ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

آیا در ایران معافیت مالیاتی صادرات مواد خام لغو خواهد شد؟

© Photo / IRNAآغاز کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ایران
آغاز کار یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.01.2022
رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی تهران: رویکرد دولت سیزدهم در بخش صادرات مثبت و خوب است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایرنا"، علیرضا کلاهی، رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد با توجه به ابلاغ قانون لغو معافیت مالیاتی صادرات مواد خام و نیمه خام، سالانه ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار درآمد برای دولت از این بخش حاصل خواهد شد.
وی در ادامه افزود: "اکنون برای بررسی بیشتر عملکرد دولت سیزدهم در بخش صادرات کمی زود است اما رویکردی که دارند مثبت است.
قانون لغو معافیت مالیاتی صادرات مواد اولیه خام و نیمه خام در کشور ابلاغ و در دستور کار قرار گرفته؛ این درحالی است که شاهد هستیم که برخی مواد از جمله شمش فولاد، شمش مس، متانول و اوره از فهرست این مواد خارج شده‌اند.
شمش فولاد و شمش مس مواد اولیه خام محسوب می شوند و از متانول و اوره نیز می توان محصولات با ارزش افزوده بیشتری تولید کرد و مواد نیمه خام هستند اما با کمال تعجب از فهرست لغو مالیات حذف شده اند.
اگر این قانون به طور کامل اجرایی شود و از همه صادرکنندگان مواد اولیه خام و نیمه خام، مالیات اخذ شود، سالانه ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار درآمد برای دولت از این بخش حاصل خواهد شد. می توان این درآمد قابل توجه را در صندوق توسعه صنعتی و توسعه صادراتی واریز کرده و از محل آن به توسعه بخش تولید و توسعه صادرات کشور کمک قابل توجهی کرد.
بازار   - اسپوتنیک ایران, 1920, 17.08.2021
وضعیت اشتغال و بیکاری در ایران چگونه است؟
باید در کشور زنجیره ارزش صنعت تعریف شود و کشورمان دیگر باید بر روی پله دوم و سوم این زنجیره یعنی قطعات و کالاهای واسطه ای قرار گیرد. در بخش صادرات هرچه به سمت محصول نهایی و پیچیده برویم، با مشکل روبرو خواهیم شد بنابراین باید در پله دوم و سوم قرار گیریم.
فضای نامناسب کسب و کار و تحریم و نیز هزینه های تولید کار را مشکل کرده است. نه ایران در شرایطی است که درها را برای شرکت‌های خارجی باز کند و نه در شرایطی است که با حمایت غیرمنطقی، انحصار ایجاد کند؛ بلکه باید با استفاده از ابزار حمایتی مثل نظام تعرفه‌گذاری به توسعه تولید داخلی و رونق صادرات کیفی کشور کمک شود.
کدام کشور توانسته از خام فروشی سطح زندگی مردم را بهبود بخشد؟ بنابراین باید با اخذ مالیات از صادرکنندگان مواد خام و نیمه خام، به سمت رونق تولید با تولید محصولات با کیفیت و افزایش ارزش افزوده رفت.
به طور متوسط در طول سال ۱۰۰ میلیون دلار صادرات سیم و کابل داریم؛ این درحالی است که ترکیه سالانه ۲ میلیارد دلار صادرات سیم و کابل دارد و عربستان نیز در حدود ۸۰۰ میلیون دلار تا یک میلیارد دلار صادرات سیم و کابل دارد و ایران با وجود ظرفیت‌های زیاد در این بخش، از رقبای منطقه‌ای خود بسیار عقب است.
Банка с таблетками - اسپوتنیک ایران, 1920, 03.01.2022
قرص جدید ضد کرونا در ایران در حال تولید است
شرکت های تولیدکننده سیم و کابل در ایران با ۳۰ تا ۴۰ درصد ظرفت کار می کنند. در دهه ۶۰ با ثبت قیمت یارانه ای مس، ۲۰۰ شرکت تولید سیم و کابل در ایران ثبت شد اما یک سری از این شرکت‌ها کاغذی بودند و برای گرفتن سهمیه مس تأسیس شدند.
یک سری هم شرکـت‌های زیرپله‌ای هستند که هنوز فعالیت دارند و سیم و کابل تقلبی و بی کیفیت به بازار کشور عرضه می‌کنند. این سیم و کابل تقلبی موجب بروز خساراتی نیز شده است، مثلا آتش سوزی پلاسکو، کلینیک ابن سینا، مسجد ارگ، برج چالوس ناشی از سیم و کابل برق بوده است.
برخی شرکت‌ها در کشورهای منطقه هستند که به اندازه کل تولید صنعت سیم و کابل ایران تولید دارند و صادرات سالانه سیم و کابل ترکیه بیش از ۲ برابر کل تولیدات سیم و کابل ایران است و این وضعیت، با توجه به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های کشور، خوشایند نیست.
میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران کاهشی است. صدور خدمات فنی و مهندسی ایران در سال ۹۴ حدود ۲.۵ میلیارد دلار بوده که اکنون به ۵۰۰ میلیارد دلار کاهش یافته است. آینده بازار انرژی جهان متحول خواهد شد و سهم آن از ۲۰ درصد فعلی به ۴۰ درصد می رسد بنابراین باید با رفع مشکلات کمک کرد کشورمان جایگاهی خوبی در این بخش داشته باشد".
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала