پژوهشگران به ماهی ها آموختند که اعداد را جمع و تفریق کنند

© Sputnik / Anton Denisov / ورود به گالری تصاویرپژوهشگران به ماهی ها آموختند که اعداد را جمع و تفریق کنند
پژوهشگران به ماهی ها آموختند که اعداد را جمع و تفریق کنند - اسپوتنیک ایران, 1920, 02.04.2022
Telegram
دانشمندان آلمانی به‌تازگی آزمایشاتی را روی ماهی‌ها انجام داده‌اند تا بتوانند به آن‌ها ریاضیات ابتدایی را آموزش دهند. در این تحقیق، ماهی‌های گونه سیچلاید و ماهی های خال چشمی تا حدودی جمع و تفریق را یاد گرفتند.
به گزارش اسپوتنیک، پژوهشگران قبلاً دریافته بودند که ماهی ها می توانند تفاوت بین اعداد بزرگ و کوچک را تشخیص دهند. اکنون بررسی شده که آیا آنها می توانند عملیات حساب را انجام دهند یا خیر.
نتایج این مطالعه در مقاله‌ی در مجله Scientific Reports منتشر شده است.
مطالعات قبلی قبلاً نشان داده بودند که ماهی ها می توانند تفاوت بین اعداد بزرگ و کوچک را تشخیص دهند، اما مشخص نبود که آیا آنها می توانند مسائل جمع و تفریق را حل کنند یا خیر. ورا شلوسل از دانشگاه بن در آلمان و همکارانش آزمایشاتی را انجام دادند تا ببینند آیا ماهی خال چشمی Potamotrygon motoro و خانواده سیچلایدها Pseudotropheus zebra می توانند از اعداد 1 به 5 یک عدد کم یا اضافه کنند.
ابتدا، ماهی ها یاد گرفتند که پس از نشان دادن محرک اولیه، انتخاب درستی را انجام دهند. تصاویر دو شکل به مدت 5 ثانیه برای ماهی ها نشان داده شد.
پس از آن ماهی ها می توانستند از طریق سوراخ باز به منطقه آزمایش شنا کنند، آنها باید بین دو تصویر دیگر که یکی دارای یک شکل و سه تصویر دیگر بود یکی را انتخاب کنند. اگر دو شکل در تصویر اصلی زرد بودند، ماهی‌ها در منطقه آزمایشی فقط در صورتی که به سمت تصویری که یک شکل را نشان می‌دهد شنا می‌کردند پاداش دریافت می‌کردند - یعنی همه اینها با یک عملیات تفریق مطابقت داشت. اگر دو شکل در تصویر اصلی آبی بودند، ماهی‌ها اگر به سمت تصویری که سه شکل را نشان می‌داد شنا می‌کردند پاداش دریافت می‌کردند - این یک عملیات جمع بود.
پس از اینکه به ماهی ها آموختند که زرد را با تفریق و آبی را با جمع مرتبط کنند، دانشمندان شروع به آزمایش توانایی های شمارش ماهی ها کردند.
توانایی شمارش دقیق به نظر دانشمندان زیاد برای ماهی‌ها مهم نبوده بنابراین آنها احتمالا مهارت‌های خود را از آنچه دانشمندان تاكنون كشف كرده‌اند، بیشتر تكامل نخواهند بخشید.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала