آیا بین اضافه وزن و ترک سیگار ارتباط وجود دارد؟

© Fotolia / Nitoسبگار الکترونیکی
سبگار الکترونیکی - اسپوتنیک ایران, 1920, 23.05.2022
Telegram
سرعت وابستگی زنان به مواد مخدر بعد از اولین مصرف بسیار سریع‌تر از مردان است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایسنا"، فرزانه سهرابی، معاون اجتماعی موسسه کادراس با اشاره به اینکه زنان بیشتر به دنبال مصرف داروهای آرام‌بخش مانند داروهای ضد اضطراب و بی‌خوابی به سوی مصرف مواد مخدر اعتیادآور کشیده می‌شوند، گفت: در مجموع اختلالات مصرف مواد برای زنان نسبت به مردان متفاوت است.
وی با اشاره به نقش جنسیت در درمان اختلال سوء مصرف مواد مخدر ادامه داد: "امروزه جنسیت در درمان اختلال سوء مصرف مواد نقش تعیین‌کننده‌ای دارد، تا جایی که امروزه مطالعات گسترده‌ای با تاکید بر تفاوت‌های جنسیتی میان زنان و مردان برای ارائه راهکاری مناسب در درمان اختلال مصرف صورت گرفته است.
زنان اغلب به دنبال مصرف داروهای آرام‌بخش به سوی مصرف موادمخدر اعتیادآور کشیده می‌شوند. سرعت وابستگی زنان به مواد مخدر بعد از اولین مصرف بسیار سریع‌تر از مردان است.
لوازم آرایش - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.04.2022
آیا لوازم آرایش، زنان را مبتلا به دیابت می‌کند؟
زنان بیشتر به دنبال مصرف داروهای آرام‌بخش مانند داروهای ضد اضطراب و بی‌خوابی به سوی مصرف مواد مخدر اعتیادآور کشیده می‌شوند. در مجموع اختلالات مصرف مواد برای زنان نسبت به مردان متفاوت است. زنان اغلب سابقه کوتاه‌تری در مصرف برخی مواد مانند کوکائین، مواد افیونی، ماری‌جوانا و الکل دارند، اما در صورت مصرف مواد با مشکلات حادتر پزشکی، رفتاری، روانی و اجتماعی روبرو خواهند بود، چراکه سرعت وابستگی زنان به مواد مخدر بعد از اولین مصرف بسیار سریع‌تر از مردان است.
بسیاری از زنان مبتلا به اختلال سوء مصرف مواد همزمان، دارای سایر اختلالات روانی هستند.
بسیاری از زنان مبتلا به اختلال سوء مصرف مواد همزمان، از سایر اختلالات روانی مانند افسردگی، اختلال پرخوری و اختلال استرس رنج می‌برند. علاوه بر این زنانی که مصرف‌کننده مواد هستند به طور همزمان با اختلالات دیگری مانند سلامت روان پس از طلاق و از دست دادن حضانت فرزندان روبرو هستند که این موارد درمان اعتیاد را برای آنها سخت‌تر می‌کند.
این امر در مورد درمان اختلال سوء مصرف مواد نیز وجود دارد؛ بسیاری از زنان باردار یا دارای فرزند خردسال به دنبال درمان نیستند یا درمان خود را زود رها می‌کنند. همچنین برخی از زنان از ترس از دست دادن فرزند معمولاً یا اعتیاد خود را پنهان کرده یا اصلاً به دنبال درمان نمی‌روند. زنان از ترس اضافه وزن کمتر برای ترک سیگار تلاش می‌کنند.
روانشناس تفاوت های اصلی را در دوستی برای زنان  و مردان را ذکر کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.04.2022
روانشناس تفاوت های اصلی را در دوستی برای زنان و مردان را ذکر کرد
براساس نتایج تحقیقات انجام شده، زنان کمتر برای ترک سیگار تلاش می‌کنند و در صورت ترک نیز احتمال عود آن بیشتر از مردان است. گزینه جایگزین نیکوتین مانند آدامس در پروسه درمان در مورد زنان به اندازه مردان موثر نیست و ترک نیکوتین اغلب برای زنان سخت‌تر است.
همچنین برخی از زنان به سیگار کشیدن ادامه می‌دهند، زیرا می‌ترسند وزن‌شان افزایش یابد. با این حال تحقیقات نشان می‌دهد که ترک سیگار تنها کمی باعث افزایش وزن می‌شود.
یک فرد سیگاری به طور متوسط ​​پس از ترک سیگار بین ۶ تا ۱۰ پوند اضافه وزن پیدا می‌کند، اما برخی تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی می‌تواند خطر افزایش وزن را کاهش دهد. اگر فردی وزن اضافه کند، به طور متوسط ​​در عرض ۶ ماه مقدار زیادی از وزن اضافی خود را از دست می‌دهد. مهمتر از همه، فواید ترک سیگار برای سلامتی بسیار بیشتر از خطرات اضافه کردن چند پوند است. ترک همچنین خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان، حمله قلبی و بیماری‌های ریوی را هم کاهش می‌دهد".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала