ثبت نام با موفقیت انجام شد!
لطفاً لینک ارسال شده به ایمیل را دنبال کنید

هشدار شدید وزیر امور خارجه آمریکا به چین

© AP Photo / Carlos Barriaآنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا
آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا - اسپوتنیک ایران, 1920, 04.12.2021
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نسبت به هرگونه اقدام در حمله به تایوان به شدت به جمهوری خلق چین هشدار داد.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر، آنتونی بلینکن به چین نسبت به هرگونه اقدام در حمله به تایوان به شدت هشدار داد و گفت این حمله احتمالی "پیامدهای بسیار وحشتناکی" به همراه خواهد داشت.
Перехват бомбардировщиков В-52Н ВВС США над акваторией Черного моря - اسپوتنیک ایران, 1920, 03.12.2021
رکورد پرواز هواپیماهای جاسوسی آمریکا در نزدیکی چین
وزیر خارجه آمریکا در عین حال همزمان با هشدار به چین، ابراز امیدواری کرد که رهبران این کشور درباره تشدید بحران بر سر تنگه تایوان بسیار محتاط باشند، چون اقدامات آنها می‌تواند زمینه ساز یک رویارویی تمام عیار شود.
به ادعای بلینکن، چین در تلاش برای تغییر شرایط در تایوان است و آمریکا نیز قاطعانه متعهد است که این جزیره بتواند از خود دفاع کند.
بلینکن با این حال پاسخ روشنی به اقدام و واکنش احتمالی آمریکا در صورت حمله چین به تایوان نکرد و فقط گفت: "ما سال‌های متمادی بسیار شفاف متعهد بوده ایم که تایوان راه‌های دفاع از خود را داشته باشد و ما همچنان به این تعهد ادامه خواهیم داد."
یک روز پیش از این نیز، وزارت خارجه آمریکا و سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مشترک، مدعی لزوم همکاری با چین تا جایی که مقدور باشد و همچنین مدیریت رقابت با این کشور به شیوه‌ای مسئولانه شدند.
در این بیانیه ادعا می‌شود: مقامات بلندپایه آمریکا و اتحادیه اروپا تاکید می‌کنند که روابط با چین چند وجهی است و آنها باید همزمان با سرمایه گذاری و رشد همکاری‌های اقتصادی با چین، در راستای هماهنگی رویکردهایشان ارتباط نزدیک با یکدیگر را حفظ کنند تا رقابت با پکن به گونه‌ای مسئولانه مدیریت شود.
این بیانیه بعد از دومین نشست رایزنی‌های آمریکا-اتحادیه اروپا درباره چین صادر شد که از سوی "وندی شرمن" معاون وزارت خارجه آمریکا و "استفانو سانینو" دبیرکل سرویس سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد.
رقابت مسئولانه با چین درحالی به یکی از کلیدواژه‌های محوری دولت جو بایدن رئیس جمهور دموکرات آمریکا تبدیل شده که وی از ابتدای دوره زمامداری خود، در راستای تشدید سیاست چرخش به ایندوپاسیفیک که هدف اصلی آن مهار قدرت یابی پکن در قرن ۲۱ است، گام برداشته است.
نوار خبری
0
ابتدا جدیدها ابتدا قدیمی ها
loader
پخش زنده
Заголовок открываемого материала
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала