گزارش و تحلیل

آیا وقت فاتحه فرستادن برای وین رسیده؟

© Photo / IRNAمذاکرات وین
مذاکرات وین - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.05.2022
Telegram
در کنار ترور یک افسر سپاه در تهران، اسرائیلی ها شروع کرده اند از فضاسازی رسانه ای برای رسیدن به هدف اصلی خود یعنی به هم زدن گفتگوهای وین استفاده کنند.
آنهایی که در جریان گفتگو های وین هستند به خوبی می دانند، بحث حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست تروریستی آمریکا تقاضایی جدید از طرف ایران به حساب نمی آید بلکه پیش شرطی بوده که قبل از شروع گفتگوهای وین ایران روی میز گذاشته و آمریکایی ها هم از طریق اروپایی ها همه پیش شرط های ایران برای نشستن پای میز گفتگوها در وین را قبول کرده بودند.
همه می دانند که اصلی ترین شرط ایران برای نشستن پای میز گفتگوها در وین وجود اراده طرف آمریکایی برای بازگشت و اجرای مو به موی توافق هسته ای و همچنین برداشتن "همه" مین هایی که ترامپ برای جلوگیری از بازگشت آمریکا به توافق هسته ای گذاشته بود، که اصلیترین آن بهره بردن ایران از همه مزایای توافق هسته ای و رفع همه تحریم های مرتبط با آن بوده.
بدیهی است بدون اینکه نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست کذایی تروریستی آمریکا برداشته شود امکان بهره بردن ایران از توافق هسته ای وجود ندارد، چرا که ساده ترین اشکال اش این است که حدود نیمی از مردان ایرانی خدمت وظیفه سربازی خود را در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام داده اند و همه آنها از دیدگاه آمریکا تروریست به حساب می آیند و هر پروژه اقتصادی ای که ایران بخواهد از آن منتفع گردد کافی است که یکی از این افراد در آن عضو باشند تا آمریکا آن پروژه را تحریم کند.
همچنین این افراد همه در بانک های ایرانی حساب بانکی دارند و خوب در آینده آمریکایی ها می توانند همین را بهانه کنند واین بانک ها را به بهانه غیر هسته ای تحریم کنند.
مذاکرات وین - اسپوتنیک ایران, 1920, 18.05.2022
فرانسه: پیش‌نویس توافق وین در خصوص پایبندی به برجام آماده است
البته اینها فقط یکی دو مورد بسیار ساده و واضح بود که بنده مطرح کردم و صد ها مورد دیگر است که می تواند در آینده مستمسک آمریکایی ها برای بازگرداندن تحریم ها بر علیه ایران گردد.
به همین دلیل می توان گفت اسرائیلی ها به خوبی می دانند که این مساله یک مساله کلیدی است و اگر حل نشود یعنی کل مذاکرات و گفتگوهای وین به هوا می رود و به همین دلیل است که شروع کرده اند روی آن مانور دادن.
اگر هدف آنها فقط ترور شهید صیاد خدایی بود شاید برایشان بسیار راحت تر بود که این شهید را در سوریه ترور می کردند تا منتظر بمانند وی به تهران برگردد، هدف اصلی آنها از این عملیات تروریستی چیز دیگری می باشد.
به هم زدن گفتگو های وین، زمانی که اروپایی ها و برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نهایت تلاش را می کنند تا گره گفتگو ها را باز کنند.
توجه داشته باشید که بلا فاصله پس از عملیات ترور یک خبر به نقل از منابع نا معروف در نشریه ای که وابسته (و نه نزدیک) به لابی های صهیونیستی در آمریکا می باشد منتشر می گردد و وقتی مقامات آمریکایی از اظهار نظر درباره این خبر خودداری می کنند نخست وزیر اسرائیل در تویتی اظهار می دارد که بایدن تلفنی به او گفته که قطعا تصمیم ندارد سپاه را از لیست تروریستی حذف کند.
بایدن ای که آنقدر پراکندگی ذهنی دارد که در حین سخنرانی دنبال مادر خود می گردد و بانوی اول سفید پوست آمریکا را نمی تواند از معاون اول سیاه پوست خود تشخیص دهد.
آقای رابرت مالی نماینده آمریکا در امور مربوط به ایران در سخنان خود در کنگره آمریکا به چند نکته اشاره کرد که بسیار مهم است.
اول اینکه وی به هیچ وجه درباره چنین تصمیمی که نشریه وابسته به لابی های صهیونیستی و نخست وزیر اسرائیل درباره آن صحبت کردند صحبت نکرد.
دوم اینکه وی تاکید کرد که تنها راه رسیدن به نتیجه با ایران دیپلماسی است، یعنی به زبان دیپلماتیک گفته تنها راه مذاکره و گفتگو است.
سوم اینکه وی در باره تهدید های عدم رسیدن به توافق در وین برای آمریکا و حتی متحدین آمریکا صحبت کرد.
چهارم اینکه وی به شکست تحریمهای حد اکثری آمریکا بر علیه ایران اذعان کرد.
پنجم اینکه وی اظهار داشت ایران امروزه حدود یک هفته با بمب اتم فاصله دارد و بدون اجرای توافق هسته ای نمی توان دریافت برنامه هسته ایران کجاست.
ششم اینکه وی تاکید کرد به استناد همه گزارش های آژانس بین المللی انرژی هسته ای ایران پایبند تعهدات خود در برجام بوده و این آمریکا بوده که به تعهدات خود عمل نکرده.
 آژانس بین‌المللی انرژی اتمی - اسپوتنیک ایران, 1920, 25.05.2022
مطرح شدن ادعای دسترسی ایران به گزارش های محرمانه آژانس بین المللی اتمی در سالهای 2000 میلادی
از همان پنجم شروع می کنم.
علیرغم اینکه ایران بارها تاکید کرده که به دنبال ساخت تسلیحات هسته ای نسبت و حتی رهبری هم در این باره فتوا داده و همه گزارش های آژانس بین المللی هسته ای تاکید می کنند که ایران هیچ انحرافی که بتوان از آن به عنوان انحراف اساسی از برنامه صلح آمیز نام برد نداشته، اما به حال هدف از توافق هسته ای این بود که فاصله ایران از لحظه ای که نظر خود را شاید تغییر دهد تا بمب اتمی حد اقل یک سال باشد.
از سخنان آقای مالی می توان این نتیجه را گرفت که دیگر این فاصله زمانی وجود ندارد و شاید این سخن وی بسیار خوش بینانه باشد که ایران با تولید بمب اتم یک هفته فاصله دارد، شاید حتی ایران چند ساعت بیشتر با بمب فاصله نداشته باشد.
این یعنی اگر آمریکا و متحدین اش در منطقه نقشه شومی بر علیه ایران داشته باشند و بخواهند دست به یک حمله نظامی و یا حتی عملیات نظامی و یا لشکر کشی بر علیه ایران بزنند ممکن است ایران به یکباره نظر خود را تغییر دهد و همه معادلات را به هم بزند و بمب را تولید کند.
آنها به خوبی می دانند بر عکس بسیاری از کشورهای دیگر که تسلیحات هسته ای دارند ایران همه نیاز های خود برای تولید تسلیحات هسته ای را درون کشور دارد و همه فناوری هسته ای را بومی کرده، یعنی تصمیم به ساخت تسلیحات هسته ای همان و تولید انبوه آن همان، ایران اگر به یکباره تصمیم به ساخت تسلیحات هسته ای بگیرد ظرف کمتر از یک هفته می تواند صدها کلاهک هسته ای تولید کند و قطعا وقتی که موجودیت ایران در خطر باشد هر اتفاقی ممکن است رخ دهد.
البته ایران نیاز به تولید تسلیحات هسته ای ندارد تا ازخود دفاع کند چون آنقدر تسلیحات دفاعی دیگر مخصوصا موشک تولید کرده که می تواند ظرف کمتر از یک ساعت کل اسرائیل را مثلا شخم بزند و یا هر کشوری را که با اسرائیل و یا آمریکا در عملیات نظامی بر علیه ایران همکاری کند به عصر ما قبل حجر برگرداند.
برای اینکه متوجه این پاراگراف آخر شوید باید به سخنان دو سال پیش سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان برگردیم که در آن اشاره کرد حزب الله لبنان به تنهایی (در آن زمان) چیزی حدود 280 هزار موشک نقطه زن در اختیار داشت، حال هم به فاصله زمانی توجه کنید که طی این دو سال تعداد موشک هایی که در اختیار حزب الله هستند چند موشک شده و هم توجه داشته باشید اگر ایران موفق شده این تعداد موشک را در اختیار حزب الله قرار دهد خودش چند موشک دارد؟
سال 2006 میلادی در اوج حمله اسرائیل به لبنان همین که اسرائیلی ها متوجه شدند حزب الله موفق شده به چیزی حدود 10 هزار موشک دست یابد به عالم و آدم التماس کردند که کمک کنند حزب الله آتش بس را قبول کند و پس از 33 روز جنگ همه نیروهایشان را از لبنان بیرون بردند.
قطعا همین امروز هم اگر آمریکایی ها و یا اسرائیلی ها مطمئن نبودند که ضررشان بسیار بسیار بیش از سودشان از حمله به ایران است حتی لحظه ای درنگ نمی کردند و به ایران حمله می کردند.
وزارت خارجه آمریکا - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.05.2022
تحریم های جدید آمریکا علیه یک شبکه وابسته به ایران
اینکه مقامات این کشورها تهدید می کنند که دست به حمله نظامی خواهند زد و یا ارتش شان برای حمله به ایران آماده می شود طوفانی در فنجان بیش نیست.
طبق عرف نظامی هیچ ارتش و یا نیروی مسلحی اگر می خواهد واقعا دست به اقدام نظامی بزند شرایط غافلگیری خود را قربانی نمی کند.
حال می رویم سراغ بخش چهارم سخنان آقای رابرت مالی.
برای آمریکایی ها پر واضح است که هیچ تحریمی بر علیه ایران نمی تواند موجب آن گردد تا اهداف آنها محقق گردد و طی بیش از چهار دهه همه تحریم های آنها بر علیه ایران با شکست مواجه شده.
شرایط ژئوپولیتیک ایران به گونه ای نیست که با تحریم بتوان ایرانی ها را به زانو در آورد و آمریکایی ها همه تحریم هایی که به ذهنشان رسید بر علیه ایران اعمال کردند و دیگر تحریمی نمانده که بتواند بر علیه ایران تاثیر گذار باشد.
علیرغم اینکه آنها تهدید به تحریم می کنند اما خودشان بهتر از دیگران می دانند که در این زمینه دستشان خالی است و مخصوصا با توجه به شرایط بین المللی و جنگ اوکراین حتی همپیمانان اروپایی آنها حاضر نخواهند بود در زمینه اعمال تحریم بر علیه ایران با آنها همکاری کنند و امروزه هم همان اروپایی ها جلوتر از دیگران تلاش دارند راهکارهایی برای شکستن تحریم ها پیدا کنند.
اینکه اعلام می کنند یونان یک کشتی روسی که حامل نفت ایران بود را در آبهایشان توقیف کرده اند خود نشان می دهد که نفت ایران با پرچم ایران در حال ارسال به اروپا است.
نیاز نیست که کارشناس جغرافی باشیم که بدانیم مسیر چین از یونان نمی گذرد و قطعا این محموله قرار بود در یکی از کشورهای اروپایی تخلیه گردد.
البته خود یونانی ها هم به خوبی می دانند که از انگلیس قدرتمندتر نیستند و اگر دست به ماجراجویی بر علیه ایران بزنند بسیار متضرر خواهند شد چرا که خوب بخش بزرگی از اقتصاد آنها به صنعت حمل و نقل دریایی وابسته است و اگر ایرانی ها به یکباره تصمیم بگیرند همان رفتار را که با انگلیس کردند با آنها بکنند برایشان خیلی راحت است که ده ها کشتی یونانی را که در منطقه حضور دارند وهزاران تخلف دارند را توقیف کنند.
به هر حال بحث ما توقیف کشتی ها نیست، بحث این است که بر عکس تصورها نفت ایران امروزه فقط به چین نمی رود بلکه اروپایی ها هم مشتریان نفت ایران هستند، همان هایی که آمریکا برای تحریم ایران رویشان حساب باز کرده.
پس نه حمله نظامی بر علیه ایران امکان پذیر است و نه تحریم های بیشتر.
اگر واقعا آمریکایی ها می خواهند به نتیجه برسند "مجبور" هستند با ایران کنار بیایند و همان روند گفتگوها در وین را ادامه دهند و "مجبور" می باشند به همه خواسته های ایران تن دهند، بدون استثنا.
همه این حرف وحدیث هایی که در رسانه های وابسته به اسرائیل و کشورهای عرب دشمن با ایران راه افتاده طوفانی بیش نیست و به نظر نمی آید به نفع کسی باشد که گفتگوهای وین نابود گردد.
در پایان هم باید گفت بر عکس این ادعاها محافل دیپلماتیک مطلع در تهران تاکید دارند که آمریکایی ها پیغام هایی "کاملا مخالف" آنچه در رسانه های وابسته به جریان لابی صهیونیستی منتشر شده و یا نخست وزیر اسرائیل در تویتر بیان کرده، برای ایرانی ها فرستاده اند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала