ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

مذاکرات وین تا کی ادامه خواهد یافت؟

© Photo / IRNAمذاکرات وین
مذاکرات وین - اسپوتنیک ایران, 1920, 28.12.2021
ایران بر اهمیت در اولویت قرار گرفتن موضوع لغو تحریم‌ها، راستی‌آزمایی از رفع تحریم‌ها و تضمین‌ها در آغاز بررسی محتوایی متون مذاکراتی در وین تاکید کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از "ایسنا"، هشتمین دور مذاکرات ایران و ۱+۴ برای بازگشت همه طرف های برجام به تعهداتشان روز دوشنبه در حالی از سر گرفته شد که شهر وین و هتل کوبورگ در حال و هوای کریسمس به سر می برند. با این حال هیات های مذاکره کننده با جدیت در وین حاضر شدند و قرار است بر اساس تفاهم انجام شده، هیات های کارشناسی از روز سه شنبه در موضوع لغو تحریم‌ها، اقدامات هسته‌ای، راستی آزمایی و تضمین‌ها کار خود را آغاز کنند.
علی باقری رییس هیات مذاکره کننده ایران پس از نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک برجام گفت: "در نشست امروز نمایندگان کشورهای مختلف بر اهمیت اولویت داشتن رسیدگی به موضوع رفع تحریم‌ها، راستی آزمایی و تضمین‌ها در دور هشتم تاکید کردند.
ایران اعلام کرده است در صورتی که توافق حاصل شود، ابتدا باید طرفی که ناقض توافق است، یعنی آمریکا تحریم ها را بردارد و ایران برداشته شدن آنها را راستی آزمایی کند و سپس اقدامات هسته ای را در چارچوب برجام انجام دهد.
State Department spokesman Ned Price speaks at the State Department in Washington, Wednesday, March 31, 2021. - اسپوتنیک ایران, 1920, 21.12.2021
آیا آمریکا تحریم‌های مغایر برجام را لغو خواهد کرد؟
همان طور که بارها تاکید کرده‌ایم، رمز پیشرفت گفتگوها دستیابی به توافق درباره لغو تحریم ها به طور موثر و عملیاتی است و این که طرف های دیگر هم اعلام کردند، این موضوع باید در اولویت بررسی ها قرار گیرد، نشانه امیدوار کننده ای است. اگر در این موضوع پیشرفت کنیم به نظر ما مسیر دستیابی به توافق در آینده تسهیل خواهد شد.
اینکه مجدد آمریکا توافق را نقض نکند و تحریم جدیدی را علیه ایران بر خلاف توافق وضع نکند، مدنظر ایران در بحث تضمین‌هاست. مطالبه به حق ایران این است که در این رابطه تضمین هایی به طرف ایرانی داده شود".
گفتنی است ایران و ۱+۴ با تایید آمریکا در دور هفتم بر سر دو متن پیش نویس مربوط به لغو تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای با در نظر گرفتن پیشنهادات و نظرات ایران به تفاهم رسیدند.
ایران در مذاکرات ۸ آذر اعلام کرده بود که علاوه بر دو سند مربوط به لغو تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای، سند سومی نیز وجود دارد که بعد از تایید این دو سند ارایه می‌شود. به نظر می‌آید علاوه بر سند سوم، سند چهارمی ـ درباره "تضمین‌"ها، نیز وجود دارد که به زودی ایران آن را نیز ارایه خواهد کرد و در ابتدای این دور از مذاکرات صحبت از آنها به میان هم آمده است.
علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران ۱۱ آذر گفته بود که ایران در سند سومی که به طرف های مقابل در برجام ارائه می‌شود درباره "مدت راستی آزمایی از رفع تحریم‌ها" نقطه نظرات و پیشنهادهایی را بیان می‌کند.
هشدار لاوروف درباره ظهور قریب الوقوع موشک های آمریکایی در اروپا  - اسپوتنیک ایران, 1920, 02.12.2021
هشدار لاوروف درباره ظهور قریب الوقوع موشک های آمریکایی در اروپا
انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در جمع خبرنگاران گفت که موفقیت دور کنونی مذاکرات به معنای بازگشت واشنگتن و تهران به اجرای تعهدات‌شان در توافق هسته‌ای است. وی تاکید کرد که "هدف مذاکرات فعلی، احیای توافق هسته‌ای است که به معنای رفع تحریم‌ها و پایبندی هسته‌ای ایران است."
مورا همچنین خاطرنشان کرد که مذاکرات در این دور باید در دوره زمانی معقولی پایان یابد اما منظور من صحبت از چند هفته است، نه چند ماه. اگر در روزها و هفته‌های آینده سخت کار کنیم به نتایج مثبتی دست پیدا می‌کنیم اما نمی‌خواهم درباره زمانی که قصد داریم به توافق برسیم گمانه‌زنی کنم.
گفته می شود، گفت‌وگوها در دور هشتم تا پنجشنبه هفته جاری ادامه خواهد داشت و از آنجایی که از روز جمعه تا یکشنبه هتل کوبورگ به دلیل تعطیلات سال نو میلادی تعطیل است، مذاکرات برای سه روز متوقف و سپس از روز دوشنبه هفته آینده از سر گرفته می‌شود.
منابع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایران پیش از شروع دور جدید مذاکرات در وین اعلام کرده بودند که هیات ایرانی برای ماندن در وین و ادامه مذاکرات تا رسیدن به یک نتیجه مطلوب در کوتاه ترین زمان آمادگی کامل دارد.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала