نخست وزیر ژاپن: توکیو و واشنگتن باید دنیا را رهبری کنند

© AP Photo / Shizuo Kambayashi وزیر خارجه ژاپن با لاوروف در باره آزمایش های کره شمالی گفتگو می کند
 وزیر خارجه ژاپن با لاوروف در باره آزمایش های کره شمالی گفتگو می کند - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.05.2022
Telegram
نخست وزیر ژاپن اعلام کرد که کشورش به همراه آمریکا باید جهان را هدایت و مدیریت کنند.
به گزارش اسپوتنیک، فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن در سخنرانی خوشامد گویی خود از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که ژاپن و ایالات متحده جهت اجرا و به کارگیری اصل منطقه "ایندوپاسیفیک" آزاد، باید جهان را رهبری کنند.
کیشیدا گفت: خوشحالم که از رئیس جمهور بایدن در اولین سفرش به ژاپن در این مقام استقبال می کنم. این دیدار نشان می دهد که در هر شرایطی، آمریکا حضور خود را در مسائل ایندوپاسیفیک افزایش می دهد. در چنین مواقعی است که ژاپن و ایالات متحده باید جهان را به سمت اجرای قانون یعنی اصل منطقه آزاد و باز ایندوپاسیفک هدایت و رهبری کنند. در این راستا، امیدوارم سفر رئیس جمهور بایدن به ژاپن و نشست دوجانبه ژاپن و آمریکا معنادار باشد.
رسانه های ژاپنی اعلام کردند که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا دیروز یکشنبه وارد توکیو پایتخت ژاپن شد.
وی در دیدار خود از این کشور قرار است با فومیو کیشیدا نخست وزیر این کشور در نشست سران کشورهای عضو گروه "کوآد" (ائتلاف نظامی چهارگانه شامل کشورهای آمریکا، استرالیا، ژاپن و هند) شرکت کند.
بایدن در تور آسیایی خود ابتدا به کره جنوبی سفر کرده بود. وی در کنفرانس مشترک با همتای کره ای خود تصریح کرده بود که اتحاد واشنگتن با سئول بر اساس همکاری به خاطر ایجاد منطقه ایندوپاسیفیک آزاد، مهار کردن کره شمالی و جلوگیری از تغییرات در مرزها از طریق نیروی نظامی است.
نفوذ و گسترش قدرت پکن در منطقه عظیم آسیا-اقیانوسیه که در سیاست جدید کاخ سفید ایندوپاسیفیک خوانده می شود، به مذاق غربی ها و در راس آنها آمریکا به هیچ وجه خوش نمی آید.
واشنگتن در راستای سیاست یادشده سعی دارد که از طرق مختلف همانند تحریک مناطق جدایی طلب در چین، حضور نظامی گسترده در منطقه، ایجاد معاهدات و قراردادهای نظامی با کشورهای منطقه و... قدرت روزافزون پکن را به چالش بکشد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала