ایران در سال 1400بیش از 8000 بار لرزید

© AFP 2022 / Olivier Morinزلزله
زلزله - اسپوتنیک ایران, 1920, 29.03.2022
Telegram
هر ماه یک زلزله ۵ ریشتری ایران را لرزاند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "مهر"، ایرج روحی، رئیس پایگاه اطلاعات لرزه‌ای مرکز لرزه نگاری کشوری مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران با اشاره به آخرین آمار پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی اعلام کرد که ایران در سال ۱۴۰۰، تعداد ۸ هزار و ۶۳۰ بار لرزید.
وی در خصوص وضعیت زمین‌لرزه‌های ایران در سال ۱۴۰۰ گفت: " آمارها نشان می‌دهد در سال ۱۴۰۰ در کشور به طور متوسط در هر ماه حداقل یک زمین لرزه با بزرگی بیش از ۵ رخ داده است. در بین استان‌های کشور استان خراسان رضوی با ۱۰۱۴ زمین‌لرزه ثبت شده، بالاترین تعداد زمین‌لرزه را در کشور داشته است و پس از آن استان‌های کرمان با ۶۷۴ و اصفهان با ۵۸۴ زمین‌لرزه قرار دارند.
ثبت سنگین ترین ترافیک سال ۱۴۰۰ در تهران
 - اسپوتنیک ایران, 1920, 08.03.2022
ثبت سنگین ترین ترافیک سال ۱۴۰۰ در تهران
شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری در سال ۱۴۰۰ تعداد ۸۶۳۰ زمین‌لرزه را ثبت کردند. این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند.
در سال 1400تعداد ۱۶۷ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴ در کشور به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آن‌ها زمین لرزه‌های دو گانه فین هرمزگان به بزرگی‌های ۶.۲ و ۶.۳ در تاریخ ۲۳ آبان در عمق‌های ۱۰ و ۱۹.۵ به ثبت رسید که متأسفانه خساراتی به بار آوردند.
این دو زمین لرزه در دماغه هرمز رخ داده است؛ جایی که از لحاظ لرزه خیزی فعال‌ترین بخش زاگرس از نظر تعداد زمین لرزه رخ داده محسوب می‌شود. گسل‌های این منطقه گسل زاگرس مرتفع و گسل پیشانی کوهستان هستند.
استان‌های زنجان، سیستان و بلوچستان و البرز کمترین تعداد زمین لرزه‌های ثبت شده را دارند. مرکز لرزه‌نگاری کشوری در سال ۱۴۰۰ تعداد ۱۴۴ زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرد که بزرگترین آنها در حوالی پردیس با بزرگی ۳.۹ رخ داد".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала