ثبت نام با موفقیت انجام شد!
را دنبال کنید لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل

مناطق حفاظت شده ایران ۲ برابر کشورهای خاورمیانه است

© Photo / IRNAمناطق حفاظت شده ایران ۲ برابر کشورهای خاورمیانه است
مناطق حفاظت شده ایران ۲ برابر کشورهای خاورمیانه است - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.01.2022
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ایران اعلام کرد ۱۰.۴ درصد از سطح خشکی ایران مناطق حفاظت شده است که این رقم تقریبا دو برابر کشورهای خاورمیانه است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، حسن اکبری اظهار داشت: تا سال ۱۳۵۵ بیش از ۶۵ منطقه حفاظت شده با وسعتی معادل ۶.۷ میلیون هکتار در کشور وجود داشت که این رقم اکنون به ۳۰۹ منطقه با مساحت ۱۹ میلیون هکتار رسیده است.
وی با اشاره به تنوع زیستی ارزشمند ایران به دلیل برخورداری از توپوگرافی خاص این کشور افزود: تاکنون بیش از ۱۳۰۰ گونه مهره‌دار شامل پرندگان، خزندگان، پستانداران و دوزیستان و بیش از هشت هزار گونه گیاهی در کشور شناسایی شده، از سوی دیگر گونه‌های زیاد آندمیک (بوم‌زاد) وجود دارد که خاص کشور است و این گونه‌ها ارزش حفاظتی بالایی دارند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران: ۸۰درصد آلودگی هوا ناشی از وسایل نقلیه است - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.12.2021
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران: ۸۰درصد آلودگی هوا ناشی از وسایل نقلیه است
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در ۶۰ سال گذشته، مناطق حفاظت شده دنیا حدود ۲.۶ برابر اما در ایران ۴.۷ برابر شده است. یعنی ایران در مقایسه با متوسط جهانی از رشد بیشتری در سطح مناطق حفاظت شده برخوردار بوده است.

وی تصریح کرد: در منطقه خاورمیانه به طور متوسط ۵.۳ درصد از سطح خشکی کشورها به مناطق حفاظت شده اختصاص یافته اما این رقم در ایران ۱۰.۴ درصد و تقریبا دو برابر متوسط منطقه است. البته باید توجه داشت که ایران تنوع زیستی بسیار گسترده‌تری در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه دارد.

به گفته اکبری، در سازمان حفاظت محیط زیست بزرگ‌ترین و کامل‌ترین مجموعه نمونه‌های علمی حیات کشور نگهداری می شود.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ایران خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰۰ هزار نمونه در مخازن علمی سازمان حفاظت محیط زیست نگهداری می شود که متولی آن هم دفتر موزه و ذخایر ژنتیکی معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست است، در این مخازن بیش از ۳۰ هزار نمونه جانوری، ۴۰ هزار نمونه گیاهی، ۱۲ هزار نمونه موزه (نمایشگاهی)، ۲۶ هزار نمونه زمین‌شناسی و ۲۵۰۰ نمونه بانک ژن وجود دارد.
وی با تاکید بر اهمیت هریک از این نمونه‌ها گفت: به عنوان مثال، نمونه‌های بانک ژن کاربردهای زیادی دارند که از آن جمله استفاده در مطالعات و کارهای پژوهشی است، مطمئنا در آینده دانش ژنتیک به جایی می‌رسد که بتواند با استفاده از این نمونه‌ها، بخشی از آسیب‌هایی که به محیط زیست در حوزه جانوری وارد شده را ترمیم کند.
اکبری افزود: در اکثر استان‌های کشور حداقل یک موزه یا نمایشگاه تاریخ طبیعی داریم که بیش از 18 هزار نمونه موزه‌ای در آنها نگهداری می‌شوند.
وی با بیان اینکه سالانه حدود ۳۰ هزار نفر از موزه های تاریخ طبیعی بازدید می‌کنند، تصریح کرد: با دستور رییس سازمان حفاظت محیط زیست، در سال جاری بازدیدهای آموزشی از موزه های یاد شده برای مهدکودک‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها در سراسر کشور رایگان است.
معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از وجود بیش از ۱۰۰ نمونه اندمیک جانوری در کشور خبر داد و افزود: عمده این گونه‌ها مربوط به خزندگان و جوندگان است که خیلی از آنها شناسایی و طبقه‌بندی شده‌اند و نمونه‌ای از آنها در مخازن علمی سازمان حفاظت محیط زیست نگهداری می‌شوند.
وی گفت: به تازگی پنج گونه جدید از سوسماران با نام عمومی "مارمولک" توسط یکی از پژوهشگران کشور شناسایی و پنج نمونه تایپ آنها به دفتر موزه سازمان حفاظت محیط زیست تحویل شده است.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала