ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

اعتراف رئیس سیا به نبود جنبه‌های تسلیحاتی در برنامه هسته‌ای ایران

© Photo / Tom Williams ویلیام برنس رئیس سازمان سیا
ویلیام برنس رئیس سازمان سیا - اسپوتنیک ایران, 1920, 07.12.2021
برنز: سیا هنوز هیچ شواهدی درباره تصمیم ایران برای تسلیحاتی کردن برنامه هسته‌ای نمی‌بیند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه "وال‌استریت‌ژورنال"، ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) بامداد ۷ دسامبر (سه‌شنبه) به نبود جنبه‌های تسلیحاتی در برنامه هسته‌ای ایران اعتراف کرد.
وی گفت که سیا "هنوز هیچ شواهدی درباره تصمیم ایران برای تسلیحاتی کردن" برنامه هسته‌ای نمی‌بیند. درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین که هفته گذشته برگزار شد،"ایرانی‌ها در این مقطع هنوز مذاکره را جدی نگرفته‌اند. به زودی خواهیم دید چقدر جدی هستند".
گفتنی است، آمریکا و اسرائیل در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است. ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.
سی‌ان‌ان: آمریکا در حال بررسی قطع دسترسی روسیه به سوئیفت است - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.12.2021
سی‌ان‌ان: آمریکا در حال بررسی قطع دسترسی روسیه به سوئیفت است
علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.
مذاکرات رفع تحریم‌ها در وین از ۲۹ نوامبر در پایتخت اتریش آغاز شد و جمعه به پایان رسید. ایران در جریان این مذاکرات دو سند در دو حیطه رفع تحریم‌ها آمریکا و تعهدات هسته‌ای به طرف‌های مقابل ارائه کرد. ایران اعلام کرده که این طرح‌ها بر سند برجام و پیش‌نویس حاصل‌شده در ۶ دور پیشین مذاکرات وین استوار است.
پس از ارائه این سندها توسط ایران، کشورهای غربی که به دنبال تحمیل تعهدات حداکثری به ایران در ازای پایبندی حداقلی خودشان به توافق هستند بازی مقصرنمایی علیه تیم مذاکره‌کننده ایران را در دستور کار قرار داده و تلاش کردند تهران را به طرح خواسته‌های خارج از برجام بدون در نظر گرفتن دور قبلی گفت‌وگوها متهم کنند.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала