جلال‌زاده: ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب دلالان رفت

© Sputnik / Mihail Kutusov / ورود به گالری تصاویرخروج حدود۳میلیارد دلار سرمایه از ایران طی فقط سه ماه
خروج حدود۳میلیارد دلار سرمایه از ایران طی فقط سه ماه  - اسپوتنیک ایران, 1920, 10.01.2022
Telegram
آیا مجلس ایران برای حذف رانت عظیم ارزی با دولت همراهی می‌کند؟
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایرنا"، وحید جلال‌زاده، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران اظهار داشت دولت اراده کرده است که رانت عظیم ارزی ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند و مجلس هم با دولت همراه است.
وی در ادامه افزود: "‌همه اقتصاددانان و کارگزاران اقتصادی بر این موضوع که ارز ترجیحی تولید رانت و فساد می‌کند متفق‌القول هستند و کسی نسبت به این موضوع شک ندارد. دولت و مجلس در حال مشورت و رایزنی با جامعه نخبگان کشور در مورد نحوه اجرای این قانون برای کاهش آسیب به بدنه جامعه هستند.
در حال حاضر در مجلس، دولت و دانشگاه‌ها بحث بر این است که حذف ارز ترجیحی چه پیامدهایی در اقتصاد کشور دارد. به‌دنبال راهکارهایی هستیم که تبعات حذف ارز ترجیحی بر اقتصاد کشور را کاهش دهد.
هشدار نماینده مجلس ایران به حذف ارز 4200 تومانی - اسپوتنیک ایران, 1920, 26.12.2021
هشدار نماینده مجلس ایران به حذف ارز 4200 تومانی
دولت باید در این زمینه مدیریت قوی داشته باشد. یکی از وظایف اصلی دولت‌ها تنظیم‌گری است به این معنا که چطور بودجه کشور را با قیمت‌های جهانی تطبیق دهد که بازار داخلی تحت تاثیر قیمت‌های جهانی قرار نگیرد.
در حال حاضر رانت عظیم ارزی به جیب دلالان و سوداگران می‌رود. واقعیت این است که در حال حاضر مردم قیمت کالاهای اساسی را با نرخ ارز آزاد می‌پردازند و سوال مردم این است که فاصله ارز ۴۲۰۰ با ارز ۲۵۰۰۰ هزار تومانی به جیب چه کسانی می‌رود.
دولت اراده کرده است که این رانت عظیم ارزی را حذف کند مجلس هم با دولت همراه است. فقط دغدغه نمایندگان مجلس این است که آیا دولت تمهیدات لازم را برای کاهش تکانه‌های قیمتی در جامعه اندیشیده‌است یا خیر و دولت باید بسته رسانه‌ای و اجتماعی برای اجرای این طرح تحول بزرگ اقتصادی تدوین کند.
صنعت طلا و جواهر ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 03.01.2022
قانون جدید مالیات بر ارزش‌افزوده طلا در ایران
تجربه خوبی در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در دولت دهم و تجربه بسیار بدی در افزایش قیمت بنزین در دولت دوازدهم داریم. به دولت توصیه کرده‌ایم که این دو تجربه را آسیب‌شناسی کرده و به گونه‌ای این اصلاح اقتصادی را اجرایی کند که مردم کمتر تکانه‌های قیمتی را احساس کنند.
دولت تصمیمات خوبی در این زمینه گرفته است باید افکار عمومی نسبت به اجرای این طرح اقناع شوند. جنگ روانی دشمن در این راستا است که تبعات منفی اجرای این طرح افزایش یابد.‌ کمتر فرد آگاه و مطلع در دانشگاه‌ها و مجلس و دولت وجود دارد که با اجرای این طرح مخالف باشد. عمده دغدغه ها در مورد نحوه اجرای این طرح است".
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала