کاخ سفید: اگر دیپلماسی به نتیجه نرسد، آمریکا برای "اقدامات بیشتر" علیه ایران آماده است

© REUTERS / Kevin Lamarque     کاخ سفید: اگر دیپلماسی به نتیجه نرسد، آمریکا برای "اقدامات بیشتر" علیه ایران آماده است
کاخ سفید: اگر دیپلماسی به نتیجه نرسد، آمریکا برای اقدامات بیشتر علیه ایران آماده است - اسپوتنیک ایران, 1920, 09.12.2021
Telegram
سخنگوی کاخ سفید در خصوص مذاکرات با ایران گفت که اگر دیپلماسی کارساز نباشد، ایالات متحده آمریکا برای "اقدامات بیشتر" علیه ایران آماده است.
به گزارش اسپوتنیک، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در گفتگو با خبرنگاران گفت، اگر دیپلماسی کارساز نباشد، ایالات متحده آمریکا برای "اقدامات بیشتر" علیه ایران آماده است و قرار نیست ما امروز ضرب العجل تعیین کنیم.
وی افزود: قرار نیست امروز ضرب الاجل تعیین کنم، اما می توانم بگویم که ما یک مسیر دیپلماتیک ارائه کرده ایم، این مسیر همچنان باز است، اما بر اساس نتیجه آخرین دور مذاکرات و پیشرفت مستمر تاسیسات هسته ای ایران، مشخص است که ما پایه‌های مسیری کاملاً متفاوت را می‌گذارنیم.
او نگفت که منظور از "مسیر کاملا متفاوت" چیست؟
بلینکن: طی چند روز آینده مشخص می شود که ایران آماده اجرای برجام است یا خیر  - اسپوتنیک ایران, 1920, 02.12.2021
بلینکن: طی چند روز آینده مشخص می شود که آیا ایران آماده اجرای برجام است یا خیر
توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد. هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند. آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند. از ماه آوریل، مذاکراتی در وین بین ایران و اعضای گروه "پنج" (روسیه، بریتانیا، آلمان، چین و فرانسه) در مورد احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مورد برنامه هسته ای ایران در جریان است.
طرفین در مورد لغو تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، انجام تعهدات خود در حوزه هسته ای و بازگشت ایالات متحده به برجام بحث می کنند. نمایندگان کشورهای طرف قرارداد نیز بدون مشارکت ایران رایزنی های جداگانه ای با فرستادگان آمریکایی انجام می دهند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала