰ بار به ترکیه حمله نکنند، مخاطبان آنها راضی نخواهند بود.
یونان و ترکیه مدت‌هاست که در زمینه حق بهره برداری از منابع انرژی در دریای اژه و مدیترانه اختلاف دارند. یونان و ترکیه بابت اکتشاف گاز در شرق مدیترانه به تقابل نظامی نزدیک شدند. این دو کشور بارها همدیگر را به نقض حریم هوایی و دریایی هم متهم کرده‌اند.
رسانه‌ های یونان روز دوشنبه به نقل از وزارت دفاع یونان از نقض حریم هوایی این کشور از سوی یک فروند پهپاد ترکیه خبر دادند.
به نوشته روزنامه "اکاثیمرینی" یک فروند پهپاد ارتش ترکیه صبح دوشنبه با پرواز بر فراز جزیره یونانی نیسیروس حریم هوایی یونان را نقض کرد.
وزارت دفاع یونان در بیانیه خود افزوده که این پهپاد در ارتفاع ۱۹ هزار پایی در حال پرواز بود که پس از شناسایی ازسوی رادارهای یونان براساس قوانین هوانوردی توسط جت‌های یونانی رهگیری شد. این وزارتخانه به نوع پهپاد ترکیه‌ ای اشاره‌ ای نکرده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала