ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید
گزارش و تحلیل

نشست اضطراری وزرای امور خارجه سازمان همکاری اسلامی

© Sputnik / Evgeniy Biyatov / ورود به گالری تصاویرنشست اضطراری وزرای امور خارجه سازمان همکاری اسلامی
نشست اضطراری وزرای امور خارجه سازمان همکاری اسلامی - اسپوتنیک ایران, 1920, 19.12.2021
روز گذشته دکتر حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشور جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در هفدهمین نشست اضطراری وزرای امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در پاکستان، تهران را به مقصد اسلام آباد ترک کرد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه این اجلاس با ایمن الصفدی وزیر امور خارجه کشور اردن، عمران خان نخست وزیر جمهوری اسلامی پاکستان، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، جیحون بایرام اف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان و همچنین هیئت اعزامی از صلیب سرخ جهانی به این اجلاس دیدار و گفتگو کرد
به گزارش خبرنگار اسپوتنیک در تهران سخنرانی آقای دکتر حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست اضطراری وزرای امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در پاکستان به شرح زیر می باشد:
عالیجناب آقای قریشی، وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی پاکستان؛
وزرای محترم امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی؛
جناب آقای حسین ابراهیم طه دبیرکل محترم سازمان همکاری اسلامی؛
هیئت‌های محترم نمایندگی؛
لازم می‌دانم در آغاز سخن از همکار عزیزم جناب آقای شاه محمود قریشی وزیر محترم امور خارجه جمهوری اسلامی پاکستان برای فراخوانی و میزبانی فوق‌العاده این نشست تشکر نمایم. آنچه ما را در اینجا گرد هم آورده است، بحران طولانی افغانستان است که روزبه‌روز بر ابعاد آن افزوده می شود.
جمهوری اسلامی ایران، امنیت پایدار و ثبات سیاسی و اجتماعی در افغانستان را در راستای منافع جمعی منطقه ارزیابی می کند. ما معتقدیم امنیت پایدار و ثبات سیاسی و اجتماعی در افغانستان تنها از طریق مشارکت جمعی واقعی و حکومت فراگیر و موثر که همه اقوام و مذاهب در آن نقش داشته باشند، میسر است. تأخیر در این امر، به دشمنان مردم افغانستان فرصت خواهد داد تا با گسترش تروریسم (داعشی) و مشکلات اقتصادی و شرایط بحرانی در معیشت و بهداشت و نیازمندی های اولیه زندگی، شبکه وسیعی از مجرمان اجتماعی را فعال کرده و هرج و مرج، فقر و قحطی را پس از 20 سال اشغالگری و نابودی هرگونه زیر ساخت، گسترش داده و ناکارآمدی را بر مقامات کابل و مردم این کشور تحمیل نماید.
آشتی ملی، انسجام ملی و مشارکت فراگیر درحکومت و حکمرانی ، در کنار خیر خواهی و مساعی جمیله کشورهای همسایه و منطقه و کشورهای اسلامی در مبارزه با تروریسم و نا امنی و بی ثباتی و کمک های بشر دوستانه، فوری ترین اقدام برای حمایت از مردم افغانستان و تضمین آینده ای روشن است .
سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران  - اسپوتنیک ایران, 1920, 15.12.2021
واکنش تهران به بیانیه نشست سران شورای همکاری خلیج فارس
جمهوری اسلامی ایران در چهل سال گذشته میزبان میلیونها مهاجر و آواره افغان بوده است. این مهاجران و آوارگان ،حاصل تجاوز و اشغالگری آمریکا بوده اند . شرایط بحرانی امروز افغانستان نیز ،بدلیل احساس ناامنی ،تروریسم و بحران مالی و اقتصادی موج مهاجرت را بشکل روزانه بر ایران تحمیل کرده است . روزانه بیش از 5 هزار افغان وارد ایران می شوند.
ایران تاکنون هیچگونه مساعدت بین المللی دریافت نکرده است. جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر انگیزه های اسلامی و انسانی کماکان به کمک های انساندوستانه به مردم افغانستان ادامه خواهد داد.
عالیجنابان؛
علاوه بر کشورهایی که مسببان واقعی وضعیت کنونی هستند، همه ما بویژه کشورهای اسلامی باید کمک‌های کافی و مستمر خود را در اختیار همه مردم افغانستان قرار دهیم.
جمهوری اسلامی ایران از آغاز تحولات اخیر تلاش کرده است ضمن باز گذاشتن مرزهای خود، ترددهای انسانی و تجاری را تسهیل کند . همچنین طی صد روز گذشته بیش از 13 محموله کمک‌های انسان دوستانه را به شهرهای مختلف افغانستان ارسال و مساعدت وسیعی را در قبال دولت و مردم افغانستان در راستای مبارزه با کووید 19 ازجمله واکسیناسیون اتباع افغانستانی مقیم جمهوری اسلامی ایران به عمل آورده است.
آقای رئیس؛
جمهوری اسلامی ایران در این نشست مهم پیشنهاداتی برای کمک به مردم افغانستان دارد:
نخست، کشورهای اسلامی، هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان و همه طرف ها را به تشکیل دولت فراگیر تشویق نمایند .
دوم، مردم افغانستان نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه هستند. تشکیل صندوق مالی بین کشورهای اسلامی برای این هدف ضروریست.
سوم، آزادسازی دارایی های مالی افغانستان یک ضرورت است.
چهارم، بی تردید دول عضو سازمان ملل متحد و دبیرکل آن می‌توانند نقش مهمی در کمک به تشکیل دولت فراگیر و کمک به مردم افغانستان ایفا نمایند و مانع از بروز یک فاجعه انسانی جدید شوند .
ما امیدواریم که دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان تشکیل شود ( به زودی) تا نمایندگان دولت فراگیر افغانستان بتوانند در اجلاس بعدی سازمان همکاری اسلامی شرکت کنند و میز افغانستان در این سازمان خالی نماند
آقای رئیس؛
در خاتمه مایلم به وضعيت بحران جاري در فلسطين بپردازم. معتقدیم بازگشت كليه فلسطينيان به سرزمين آبا و اجدادي خود و تشكيل دولت فلسطين در سراسر سرزمین مادری (تاریخی )به پايتختی قدس شريف باید همچنان مورد تأکید OICباشد.
تجربه روند سازش با رژیم جعلی اسرائیل و عادی سازی روابط، نشان می‌دهد كه مسأله فلسطين فقط با پايان كامل و حقيقي اشغال غيرقانوني اين سرزمين اسلامي قابل حل است. ايران بار ديگر بر پیشنهاد خود بر برگزاري يك همه‌پرسي فراگير با شركت كليه ساكنان اصلي سرزمين فلسطين اعم از مسلمان، مسيحي و يهودي به عنوان راه حل دمکراتیک تأکید می کند .
والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته – متشکرم
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала