ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

رئیس کل بانک مرکزی: اوضاع ارزی کشور رو به بهبود است

© Photo / IRNAعلی صالح‌آبادی
علی صالح‌آبادی  - اسپوتنیک ایران, 1920, 06.12.2021
رئیس کل بانک مرکزی ایران بیان داشت که از نظر ورود ارز به کشور در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و در آینده نزدیک اوضاع رو به بهبود است.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، علی صالح‌آبادی رئیس‌کل بانک مرکزی ایران درجمع خبرنگاران گفت: خوشبختانه امسال دسترسی بانک مرکزی و سیستم اقتصادی کشور به منابع ارزی، بهبودی قابل ملاحظه داشته است. از نظر ورود ارز به کشور در شرایط بسیار خوبی هستیم و پیش‌بینی من این است که در آینده نزدیک اوضاع رو به بهبود خواهد رفت.
وی خاطرنشان کرد: کل تأمین ارزی که در کشور و برای واردات تمام کالاها صورت گرفته معادل 36 میلیارد دلار است که بخشی از آن در سامانه نیما و بخشی دیگر نیز از طریق بانکی تأمین شده است، این مقدار به‌مراتب از مجموع ارز تأمین‌شده در سال گذشته بیشتر است.
رئیس‌کل بانک مرکزی گفت: در سال جاری بازگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی معادل 22.4 میلیارد دلار بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 45 درصد افزایش داشته است.
وی بیان داشت: در سال جاری عرضه ارز در سامانه نیما توسط صادرکنندگان معادل 20 میلیارد دلار بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 70 درصد افزایش داشته است.
صالح‌آبادی تأکید کرد: تسهیل بازگشت ارزهای صادراتی از طریق ارائه مشوق‌های صادراتی و ایجاد تبادل مستقیم بین صادرکنندگان و واردکنندگان در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد.
رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه خوشبختانه در سال جاری دسترسی این بانک به منابع ارزی کشور بهبود داشته است، گفت: در مجموع دسترسی سیستم اقتصادی به منابع ارزی کشور بهبود قابل ملاحظه ای داشته است و از نظر ورود ارز به کشور در شرایط بسیار خوبی هستیم و پیش بینی این است که در آینده نزدیک اوضاع روبه بهبود خواهد رفت.

صالح آبادی گفت: در سال جاری بازگشت ارز حاصل از صادرات غیرنفتی معادل 22.4 میلیارد دلار بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 45 درصد افزایش داشته است. همچنین در سال جاری عرضه ارز در سامانه نیما توسط صادرکنندگان معادل 20 میلیارد دلار بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 70 درصد افزایش داشته است.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به روند رو به رشد عرضه ارز در سامانه نیما، گفت: روز گذشته معادل 456 میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شده است که از این میزان 237 میلیون دلار با متوسط نرخ 23 هزار 400 تومان معامله شده است.

صالح آبادی با بیان اینکه تسهیل برگشت ارز حاصل از صادرات به کشور جز برنامه های جدی بانک مرکزی است و حتما آن را با مشوق هایی تسهیل خواهیم کرد، به جلسه اخیر با برخی تشکل های اقتصادی اشاره و تصریح کرد: برخی صادرکنندگان خرد در بخش های کشاورزی و سایر بخش های صادارت وجود دارند و با برخی اتحادیه ها و واردکنندگانی که نیاز به ارز آنها دارند به منظور تسهیل در کار بازگشت ارز حاصل از صادارت گفت و گو شده است.
رییس شورای پول و اعتبار افزود: بنابراین یکی از ضرورت ها که به صورت جدی دنبال خواهد شد تقویت عرضه ارز به واسطه مشوق هاست و همچنین تقاضاهایی که ممکن است خارج از بازار رسمی و نیما باشد تسهیل می شود که فعالان اقتصادی بتوانند از سامانه نیما ارز خود را تأمین کنند.
چه کشورهایی غیر از ایران نرخ ارز دوگانه دارند؟ + داده نمایی - اسپوتنیک ایران, 1920, 01.12.2021
چندرسانه ای
چه کشورهایی غیر از ایران نرخ ارز دوگانه دارند؟ + داده نمایی
وی گفت: در بازار متشکل ارزی نیز از ابتدای سال جاری تاکنون، 1.3 میلیارد دلار معامله انجام شده است که این مقدار نسبت به دوره مشابه سال گذشته افزایش 3.7 برابری داشته است.
صالح آبادی با تاکید بر اینکه به موجب مقررات ارزی در صورتی که صادرکننده ای بخواهد بخشی از منابع خود را به صورت اسکناس وارد کشور کند، مانعی ندارد خاطرنشان کرد: صادرکنندگان می توانند در بازار متشکل معاملات ارزی، ارز خود را عرضه کنند و در این زمینه نیز شاهد رشد قابل ملاحظه ای هستیم.
وی با تاکید بر این نکته که عرضه ارز در سامانه نیما همچنان تداوم دارد و مشکلی در زمینه وجود ندارد گفت: خوشبختانه دسترسی کشور به منابع ارزی، از طریق این سامانه به صورت آسان وجود دارد.
رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: در ماه های آینده و با تعاملاتی که با حوزه نفت و میعانات و وزارت نفت داریم وضعیت مطلوبی را در بازار حواله و اسکناس خواهیم داشت و مشکلی را در تأمین نخواهیم داشت.
صالح آبادی درباره تأمین ارز بابت کالاهای اساسی یادآور شد: خوشبختانه در هشت و ماه و نیمی که از سال ابتدای گذشته است، حدود 11 میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی و دارو و نیز در حدود 1.5 میلیارد بابت واکسن کرونا تأمین ارز صورت گرفته است. این امر حاکی از آن است که بانک مرکزی در بحث تأمین ارز کالاهای اساسی مشکلی ندارد.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала