آیا با کمک فناوری پلاسما می‌توان برداشت نفت را افزایش داد؟

© Sputnik / Maksim Bogodvid / ورود به گالری تصاویرتولید نفت
تولید نفت - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.05.2022
Telegram
کارشناس: این محصولات نسبت به نمونه‌های خارجی ارتقا پیدا کرده‌اند و نمونه ایرانی ندارند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایسنا"، علی صادق محمدی، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در حاشیه بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران اظهار کرد که این شرکت تنها شرکت حاضر در نمایشگاه است که به صورت تخصصی و دانش بنیان به موضوع حفاظت از زیرساختها و پدافند غیرعامل در نفت و گاز می‌پردازد.
با تلاش محققان یکی از شرکتهای دانش‌بنیان فناوری جدید ازدیاد برداشت نفت با فناوری پلاسما برای نصب در چاه‌های کم بازده در نمایشگاه امسال رونمایی شد که این فناوری حدود ۸ یا ۹ سال است که در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با بیان اینکه حداقل ۷۰ نقطه در کشور شناسایی شده که نیازمند چنین سامانه‌ای است، گفت: "درحال حاضر اکثر سامانه‌های تأمین و تخلیه آب جهت ارزیابی سلامت و تشخیص آلودگی‌ها از سنسورهای محدود با هزینه‌های بسیار بالا و یا از ساختار تشخیص آزمایشگاهی با مدت تشخیص بالا بهره می‌برند که هیچ یک از این روش‌ها به عنوان یک فناوری جامع و کامل توان تشخیص دقیق و برخط به روی طیف وسیع آلودگی‌ها را ندارد، اما در پایشگر هیبرید تشخیص آلودگی آب، این محدودیت‌ها برطرف شده و این پایشگر با شناسایی سموم آب، فناوری لازم برای تشخیص سریع آلاینده‌ها در سامانه‌های تأمین، توزیع و مبادی ورودی و خروجی آب در صنایع را دارد.
ایران قصد دارد در تولید پلاسما خود کفا شود - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.10.2020
ایران قصد دارد در تولید پلاسما خود کفا شود
همچنین فناوری جدیدی برای ازدیاد برداشت از نفت برای نصب در چاه‌های کم بازده در نمایشگاه امسال رونمایی شده که این فناوری حدود ۸ یا ۹ سال است که در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و در حدود ۳۰۰ حلقه چاه از امریکا تا کویت با موفقیت تست شده است. این فناوری، برعکس سایر فناوری‌ها در ازدیاد برداشت نفت، خطرات زیست محیطی ندارد و بین ۲۰ تا ۸۰ درصد موجب افزایش برداشت نفت از چاه می‌شود.
از حدود یک سال و اندی پیش، کارهای مطالعاتی روی این فناوری توسط دانشمندان ایرانی انجام شده و اکنون تمامی تست‌های آزمایشگاهی با موفقیت انجام شده است و برای اولین بار در ایران، روش ازدیاد برداشت نفت با فناوری پلاسما، رونمایی و ارائه شده است.
با شرکت ملی نفت ایران برای انجام پایلوت استفاده از این فناوری در چاه‌های نفت مذاکره شده است. بیش از ۷۰۰ حلقه چاه نفت کم بازده توسط شرکت ملی نفت ایران شناسایی و برای استفاده از روش‌های ازدیاد برداشت به شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی شده‌اند که روش ارائه شده توسط شرکت ما می‌تواند کمک مؤثری در جهت احیای تولید نفت چاه‌های کم بازده باشد".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала