هشدار به مشترکان پرمصرف گاز در ایران

© Photo / IRNAجواد اوجی، وزیر نفت ایران
جواد اوجی، وزیر نفت ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.05.2022
Telegram
وزیر نفت ایران: هر پله از هزینه مشترکان پرمصرف نسبت به پله قبلی 40 درصد افزایش قیمت داشته است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "تسنیم"، جواد اوجی، وزیر نفت ایران اعلام کرد که بهای گاز برای مشترکین پرمصرف از آذرماه 1400 افزایش یافته است. حدود ۸۰ درصد پول حاصل از فروش نفت به‌صورت ارزی و بقیه را به‌صورت تهاتر دریافت می‌کنیم.
وی در ادامه گفت: "هر پله از هزینه مشترکان پرمصرف نسبت به پله قبلی 40 درصد افزایش قیمت داشته است و امسال نیز به این گروه یارانه تعلق نخواهد گرفت.
از سال 96 تا آذر پارسال هیچگونه افزایش قیمتی در تعرفه گاز اعمال نشده بود که برای مشترکان پرمصرف گاز، افزایش قیمت از آذر پارسال رقم خورد؛ در این مرحله، سه پله اول یعنی 75 درصد از مشترکان که پرمصرف نبودند و بیش از 50 درصد مصرف را داشتند، هیچ تغییر قیمتی نداشتند، اما از پله چهارم، هر پله نسبت به پله قبلی 40 درصد افزایش نرخ داشت.
گاز طبیعی راهی مستقیم برای آینده ای پاک پایدار - اسپوتنیک ایران, 1920, 03.05.2022
در ایران گاز چند درصد سبد انرژی را تشکیل می‌دهد؟
بخشی از این افزایش تعرفه‌ها را برای جلوگیری از تکانه‌های اقتصادی، به امسال منتقل کردیم؛ طبق قانون بودجه 1401، تعرفه گاز مشترکان پرمصرف باید بدون یارانه باشد و به زودی این موضوع در هیئت دولت مطرح می‌شود تا به عنوان ابزاری برای کنترل شدت انرژی و بهینه مصرف کردن گاز استفاده شود؛ طی یک تا دو ماه آینده آیین نامه مربوط به تغییر تعرفه‌ها به دولت می‌آید تا برای مشترکان پرمصرف گاز رقم بخورد.
650 هزار خانوار در حال استفاده از گاز رایگان هستند و هر زمان که سازمان بهزیستی کشور و یا کمیته امداد امام خمینی، خانوار‌های محروم را به ما معرفی کنند همکارانمان در شرکت ملی گاز در همان ماه تعرفه گاز این خانوار‌ها را رایگان خواهد کرد.
در سال گذشته فقط از بابت محصولات پتروشیمی بالغ بر 12.5 میلیارد دلار ارز وارد سامانه نیما شده است که این جدا از بحث فروش نفت و میعانات گازی است و ادامه داد؛ در بحث صادرات گاز، وصول درآمد ارزی، بیش از 4 برابر سال 1399 رشد داشت است. در سال 1399 وصول درآمدی حاصل از صادرات یک میلیارد و 25 میلیون دلار بود که این رقم در سال 1400 به بیش از 4 میلیارد دلار افزایش یافت.
با تامین به موقع منابع ارزی، دولت توانست غلات و کالا‌های اساسی که مورد نیاز مردم است را تامین کند و امروز ذخایر خوبی در بحث کالا‌های اساسی وجود دارد. ظرفیت پالایشی کشور تا 5 سال آتی به بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش می‌یابد".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала