رئیس جمهور آمریکا: پیشرفت هایی در مذاکرات وین در حال بدست آمدن است

© REUTERS / Kevin Lamarqueجو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا - اسپوتنیک ایران, 1920, 20.01.2022
Telegram
جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا درباره مذاکرات وین میان ایران و گروه ۱+۴ گفت که پیشرفت هایی در حال به دست آمدن است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، رئیس جمهوری آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی این مطلب را در نخستین نشست خبری خود در سال ۲۰۲۲ به مناسبت گذشت یکسال از دوره ریاست جمهوری اش بیان کرد.
بایدن در این نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه نظر شما در مورد مذاکرات هسته ای ایران چیست و آیا فکر می کنید این مذاکرات پیشرفت خواهد داشت یا زمان آن رسیده است که مذاکرات را رها کنید؟ افزود که اکنون زمان دست کشیدن و رها کردن نیست، پیشرفت هایی در حال انجام است.
علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.01.2022
ادامه رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک و کارشناسی برای رفع تحریم‌ها علیه ایران در وین
رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد که گروه ۱+۵ متحد و یک صدا هستند ، اما باید دید چه اتفاقی رخ خواهد داد.
پیش از سخنان بایدن، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت یکی از خواسته های ایران ضمانت برای عدم خروج دوباره آمریکا از توافق است.
وزیر امور خارجه آمریکا در گفت و گو با برنامه Pod Save the World اظهار داشت: تصمیم خروج از برجام یکی از بدترین تصمیم ها در تاریخ سیاست خارجی آمریکا بود. به دلیل این توافق ما برنامه هسته ای ایران را محدود کرده بودیم.
بلینکن در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره درخواست ضمانت از سوی ایران گفت: یکی از خواسته های ایران ضمانت برای عدم خروج دوباره آمریکا از توافق است.
وزیر امور خارجه آمریکا اظهار داشت: سیستم ما به گونه ای است که ما نمی توانیم چنین ضمانت قاطع و سریعی را ارائه کنیم. رئیس جمهور بایدن بدون شک می تواند بگوید که در صورت پایبندی ایران به توافق، چه کارهایی انجام خواهد داد یا انجام نخواهد داد. اما ما نمی توانیم روسای جمهور آینده آمریکا را ملزم به این کار کنیم. این یکی از مسائلی است که ما در حال گفت و گو در مورد آن هستیم.
دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها از ششم آذر ۱۴۰۰ آغاز شده و گفت‌وگوها به اذعان هیات‌های مذاکره کننده پیشرفت‌هایی کرده است. مذاکرات حول دو محور راستی آزمایی و تضمین‌ها متمرکز بوده و به نظر می‌رسد که به مراحل حساس و سرنوشت‌سازی نزدیک شده است.
ایران و ایالات متحده از طریق متن مکتوب غیررسمی، نظرات خود را در موضوعات چهارگانه رفع تحریم‌ها، اطمینان از رفع موثر تحریم‌ها، تعهدات هسته‌ای و راستی آزمایی ارائه کردند و هیات‌ها در حال بررسی این متون هستند.
بیست و پنج روز از آغاز هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم‌ها می‌گذرد و گفت‌وگوها در حالی پیگیری می‌شود که تیم‌های مذاکره‌کننده از بسیاری از پرانتزها و موارد اختلافی عبور کرده‌اند.
لغو تحریم‌ها و ارائه تضمین‌هایی که ایران بر آن تاکید دارد، دو موضوع مهم در روند مذاکرات وین است. گفت‌وگوها به اذعان هیات‌های مذاکره کننده پیشرفت‌هایی کرده و رسیدن به یک توافق خوب به تصمیمات خاص سیاسی واشنگتن درباره مسائل باقی‌مانده و رفع تحریم‌ها، بستگی دارد.
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه می‌گوید: آنچه باقی مانده موضوعات کلیدی است که به طور ویژه تصمیمات خاص سیاسی را می‌طلبد و واشنگتن باید تصمیمات خود را درباره مسائل باقیمانده و رفع تحریم ها اعلام کند.اگر این اتفاقات در بازگشت از پایتخت ها بیفتند، می توان گفت با سرعت خوبی در حال حرکت به یک توافق قابل اتکا و پایدار هستیم.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала