فرانسه خواستار آزادی فریبا عادلخواه، شهروند ایرانی ـ فرانسوی زندانی در ایران شد

© Photo / IRNAفریبا عادلخواه، شهروند ایرانی ـ فرانسوی زندانی در ایران
فریبا عادلخواه، شهروند ایرانی ـ فرانسوی زندانی در ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 13.01.2022
Telegram
فرانسه از ایران می‌خواهد که فوراً فریبا عادل‌خواه، دانشمند انسان‌شناس ایرانی ـ فرانسوی را که روز چهارشنبه در تهران زندانی شد، آزاد کند.
به گزارش اسپوتنیک، بیانیه مربوطه شامگاه چهارشنبه توسط وزارت خارجه فرانسه منتشر شد.
در این بیانیه آمده است: "ما با تعجب متوجه شدیم که مقامات ایرانی بدون هیچ توضیح یا اطلاع قبلی تصمیم به بازداشت مجدد هموطنمان فریبا عادل‌خواه گرفته‌اند." فرانسه خواستار آزادی فوری خانم عادل‌خواه است.
نگرانی پاریس ، برلین و لندن از تصمیم ایران برای شروع غنی سازی 60 درصد اورانیوم - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.12.2021
واکنش فرانسه به پرتاب فضایی ایران: تاسف‌آور است
بر اساس موضع رسمی وزارت امور خارجه فرانسه، اتهامات وارده به این دانشمند انسان‌شناس شواهد قابل‌توجهی برای اثبات ندارد و حکم وی "صرفاً سیاسی و خودسرانه" است. در این بیانیه تاکید شده است: "تصمیم به زندانی کردن مجدد او که ما آن را محکوم می‌کنیم، تنها می‌تواند پیامدهای منفی برای روابط فرانسه و ایران داشته باشد و اعتماد بین کشورهای ما را کاهش دهد".
عادلخواه در سال 1959 در تهران به دنیا آمد و در فرانسه فارغ التحصیل شد. او متخصص در مسائل ایران و افغانستان بوده و در مؤسسه مطالعات سیاسی "ساینس پو" در پاریس کار می کند. وی در ۲۳ تیر ۱۳۹۸ به ظن جاسوسی در ایران بازداشت و در اردیبهشت ۱۳۹۹ به اتهام "تبلیغ علیه نظام" و " اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی " به پنج سال زندان محکوم شد. در پاییز 2020 مجازات وی به حبس خانگی تبدیل شد که وی در تهران در حال گذراندن آن بود.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала