تحولات بین المللی در مرکز گفتگوی ایران و روسیه

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / وزارت خارجه ایران
وزارت خارجه ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.05.2022
Telegram
وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی با همتای روس آمادگی ایران برای میانجیگری بین روسیه و اوکراین را اعلام کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "فارس"، وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگوی تلفنی با همتای روس آمادگی ایران برای میانجیگری بین روسیه و اوکراین را اعلام کرد.
حسین امیرعبداللهیان و سرگئی لاوروف وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه روز 19 ماه مه (پنجشنبه) تلفنی گفت‌وگو کردند. مسائل دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین المللی و همچنین آخرین وضعیت مذاکرات وین از جمله موضوعات مورد گفت‌وگوی دو وزیر خارجه بود.
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در این گفت‌وگو به مصوبه اخیر هیأت دولت جمهوری اسلامی ایران درباره موافقتنامه‌های فرهنگی و امنیت اطلاعاتی بین دو کشور و ارسال آن برای تصویب در مجلس شورای اسلامی اشاره و از تصویب این اسناد در روسیه استقبال کرد.
لاوروف: ایران، برجام را به طور کامل اجرا می کند - اسپوتنیک ایران, 1920, 14.05.2022
لاوروف: پیامدهای جنگ ترکیبی علیه روسیه را همه احساس خواهند کرد
امیرعبداللهیان ضمن تبیین مواضع جمهوری اسلامی ایران در مخالفت با کاربرد ابزار جنگ و تحریم، بر حمایت جمهوری اسلامی ایران در برقرای آتش بس و بازگشت به میز مذاکره در مناقشه اوکراین تأکید کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران بر اساس روابط ممتاز با روسیه از هر تلاش دیپلماتیک برای حل مناقشه اوکراین حمایت می‌کند و آمادگی برای میانجیگری و کمک به حل و فصل این‌ بحران را دارد.
گفتنی است حسین امیرعبداللهیان اخیرا در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه لهستان در اظهاراتی با بیان اینکه مخالف جنگ در اوکراین و هر نقطه‌ای از جهان هستیم، گفت: "مذاکرات سیاسی اوکراین و روسیه باید منجر به توقف هر چه سریع‌تر جنگ و برقراری آتش‌بس در این کشور شود".
وی همچنین به تماس‌های تلفنی‌اش با وزیر خارجه اوکراین اشاره کرد و افزود: "سه بار من با وزیر خارجه اوکراین درباره تحولات این کشور گفت‌وگوی تلفنی داشتم و در دو مرحله در دیدارهایم با آقای لاوروف در حاشیه نشست وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در شهر تونشی چین و در سفرم به مسکو حامل پیام وزیر خارجه اوکراین مبنی بر درخواست آتش بس و آمادگی برای گفت‌وگو و توافق بودم و به تلاش‌های خودمان در این مسیر ادامه می‌دهیم و امیدواریم شاهد صلح، ثبات و امنیت در تمام مناطق جهان باشیم".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала