در آمریکا اسناد جدیدی در مورد ترور کندی از حالت سریت خارج شد

CC0 / Victor Hugo King/Library of Congress / انتشاراسناد ترور کندی
انتشاراسناد ترور کندی - اسپوتنیک ایران, 1920, 16.12.2021
Telegram
مقامات ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه، 15 دسامبر، تقریباً 1500 سند را منتشر کردند که قبلاً طبقه بندی شده و سری بودند. اینها اسناد مربوط به تحقیقات در مورد ترور جان اف کندی رئیس جمهور وقت در سال 1963 هستند.
به گزارش اسپوتنیک، این اسناد در وب سایت آرشیو ملی ایالات متحده منتشر شده است.
در بیانیه مطبوعاتی درج شدهخ در این وبسایت آمده است: "بر اساس فرمان رئیس جمهور بایدن در 22 اکتبر 2021، امروز 1491 سند توسط آرشیو ملی منتشر شد.
تصریح می شود که اسناد تحقیق درباره ترور کندی حدود 5 میلیون صفحه است که بیشتر آنها در اختیار عموم قرار دارد.
14000 سند دیگر مربوط به قتل طی سال آینده مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. از سال 1992، زمانی که قانون افشای تحقیقات برای تضمین شفافیت به تصویب رسید، آرشیو ملی آمریکا بیش از 250000 سند را منتشر کرده است.
در اکتبر سال جاری، در ایالات متحده یادآور شدند که در سال 1992، کنگره این امر را ضروری دانست که به تدریج تمام اطلاعات مربوط به ترور کندی افشا شود، مشروط بر اینکه انتشار آنها به جامعه اطلاعاتی ، سازمان های مجری قانون یا سیاست خارجی این کشور آسیب نرساند.
جان اف کندی، رئیس جمهور ایالات متحده، در 22 نوامبر 1963 هنگام سفر به دالاس از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت. تنها مظنون این قتل، یک تفنگدار سابق آمریکایی، لی هاروی اسوالد بود که مدتی در اتحاد جماهیر شوروی زندگی می کرد. با این حال، تعدادی فرضیه وجود دارد که یافته های پلیس ایالات متحده آمریکا را زیر سوال می برد و روایت های جایگزینی از ترور کندی ارائه می دهد.
بر اساس نتیجه گیری کمیسیون وارن (1964)، اسوالد در 22 نوامبر 1963 از طبقه ششم انبار کتاب در دالاس، تگزاس در مدت 5.6 ثانیه سه گلوله به سمت خودروی حامل رئیس جمهور آمریکا شلیک کرد و سپس یک پلیس محلی را کشت. در نتیجه آن جان اف کندی کشته ،فرماندار تگزاس به شدت مجروح و یکی از رهگذران به طور جزئی مجروح شد. بر اساس یافته های کمیسیون وارن، اسوالد "به تنهایی و بدون مشورت و کمک کسی عمل کرده است".
خود اسوالد دو روز پس از دستگیری توسط جک روبی صاحب یک باشگاه شبانه که سه سال بعد بر اثر سرطان ریه درگذشت، به ضرب گلوله کشته شد.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала