سازمان ملل خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها در تاجیکستان شد

© Nikitamaykovکاخ ریاست جمهوری تاجیکستان
کاخ ریاست جمهوری تاجیکستان - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.05.2022
Telegram
سخنگوی سازمان ملل در پی حوادت تاجیکستان خواستار خویشتنداری همه طرف ها در این کشور شد.
به گزارش اسپوتنیک، استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل از افزایش تنش و خشونت در استان خودمختار گورنو-بدخشان تاجیکستان، از جمله تلفات جانی گزارش شده در این منطقه نگران است.
وی افزود: دبیر کل سازمان ملل از همه طرف ها می خواهد خویشتنداری کنند و تمام تلاش ها برای حل و فصل وضعیت کنونی به صورت مسالمت آمیز را انجام دهند.
سخنگوی سازمان ملل متحد اظهار داشت: سازمان ملل به نظارت دقیق اوضاع ادامه خواهد داد.
وزارت کشور تاجیکستان می گوید که پلیس این کشور ۱۱۴ "عضو یک گروه تروریستی" را در جریان عملیات در منطقه "روشان" بازداشت کرده و هشت نفر دیگر از این گروه نیز هنوز متواری هستند.
به گزارش ایرنا از خبرگزاری العربیه، پلیس تاجیکستان روز پنجشنبه خبر داد که این افراد را در یک "عملیات ضد تروریستی" در منطقه شرقی این کشور، دستگیر کرده است.
سرباز ارتش تاجیکستان  - اسپوتنیک ایران, 1920, 18.05.2022
عملیات ضد تروریستی در شرق تاجیکستان
در پی بروز خشونت ها در منطقه دورافتاده گورنو-بدخشان و درگیری بین نیروهای امنیتی و "مخالفان" در این منطقه ناآرام تاجیکستان در مرز افغانستان و چین، روز چهارشنبه حداقل ۹ نفر کشته و ۲۰ نفر زخمی شدند.
این وزارتخانه در بیانیه ای که توسط سرویس اطلاعات دولتی تاجیکستان منتشر شد، گفت که وضعیت در روشان "عادی شده است".
گورنو-بدخشان از زمان پایان جنگ داخلی پنج ساله تاجیکستان، اندکی پس از آن که این کشور آسیای مرکزی استقلال خود را با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ به دست آورد، همواره کانون تنش ها بوده است.
از زمان شروع ناآرامی ها، اینترنت تا حد زیادی در منطقه در دسترس نبوده و ارتباطات سیار نیز تحت تأثیر قرار گرفته است.
هیات اتحادیه اروپا در تاجیکستان و سفارت‌های انگلیس، فرانسه، آلمان و آمریکا در بیانیه‌ای مشترک از همه طرف‌ها خواستند تا از هیچ تلاشی برای تنش‌زدایی، خویشتن‌داری و پرهیز از توسل به زور و تحریک بیش از حد دریغ نکنند.
از جمله اهداف اصلی دولت تاجیکستان در منطقه، دستگیری محمدباقر محمدباقروف، است که مقامات او را "رهبر یک گروه جنایتکار سازمان یافته" توصیف می کنند. مقامات تاجیک هنوز نگفته اند که آیا محمدباقروف بازداشت شده است یا خیر.
گورنو-بدخشان که در کوه های پامیر قرار دارد، تقریباً نیمی از سرزمین تاجیکستان را تشکیل می دهد، اما تنها ۲۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала