مقام ایرانی قیمت واقعی بنزین در کشور را اعلام کرد

© IRNAمقام ایرانی قیمت واقعی بنزین در کشور را اعلام کرد
مقام ایرانی قیمت واقعی بنزین در کشور را اعلام کرد - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.01.2022
Telegram
معاون سازمان برنامه و بودجه ایران، درباره قیمت واقعی بنزین صحبت کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، حمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه ایران گفت: با ادامه سیاست ارز 4200 تومانی دولت برای تامین ارز کالاهای اساسی اقدام به خرید از سامانه نیما می‌کند و این کار منجر به چاپ پول و تحمیل تورم به مردم می‌شود.
وی افزود: آدم‌های متمول که هر کدام چند ماشین دارند، بیشتر استفاده می‌کنند. قیمت واقعی بنزین 20 هزار تومان قیمت بنزین است، 3 هزار تومان می‌خرد، 17 هزار تومان از مابه‌التفاوت یارانه بیشتر استفاده می‌کند اما روستایی که خودرو ندارد از یارانه چیزی گیرش نمی‌آید.
پورمحمدی ادامه داد: زمان ارز 4200 منقضی شده، زمانی ارز 3 هزار تومانی سرکوب شده بود قیمت را 4200 تعیین کردند که بازار نفس بکشد اما اکنون نرخ ارز 28 تا 30 هزار تومان است؛ ارز 4200 معنادار نیست. این ارز دچار فساد است. وقتی فاصله قیمتی 400 تا 500 درصدی میان دو نوع ارز شکل می‌گیرد هر کاری بکنید در آن فساد به وجود می‌آید اگر تمام ابزارهای نظارتی را به کار بگیرد فساد دارد. کالا را در بنادر و انبارها نگه می‌دارد، آن را تبدیل به محصول کرده و صادر می‌کند. به عبارت دیگر قاچاق می‌کند.
معاون سازمان برنامه و بودجه ایران گفت: یک کیسه گندم را در نظر بگیرید، وقتی برای شما، هر کیلو واردات آن 10 هزار تومان آب می‌خورد. شما آرد آن را 600 تومان می‌فروشید مابه‌التفاوتی که دارد باعث می‌شود قاچاق صورت بگیرد. اینکه گندم است، ببینید در دارو چه اتفاقی می‌افتد. کافی است یک کیف قرص را از کشور خارج کنید. یا یک نفر خارجی را درمان کنید پول را هدر داده‌اید. بدتر از همه اینکه ناعادلانه است. وقتی پول فراوان داشته باشید و کالا ارزان باشد بیشتر مصرف می‌کنید. به خصوص اینکه پول‌دارها از کالای ارزان بیشتر است.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала