ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

اشرف غنی: هیچ پولی را از افغانستان خارج نکرده ام

© Sputnik / Zuhal Sarhad / ورود به گالری تصاویراشرف غنی
اشرف غنی  - اسپوتنیک ایران, 1920, 31.12.2021
رئیس جمهور پیشین و فراری افغانستان به توجیه تصمیم خود برای فرار از کشورش پرداخت و اتهام انتقال پول از افغانستان را رد کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر، اشرف غنی روز پنجشنبه در مصاحبه با بی بی سی گفت که قصد خروج از افغانستان را نداشت، اما بار دیگر تاکید کرد که خروج ناگهانی او کابل را از مرگ و ویرانی نجات داد.
غنی با تشریح زمان پیشروی طالبان به سمت کابل گفت: "دو جناح مختلف طالبان از دو جهت مختلف در حال نزدیک شدن بودند و احتمال درگیری گسترده بین آنها و ویرانی شهر ۵ میلیونی کابل بسیار زیاد بود."
وزارت امور خارجه روسیه - اسپوتنیک ایران, 1920, 27.12.2021
بحران افغانستان یک فاجعه جهانی
غنی توضیح داد که در ابتدا قصد داشت کابل را به شهر دیگری ترک کند، اما با شنیدن خبر سقوط شهرهای دیگر، به این نتیجه رسید که تنها گزینه مناسب خروج کامل از افغانستان است.
غنی ادعا کرد که رئیس دستگاه امنیتی نیز به او توصیه کرد که ماندن در کابل به معنای مرگ حتمی او، مشاوران نزدیک و میلیون‌ها تن از ساکنان پایتخت است.
غنی در ادامه گفت: "من نمی‌دانستم کجا خواهیم رفت. فقط وقتی بلند شدیم معلوم شد که داریم از افغانستان خارج می‌شویم و این واقعاً ناگهانی بود."
رئیس جمهور پیشین به دلیل فرار و ترک افغانستان به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است و "امرالله صالح"، معاون سابق رئیس جمهور نیز خروج وی را "شرم آور" خواند.
غنی همچنین اتهامات گسترده مبنی بر خروج از افغانستان با میلیون‌ها پول دزدیده شده را رد کرد و گفت: "می خواهم قاطعانه بگویم، من هیچ پولی را از کشور خارج نکرده ام. سبک زندگی من برای همه شناخته شده است. با این همه پول می‌خواهم چه کنم؟"
غنی در عین حال پذیرفت که در دوران حکومت او اشتباهاتی صورت گرفته است، اما بیشتر تقصیرها را به گردن جامعه بین المللی از جمله ایالات متحده انداخت که دولت او را در جریان گفتگو با طالبان به حاشیه راند.
اشرف غنی همزمان با پایان روند خروج ارتش آمریکا از افغانستان و در آستانه ورود طالبان به کابل از کشور خود فرار کرد.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала