هشدار سازمان هواشناسی ایران برای ورود سامانه بارشی به کشور

CC BY 4.0 / IRNA / هواشناسی
هواشناسی - اسپوتنیک ایران, 1920, 30.01.2022
سازمان هواشناسی ایران درخصوص ورود سامانه بارشی به کشور برای ۲۳ استان وقوع کولاک برف، بهمن، آب گرفتگی معابر و خسارات به محصولات کشاورزی را پیش بینی کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، طبق تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی از بعدازظهر دوشنبه سامانه بارشی از جنوب غرب وارد ایران شده و در استان‌های خوزستان،‌ لرستان،‌ چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد باعث ابرناکی، بارش باران و برف و وزش باد شدید موقتی می‌شود.
سامانه بارشی سه‌شنبه در مناطق غرب، جنوب غرب،‌ مرکز،‌ شمال شرق، برخی مناطق شرق و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز باعث بارش می‌شود.
بر اساس اعلام سازمان هواشناسی چهارشنبه در خراسان رضوی و شمال خراسان جنوبی بارش‌های پراکنده روی می‌دهد. پنجشنبه نیز در اکثر مناطق کشور جو آرامی حاکم است.
هوای 26 استان در ایران برفی اعلام شد - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.01.2022
هوای 26 استان در ایران برفی اعلام شد
گزارش سازمان هواشناسی به شرح زیر است:
توصیف سامانه اول: نفوذ سامانه بارشی
زمان شروع: بعدازظهر دوشنبه 1400/11/11
زمان پایان: سه‌شنبه 1400/11/12
نوع مخاطره: بارش برف و باران، وزش باد شدید موقت، رعدو برق و رخداد مه.
منطقه اثر:
دوشنبه 1400/11/11: خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و نوار غربی اصفهان.
سه‌شنبه 1400/11/12: خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، کرمانشاه، ایلام، همدان، اصفهان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، قم، سمنان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، جنوب کردستان، جنوب زنجان، نیمه شمالی فارس، بوشهر، شمال کرمان و یزد.
اثر مخاطره: اختلال در تردد، کاهش دید، لغزندگی جاده‌ها، کولاک برف، احتمال سقوط بهمن، احتمال مسدود شدن راه‌های روستایی در اثر بارش برف، احتمال لغو یا تاخیر در پروازها، احتمال آب گرفتگی معابر شهری و احتمال خسارت به محصولات و آسیب به ماشین‌آلات‌ کشاورزی.
توصیه: لغو سفرهای غیرضروری، پرهیز از توقف و احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل‌ها، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، جمع آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، توقف فعالیت‌های کوهنوردی، اجتناب از جابجایی عشایر کوچ‌رو، تجهیز خودرو ها به تجهیزات زمستانی و سوخت لازم و آمادگی دستگاه‌های اجرایی برای عملیات برف‌روبی.
توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری
زمان شروع: بعدازظهر سه‌شنبه 1400/11/12
زمان پایان: چهارشنبه 1400/11/13
نوع مخاطره: وزش باد شدید
منطقه اثر: نیمه شمالی فارس، سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی، یزد، جنوب خوزستان و جنوب خراسان رضوی.
اثر مخاطره: در نواحی مستعد خیزش گردوخاک و کاهش دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها و آسیب به سازه‌های موقت مانند گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی.
توصیه: مستحکم کردن سازه‌های موقتی، احتیاط در تردد از اطراف تابلوهای تبلیغاتی، درختان فرسوده و ساختمان‌های‌ نیمه کاره و عدم پارک خودروها در اطراف موارد ذکر شده.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала