حجم تجارت خارجی ایران به ۷۲ میلیارد دلار رسید

© Sputnik / Mikhail Voskresenskiyحجم تجارت خارجی ایران به ۷۲ میلیارد دلار رسید
حجم تجارت خارجی ایران به ۷۲ میلیارد دلار رسید - اسپوتنیک ایران, 1920, 28.12.2021
Telegram
سرپرست گمرک ایران، جزئیات تجارت خارجی ایران در ۹ ماه اول امسال را تشریح کرد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، علیرضا مقدسی سرپرست گمرک ایران، بیان داشت: از ابتدای سال‌ جاری تا پایان آذر ماه ۱۲۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۷۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار بین ایران و سایر کشورها مبادله شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از حیث وزن ۱۱ درصد و از لحاظ ارزش ۳۸ درصد رشد نشان می‌دهد که در صورت ادامه روند تجارت کنونی تجارت خارجی کشورمان تا پایان سال به ۹۸میلیارد دلار خواهد رسید.
سرپرست گمرک ایران در ادامه گفت: همچنین از کل تجارت صورت گرفته ۹۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن آن به ارزش ۳۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار به صادرات اختصاص دارد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزن ۸ درصد و از لحاظ ارزش ۴۰ درصد افزایش داشته است که این میزان از کل صادرات یکساله سال ۹۹ بیشتر شده است که انتظار داریم به حفظ روند صادرات، این میزان تا پایان سال به ۴۷میلیارد دلار برسد.
آیا ایران برای روزه نفتی آماده است؟ - اسپوتنیک ایران, 1920, 13.12.2021
در ایران افزایش صادرات نفت در سال آینده پیش‌بینی می‌شود
رشد صادرات غیرنفتی در حالی ثبت شده که محصولات پتروشیمی با ۴۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار مهمترین کالاهای صادراتی ایران در ۹ ماهه سال‌ جاری بوده که ۴۶ درصد از وزن و ۴۲ درصد از ارزش کل صادرات را به خود اختصاص داده است و رشد ۴۰ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کرده است.
در رابطه با عمده مقاصد صادراتی کالاهای ایرانی نیز چین با ۲۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، نخستین شریک تجاری ایران بوده است و پس از آن عراق با ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش ۴ میلیارد و یکصد میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و افغانستان با ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در رده‌های بعدی قرار گرفتند.
وی افزود: در خصوص آمار واردات کالا در ۹ ماهه سال‌ جاری نیز در این مدت ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۳۷ میلیارد دلار وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از حیث وزن ۲۰ درصد و از نظر ارزش ۳۷ درصد رشد داشته است.
امارات متحده عربی با ۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار، چین با ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ارزش ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن به ارزش ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، آلمان با ۵۹۳ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و سوئیس با یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار پنج کشور عمده طرف معامله واردات با ایران بودند.
از مجموع کالای وارداتی به کشور در مدت یادشده ۲۳ میلیون و۱۰۰ هزار تن آن به ارزش ۱۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار را کالاهای اساسی تشکیل می‌دهد که ۳۲ درصد در وزن و ۶۱ درصد در ارزش رشد داشته است.
مقدسی خاطر نشان شد: همچنین رشد ۷۶ درصدی ترانزیت کالاهای خارجی از قلمرو ایران در این مدت اتفاق افتاده که در ۹ ماهه امسال ۹ میلیون و ۱۵۸ هزار تن کالا از خاک کشورمان ترانزیت شده است و در این گزارش پیش بینی شده که تا پایان سال به ۱۲میلیون و ۴۰۰هزار تن کالای عبوری از کشور برسد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала