امیرعبداللهیان: بدون لغو همه تحریم‌ ها احیای برجام ناممکن است

© Photo / IRNAامیرعبداللهیان: بدون لغو همه تحریم‌ ها احیای برجام ناممکن است
امیرعبداللهیان: بدون لغو همه تحریم‌ ها احیای برجام ناممکن است - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.12.2021
Telegram
وزیر امور خارجه ایران تأکید کرد: آمریکا و "تروئیکای اروپایی" باید بدانند که پنجره مذاکرات برای همیشه باز نخواهد ماند.
به گزارش اسپوتنیک، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، در مقاله‌ای برای روزنامه "کامرسانت" مسکو از مواضع مقامات تهران در جریان مذاکرات وین درباره احیای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) صحبت کرده است.
وزیر امور خارجه ایران گفت: آمریکا و سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) باید درک کنند که پنجره کنونی مذاکرات در خصوص برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی، تا ابد باز نخواهد ماند.
ژائو لیجیان سخنگوی وزارت خارجه چین - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.12.2021
لی‌جیان: برجام باید به همان شکل سابق برگردانده شود
امیرعبداللهیان گفت: می‌خواهم این مسئله را مورد تأکید قرار دهم که پنجره کنونی مذاکرات برای همیشه باز نخواهد ماند، آمریکا و سه کشور اروپایی باید این موضوع را به‌ خوبی درک کنند. جمهوری اسلامی قصد دارد به تلاش‌های فعال دیپلماتیک در جهت لغو تحریم‌ های غیرقانونی آمریکا ادامه دهد، البته در عین حال، ابزارهای مؤثری برای خنثی‌سازی تأثیر این تحریم‌ها و توسعه پایدار اقتصادی کشور در اختیار دارد.
این دیپلمات بلندپایه تأکید کرد که تهران برای مذاکرات نتیجه‌ بخش به‌ منظور احیای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در وین آمادگی دارد و قاطعانه درصدد دستیابی به نتیجه مثبت این مذاکرات است. وی افزود: "جمهوری اسلامی ایران به‌ رغم عدم اجرای تعهدات غربی‌ها بر اساس توافق هسته‌ای، آمادگی دارد حسن‌ نیت خود را برای رسیدن به هدف نهایی لغو تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی آمریکا نشان دهد و مذاکراتی نتیجه‌بخش را در وین دنبال کند."
به‌ گفته وزیر امور خارجه ایران، وضعیت کنونی پیرامون توافق هسته‌ ای به‌ دلیل اقدامات واشنگتن است که طی چهار سال گذشته از هیچ تلاشی برای از بین بردن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) کوتاهی نکرده است، در حالیکه مقامات تهران تمام سعی خود را برای زنده نگه‌ داشتن این توافقنامه انجام داده‌اند.
امیرعبداللهیان ادامه داد: در جریان شش دور قبلی مذاکرات برای طرف ایرانی کاملاً مشخص گردید که آمریکا متوجه نشده که بدون لغو تمامی تحریم‌ های غیرقانونی که بعد از خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای علیه ملت ایران اعمال کرده است، راهی برای احیای برجام وجود ندارد."
وی یادآور شد: این در حالی است که قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل به‌ طور واضح از تمامی طرف‌ های شرکت‌ کننده در توافق هسته‌ای درخواست کرده است از برجام حمایت و از هر نوع اقدامی که به این توافقنامه آسیب برساند، خودداری کنند.
نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала