دیدار سرپرست وزارت خارجه طالبان با امیرعبداللهیان

© Photo / Twitter page of the Deputy Spokesman of the Taliban Ministry of Foreign Affairsهیئت اعزامی طالبان به تهران ایران
هیئت اعزامی طالبان به تهران ایران - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.01.2022
Telegram
وزارت امورخارجه دولت موقت طالبان از دیدار امیرخان متقی با حسین امیرعبداللهیان، خبر داده و گفته که این مذاکرات مثبت و سازنده بوده است.
به گزارش اسپوتنیک، حفیظ ضیا احمد معاون سخنگوی وزارت امور خارجه دولت موقت طالبان در توییتی درباره دیدار روز یکشنبه امیرخان متقی با وزیر امور خارجه ایران نوشته است که در این دیدار روی مسائل اقتصادی دوجانبه میان افغانستان و ایران بحث و تبادل نظر شد.
او خاطرنشان کرده که در این دیدار، روابط، تجارت، بازرگانی، فرآورده‌ های نفتی، ترانزیت و مسائل امنیتی به صورت مثبت و سازنده مورد بحث قرار گرفت.
حفیظ ضیا احمد گفت: ایران می‌ تواند صادرات خود را به سایر کشورهای منطقه از طریق افغانستان ترانزیت کند و افغانستان نیز می‌ تواند از مزیت ترانزیتی ایران استفاده کند.
پیش از این، روابط عمومی وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده بود که شب گذشته (شنبه، ۱۸ دی) مولوی امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه هیات حاکمه افغانستان در راس یک هیات اقتصادی و سیاسی وارد تهران شد.
در این هیات که سرپرست های وزارت‌ های اقتصاد و صنعت، تجارت افغانستان و معاونان چندین وزارت اقتصادی نیز حضور دارند، درباره همکاری‌ های اقتصادی بین دو کشور مذاکره می‌ شود.
روابط عمومی وزارت خارجه ایران تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر ضرورت حفظ روابط اقتصادی و تجاری دو کشور در راستای منافع مردم کشور همسایه خصوصا در شرایط کنونی تاکید دارد.
از سوی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در توضیحی پیرامون فعالیت سفارت افغانستان در تهران اظهار داشت: فعالیت‌ های دیپلماتیک سفارت افغانستان در تهران همانند تمامی سفارتخانه‌ های خارجی در چارچوب اصول و قواعد تعریف شده کنوانسیون ۱۹۶۱ وین در خصوص روابط دیپلماتیک قرار دارد و هیچ گونه تغییر و تحولی خارج از آن ممکن نیست.
این سخنان خطیب زاده در واکنش به برخی ادعاها مبنی بر این بود که دولت ایران سفارت افغانستان در تهران را به طالبان تحویل خواهد داد.
منابع آگاه در سفارت افغانستان نیز این شایعات را رد کرده و بی اساس خوانده‌اند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала